Pierwsza Komunia, pierwszy komputer bądź laptop, kolejne dylematy rodziców i krewnych. Co kupić dziecku, aby wykazać się oryginalnością, nie propagując przy tym przemocy, wulgarnego języka czy scen erotycznych? Rzeczywiście, wybór może być kłopotliwy. I choć nikogo dziś nie dziwi, że dziewięciolatek dostaje nowy sprzęt bądź bez skrępowania korzysta z domowego komputera, kupno produkcji pozbawionej bezsensownego strzelania i demolowania otoczenia nadal stanowi problem. Może zrodzić się pytanie: warto w ogóle próbować?

Odpowiedź brzmi: jak najbardziej. Dobra gra komputerowa w niczym nie ustępuje książce czy filmowi: przedstawiona w niej historia może wciągnąć na długie godziny, a dziecko utożsami się z głównym bohaterem zupełnie jak w przypadku ulubionej bajki. Demoniczny wizerunek wirtualnej rozrywki, który kreują media, jest stworzony nieco na wyrost. Dziś gry to coś więcej, niż pozbawione sensu zabijanie nadmiaru wolnego czasu. Potrafią odprężyć, zrelaksować, a przy tym niepostrzeżenie rozwijać pewne umiejętności. W czasach, gdy większość tytułów nie była polonizowana, wielu graczy poznawało podstawy angielskiego czy niemieckiego właśnie z gier. Dziś co prawda oferta spolszczonych bądź po prostu rodzimych tytułów jest coraz szersza, nie oznacza to jednak, że wartości edukacyjne gamingu przepadły. Czytanie, liczenie, logiczne myślenie, koncentracja, szybkie podejmowanie decyzji, opanowanie i refleks: wszystko to dziecko może ćwiczyć, nie mając nawet o tym pojęcia. Nauka poprzez zabawę naprawdę jest możliwa, i choć daty chrztu Polski czy wzorów chemicznych nadal trzeba uczyć się w konwencjonalny sposób, warto dać grom komputerowym szansę i przekonać się, że również w zakresie edukacji mają pewien potencjał.

Jest to rozrywka o tyle bezpieczna, że rodzic może bez trudności skontrolować treść dowolnej gry. Służy temu m.in. system PEGI, który każdą europejską produkcję ocenia i przyporządkowuje jako bezpieczną dla danej grupy wiekowej. Czarno-białe ikony na pudełku to informacja dla dorosłych, zwracająca ich uwagę na potencjalnie szkodliwe elementy rozgrywki. Mogą być to używki, zachowania o charakterze seksualnym, wulgarny język czy przemoc. Prościej chyba już się nie da. Dodatkowo, jako że dzieci w tym wieku rzadko posługują się płynnie językiem obcym, warto szukać produktów ze znaczkiem PL bądź napisem „polska wersja językowa”.

Jakim gatunkom warto się przyjrzeć podczas wizyty w sklepie? Wyścigi to chyba najbezpieczniejszy z możliwych typów gier, promują rywalizację fair play i skupiają się jedynie na współzawodnictwie i ulepszaniu pojazdów. Dzieci dziewięcioletnie mogą zacząć już przygodę z prostymi strategiami, polegającymi na budowaniu, obronie i rozwijaniu miasteczka czy osady. Symulatory pozwalają sprawdzić się w dowolnej roli życiowej, zaczynając od wędkarza, a kończąc na chirurgu. Gry akcji charakteryzuje wciągająca fabuła i wartki strumień zdarzeń, który porywa gracza. Tytuły opisane jako zręcznościowe będą wymagały cierpliwości i pewnej ręki, aby uchronić bohatera przed czyhającymi na niego niebezpieczeństwami.

Poniższe propozycje zostały przygotowane z myślą o dziewięciolatkach i ich zdezorientowanych rodzicach. Pierwszym zapewnią świetną zabawę, a drugim spokojny sen.

LEGO Jurassic World

LEGO Jurassic World

Fani filmowej trylogii traktującej o wyspie dinozaurów zdążyli już dorosnąć i mieć własne potomstwo. Niewykluczone, że w ich koszykach wyląduje właśnie gra LEGO Jurassic World, czyli klockowa wariacja na temat groźnych gadów. Akcja co prawda opiera się na innym filmie (o tym samym tytule, co gra), jednak nie brak w niej również czytelnych aluzji do dzieła Spielberga. Oprócz motywów znanych z dużego ekranu na gracza czeka przede wszystkim wartka akcja, mnóstwo elementów do odblokowania, typowy dla serii LEGO humor i, last but not least, tryb kooperacji, który umożliwia zaproszenie do gry drugiego użytkownika.

Symulator Straży Pożarnej: Lotnisko

Symulator Straży Pożarnej Lotnisko

Samochodziki straży to już przeżytek – nawet te z efektami świetlnymi i dźwiękowymi. Teraz dysponujemy realistycznym symulatorem tego trudnego i nierzadko niebezpiecznego zawodu, jakim jest strażak. Twórcy gry dokładnie przemyśleli wszystkie niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na pasażerów i obsługę lotniska, a następnie włączyli je do scenariusza. Zabawa nie polega więc tylko, jak mogłoby się wydawać, na gaszeniu pożarów. Czasem trzeba odnaleźć alternatywna drogę wyjścia z pomieszczenia, przecisnąć się przez szyb wentylacyjny czy salwować się ucieczką z walącego się budynku. Wybrany przez gracza ekwipunek będzie miał kolosalne znaczenie dla powodzenia misji.

Plants vs Zombies: Garden Warfare

Plants vs Zombies Garden Warfare screen

Czy można stworzyć bardziej surrealistyczne połączenie niż walka roślin z nieumarłymi? Niewykluczone, ale jest to trudna do przeskoczenia poprzeczka. Żądne mózgów zombie próbują dostać się do domu i urządzić ucztę z jego mieszkańców. Na szczęście muszą najpierw przejść przez ogród, a waleczne rośliny wcale nie zamierzają poddać się łatwo. Zarówno zielonych sojuszników, jak i rozkładających się agresorów jest w grze mnóstwo, i choć różnią się od siebie zdolnościami, to wszyscy zostali wykreowani z dużą dawką poczucia humoru. Nowa odsłona gry wprowadza widok trzecioosobowy, poszerza możliwości destrukcji otoczenia i zaprasza do gry wieloosobowej.

Valhalla Hills

Valhalla Hills 2

Starsi gracze mogą pamiętać serię Cultures czy słynnych Settlersów. Valhalla Hills to strategia opierająca się na tym samym pomyśle: daje graczom pod opiekę grupkę Wikingów, którzy muszą nie tylko przetrwać, ale też rozwinąć swoją społeczność, zdobyć respekt wrogów i szturmem zdobyć wrota do Valhalli, czyli mitycznego raju. Wikingowie będą więc zdobywać pożywienie, bronić się przed dzikimi zwierzętami, pozyskiwać nowe terytoria i tworzyć płynnie funkcjonującą gospodarkę. Topór w dłoń i do dzieła!

LEGO Marvel Heroes

LEGO Marvel Heroes

Ciężko jest stworzyć grę, która zjednoczy zarówno fanów filmowego pierwowzoru, jak i tych, którzy nie mieli z nim do czynienia, a przy tym zaoferuje poczucie humoru zrozumiałe dla obu grup. Twórcom gier LEGO udaje się to niezmiennie już od jakiegoś czasu. Tym razem gracz dostaje możliwość kierowania bohaterami komiksów Marvela: Hulk, Iron Man, Kapitan Ameryka, Wolverine, dla każdego jego ulubiony heros. Nie inaczej niż w poprzednich tytułach serii, równie wciągające co główny wątek fabuły jest odkrywanie sekretów i odblokowywanie dodatkowej zawartości, której schowano w grze ogromną ilość. Do pomocy można zaprosić kolegę lub koleżankę, tryb kooperacji i nacisk na wzajemną pomoc to już standard w uniwersum LEGO.

Gry dla 9 latka