Czy Battlefield 4, który będzie wkrótce świętował trzecią rocznicę wydania, wciąż może stanowić wyzwanie dla kart graficznych? Niewątpliwie grywalność jest w jego przypadku kluczowa: choć udostępniono również kampanię jednoosobową, istotą zabawy jest potyczka online, w której spadki FPS-ów i lagi mogą znaczącą podwyższyć naszą śmiertelność. Możemy temu zapobiec poprzez upgrade naszej maszyny – podpowiadamy, w jaką kartę warto zainwestować.

Na polu walki

Battlefield 4 został stworzony do gry w sieci – zabawa solo w trybie kampanii nie będzie szczególnie satysfakcjonująca. Do dyspozycji graczy oddano cztery klasy postaci, trzy frakcje, mnóstwo broni, pojazdów oraz otoczenie, które można niemal kompletnie zdewastować. Brzmi atrakcyjnie? I niewątpliwie tak jest, pod warunkiem, że komputer spełnia zalecane wymagania sprzętowe. Jeśli jest inaczej i jesteśmy zmuszeni wybrać się na zakupy, pomoże poniższy poradnik.

Battlefield 4: strzały z oddali

Minimalne wymagania sprzętowe odnośnie grafiki to GeForce 8800 GT i Radeon HD 3870, z kolei zalecane są Radeon HD 7870 i GeForce GTX 660. Pamiętajmy, że Batllefield 4 polega bardziej na CPU niż na GPU, co oznacza, że bez mocnego procesora i wystarczającej ilości RAM-u i tak nie będziemy się cieszyć płynną rozgrywką online. Polecane są karty z pamięcią nie mniejszą niż 2GB. Przy ograniczonym budżecie warto sprawdzić choćby GeForce GTX 950, dostępną za ok. 650 zł, zaś fani Radeonów mogą się skusić na model R7 370. Karty pozwolą na rozgrywkę w 40 FPS i ustawieniach ultra w rozdzielczości 1080p.

Battlefield 4: regularna walka

50 FPS, ustawienia ultra i rozdzielczość 1080p to nieco wyższy wynik, niż w poprzednim przedziale cenowym. Aby polepszyć swoje odczucia z rozgrywki możemy zainwestować w kartę GeForce GTX 960 lub jej odpowiednik, jakim jest Radeon R9 380. Ceny obu tych kart wahają się w granicach 900 zł, jeśli jednak chcemy zauważalnej zmiany po włączeniu Battlefielda, musimy przenieść się na kolejny próg finansowy.

Battlefield 4: robi się gorąco

GeForce GTX 970 wyniesie nas ok. 1500 zł, Radeon R9 390X nie mniej niż 1800 zł. Obie podniosą ilość klatek na sekundę do ok. 90, umożliwią również płynne zwiększenie rozdzielczości do 1440p. Cena jest wysoka, warto więc zadecydować samemu, czy gra jest warta świeczki (dosłownie i w przenośni), oraz czy w naszej kolekcji znajdują się inne tytuły, które zrobią odpowiedni użytek z takiej konfiguracji komputera – być może lepiej doinwestować w inne podzespoły?

Polecane karty graficzne do Battlefield 4