Nie ma chyba dziecka, które nie ucieszyłoby się z dodatkowego tytułu w bibliotece gier. Sprytny rodzic wie, że gra to nieskomplikowany w realizacji, acz satysfakcjonujący pomysł na prezent, szczególnie z okazji Dnia Dziecka. Wystarczy zajrzeć na półkę obok komputera czy konsoli i upewnić się, co adresat posiada już w swoim zbiorze, a następnie skorzystać z poradnika, takiego jak ten poniżej, aby dowiedzieć się, co warto kupić, i co mają sobą do zaoferowania najciekawsze propozycje deweloperów.

Dlaczego akurat gra?

To relatywnie niedrogi podarunek, który potrafi zapewnić długie godziny dobrej zabawy. Czasy, gry rozgrywka opierała się w przewadze na brutalnej walce, już dawno minęły. Teraz twórcy stawiają na skomplikowaną, wielowątkową fabułę, system craftingu, dylematy moralne i poszukiwanie oryginalnych tematów. Istnieje również sporo gier sportowych wykorzystujących kontrolery ruchu dedykowane konsolom, dzięki którym statyczna zabawa zamienia się w prawdziwe zajęcia wychowania fizycznego. Warto więc zrewidować swoją opinię na temat elektronicznej rozrywki!

Wiedźmin 3: Krew i Wino (PC, PS4, XONE)

Wiedźmin 3: Krew i Wino

Warto wspierać polskie gry komputerowe, zwłaszcza gdy oparte są na polskiej prozie fantasy najwyższej próby. Tak jest w przypadku trzeciego Wiedźmina, którym zachwyca się nie tylko Polska, a który właśnie doczekał się drugiego płatnego rozszerzenia. Oznacza to, że nasza pociecha musi posiadać podstawową wersję gry, aby włączyć dodatek Krew i Wino. Ale ponieważ jest to tytuł, w który grał niemal każdy, szanse, że nie znajduje się on w bibliotece gier dziecka, są naprawdę niewielkie. Dodatek oferuje zabawę w zupełnie nowej krainie Touissant, która tylko z pozoru wydaje się być rajska i miodem i mlekiem płynąca. Gracz ponownie wcieli się w Geralta, aby eksplorować nieznane okolice, wykonać aż 90 nowych misji głównych i pobocznych, rozwikływać tajemnice, pokonywać demony, ale też korzystać z uciech wiedźmińskiego życia.

Kinect Sports Rivals (XONE)

Kinect Sports Rivals

…czyli odpowiedź na zarzuty, że gry eliminują zajęcia ruchowe z życia dzieci. Kontroler ruchu dedykowany konsoli Xbox One zachęca do uczestnictwa w sportowej rywalizacji przed ekranem telewizora. Dziecko może zmierzyć się z konkurentami z całego świata w dyscyplinach takich jak piłka nożna, tenis, wspinaczka, wyścigi skuterów wodnych, kręgle czy strzelanie do celu. Opanowanie władania kontrolerem wymaga praktyki i zmusza do prawdziwego wysiłku fizycznego. Aby jednak nie zniechęcać graczy, rywale są dobierani według doświadczenia i umiejętności, wskutek czego poziom zabawy jest wyrównany, a każdy ma szansę wygrać, o ile nie braknie mu determinacji i tężyzny fizycznej.

LEGO Marvel’s Avengers (PC, PS3, PS4, X360, XONE, PSV)

LEGO Marvels Avengers

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze dzieci jak najdłużej pozostały dziećmi, nie ma chyba lepszego wyboru na prezent niż gry osadzone w uniwersum zbudowanym z klocków LEGO. Tytuły łączą pokolenia – przyciągają również dorosłych, a przy tym umożliwiają kooperację dwóch graczy, by dotrzeć do sekretów i bonusów niedostępnych w trybie rozgrywki solo. Są pozbawione przemocy: oponenci po przegranym starciu zamieniają się w stosik klocków, a przecież z nich można bez trudu ponownie coś zbudować. Zapewniają zabawę na długie godziny dzięki ogromnej ilości ukrytej zawartości dodatkowej i licznym minigrom. Część poświęcona przygodom superbohaterów Marvela przyciągnie nie tylko fanów LEGO i komiksów, ale i filmu, jest więc bardzo uniwersalną propozycją prezentu.

Uncharted 4: Kres Złodzieja (PS4)

Uncharted 4: Kres Złodzieja

Najnowsza, wyczekiwana odsłona przygód Nathana Drake’a to gratka nie tylko dla fanów serii. Grę cechuje realistyczna grafika i wciągająca, wartka akcja, będzie to zatem doskonały wybór dla dzieci nielubiących się nudzić i stale poszukujących nowych wyzwań. Fabuła zawiązuje się, gdy wśród żywych pojawia się brat głównego bohatera, powszechnie uważany za zmarłego. Okazuje się, że aby rozwiązać jego problemy raz na zawsze, Nathan musi odnaleźć skarb, w czym pomogą mu starzy znajomi, a przeszkodzą nowi, liczni oponenci. Uncharted 4 to jednak nie tylko strzelanina: nie brak łamigłówek, zagadek logicznych i eksplorowania egzotycznych miejsc o przepięknych krajobrazach. Gdyby komuś tego wszystkiego było mało, gra oferuje także rozgrywkę w trybie multiplayer.

Far Cry Primal (PC, PS4, XONE)

Far Cry Primal dzień dziecka

A gdyby tak wcielić się w jaskiniowca? O ile starzy, dobrzy Flintstonowie prezentowali raczej humorystyczną stronę życia człowieka prehistorycznego, tak w Far Cry Primal gracz staje twarzą w twarz z brutalną rzeczywistością. W tej odsłonie serii zrezygnowano z bezsensownej strzelaniny w imię mglistego „wyższego dobra” na rzecz wątku czysto survivalowego. Protagonistą gry jest Trakkar, który jako jedyny umknął przeznaczeniu w paszczy tygrysa szablozębnego. Jego pierwszym zadaniem jest znalezienie ciepłego schronienia, zapewnienie sobie pożywienia oraz stworzenie broni dla ochrony przed drapieżnikami. Potem trzeba będzie się zająć sformowaniem nowego plemienia i wyższymi celami, jak poprowadzenie go ku bezpieczeństwu i dobrobytowi. Ważnym elementem rozgrywki jest gromadzenie surowców i tworzenie z nich narzędzi i oręża, kluczowych dla przetrwania w groźnym świecie krainy Oros.

Polecane gry na Dzień Dziecka