Gry planszowe znane są od wieków. W ostatnim czasie wracają do łask i są doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. W gry planszowe można grać już z dziećmi od 3go roku życia. Korzyści wynikające z gier planszowych są ogromne. Gry wpływają na rozwój dzieci na wielu poziomach, rozwijają je intelektualnie i pomagają poszerzać posiadaną dotychczas wiedzę. Jak wybrać najlepszą planszówkę? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Gry planszowe dla dzieci i dla dorosłych 

Planszówki to świetna rozrywka dla każdego. W gry mogą grać już najmłodsze dzieci, przedszkolaki, dzieci w wieku szkolnym, nastolatki i dorośli. Wybór gier jest bardzo duży, dzięki czemu każdy znajdzie swoją ulubioną pozycję. Współczesne gry planszowe różnią się nieco od tych znanych sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Są bardzo rozbudowane, mają ciekawą szatę graficzną, plansze składają się często z wielu elementów, a każdy gracz dysponuje pionkami i kartami, które dają przeróżne możliwości.

Gry często oparte są na fabule, wokół której toczą się rozgrywki – może to być wydarzenie historyczne lub legenda. Gry oparte są też na określonej tematyce: np. celem jest wybudowanie połączenia kolejowego przez Europę lub zajęcie jak największych terytoriów wroga.

Planszówki dzieli się na kategorie, co znacznie ułatwia wybór najlepszej pozycji. Dostępne są:

  • Gry familijne. Gry, których zasady są na tyle łatwe, że zrozumieją je młodsze dzieci, ale też na tyle ciekawe, że nie znudzą się starszym dzieciom i rodzicom.

  • Gry Wojenne. Gry wojenne często nawiązują do historycznych wydarzeń. Czasem ich fabuła oparta jest też na fantastycznych wydarzeniach. Zadaniem graczy jest planowanie strategii wojennej, która doprowadzi albo do zajęcia jak największej liczby terytoriów albo do pokonania wroga w inny sposób. Gry wojenne to także gry strategiczne, ponieważ wymagają od graczy wieloetapowego planowania.

  • Gry planszowe strategiczne.  Niezwykle wciągające, wymagające od graczy planowania ruchów kilka rund na przód. Aby wygrać, trzeba starać się przewidzieć ruchy innych graczy, a czasem nawet wchodzić w sojusze z wrogiem. Gry strategiczne to często także gry przygodowe. Tego typu rozgrywki polecane są dla dzieci w różnym wieku, ze względu na to, że wpływają na ich rozwój – pomagają ćwiczyć logiczne myślenie, umiejętność planowania i przewidywania. Jakie planszówki dla 5 latka wybrać spośród gier strategicznych? Polecana jest między innymi gra Monopoly Junior. Popularne pozycje z tej kategorii dla starszych dzieci to Osadnicy, 7 Cudów Świata czy Puerto Rico.

  • Gry przygodowe. Gry z tej kategorii pozwalają graczom przenieść się do różnych krain i tam przeżywać wiele niezwykłych przygód. Jedną z popularniejszych gier przygodowych jest Magia i Miecz.

  • Gry historyczne. Oparte na autentycznych wydarzeniach.

  • Gry planszowe fantasy. Fabuła oparta jest o fantastyczne wydarzenia, gracze wcielają się często w rolę fantastycznych postaci, mają nadprzyrodzone moce, a karty w grze dają im niezwykłe możliwości czarowania czy wykonywania innych magicznych czynności.

  • Gry logiczne. Nie opierają się na fabule, ale wymagają od graczy skupienia i logicznego myślenia. Najpopularniejsza gra z tej kategorii to Abalone.

  • Planszowe gry kooperacyjne. Rozgrywka opiera się na współpracy graczy. Często jeden z graczy jest przywódcą drużyny. Wspólne ustalanie strategii i współpraca to podstawa wygranej. Gra się albo przeciwko sobie albo przeciw grze. W tej kategorii popularna jest gra Tajniacy.

  • Edukacyjne. Ich głównym zadaniem jest pomoc w nauce, rozszerzanie wiedzy, jaką dziecko zdobywa w szkole. Gry mogą dotyczyć różnych dziedzin: geografii, historii, chemii, a także języków obcych.

  • Plenerowe. Idealnie sprawdzają się na zewnątrz. W tej kategorii popularnością cieszy się drewniana gra Kubb – znana od wieków, nazywana grą Wikingów.

Jakie gry planszowe dla dzieci wybrać?

Kupując planszówkę dla dziecka należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, od których może zależeć to, czy dziecko zainteresuje się grą i czy wyniesie z niej jakieś korzyści. Gry są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale przy okazji wpływają na rozwój dzieci. Jak więc wybrać grę, która zainteresuje dzieci, zapewni im ciekawą rozrywkę, a dodatkowo wesprze ich rozwój intelektualny?

  • Wiek dziecka. Producenci podają minimalny wiek graczy, dla których przeznaczona jest planszówka. Wiek informuje o poziomie trudności gry. Planszówki trzeba dobierać odpowiednio do wieku dzieci, ponieważ zbyt trudne zasady zniechęcą maluchy do rozgrywki, a zbyt prosta gra szybko się znudzi i nie przyniesie żadnych edukacyjnych korzyści.

  • Z kim dziecko będzie grać? Jeśli z rodzeństwem w podobnym wieku lub z kolegami i koleżankami ze szkoły, to można kupić grę, w którą dzieci będą mogły grać same, ewentualnie pod nadzorem rodziców, gdy zasady będą nieco bardziej skomplikowane. Jeśli rodzice chcą grać w grę razem z młodszymi dziećmi, to warto wybrać coś spośród gier familijnych, które są opracowane tak, by cała rodzina mogła miło spędzić czas.

  • Typ gry – jej kategoria. Warto kupić dziecku grę opartą o fabułę, która je zainteresuje. Niektórym dzieciom spodoba się gra wojenna, inne być może wolą fantastyczne postacie lub gry przygodowe, w których można wcielić się w rolę różnych bohaterów przeżywających wiele przygód podczas rozgrywki. Wybierając grę warto też zastanowić się, czy dziecko woli dynamiczne interakcje – handel, negocjowanie i wojny, czy może preferuje spokojne planowanie i rozgrywkę, w której liczy się przemyślana strategia.

  • Losowość gry. Dla młodszych dzieci warto kupić gry o dużym poziomie losowości. W takich grach to rzut kostką decyduje o tym, jak przebiegnie rozgrywka. Polecane gry planszowe dla starszych dzieci mają mniejszy poziom losowości, a gracze muszą bardziej zaangażować się w rozgrywkę, planować strategię i przewidywać ruchy graczy.

Gra dla dzieci powinna budzić emocje. Warto też wybrać pozycje, które czegoś nauczą. Nie chodzi o to, żeby zawsze kupować gry edukacyjne, ale wybierać planszówki, które pomogą w nauce planowania strategii i liczenia się z konsekwencjami podjętych decyzji. Wiele z dostępnych gier daje możliwość poznania realiów życia sprzed kilku lat np. niezwykle popularna gra Kolejka, która przenosi graczy do świata PRL-u. Inne gry pozwalają dzieciom np. na naukę zarządzania pieniędzmi (znane wszystkim od lat Monopoly). Oferta producentów gier jest ogromna. Warto dzieciom kupować planszówki, bo jest to świetny sposób na zabawę i edukację. W wyborze odpowiedniej gry może pomóc ranking najpopularniejszych gier, który na swojej stronie ma sklep Hulahop.pl.