Miłośnicy internetowej rozgrywki w World of Tanks najczęściej zmagają się z dwoma problemami: jak zwiększyć FPS i zmniejszyć PING w WOT. Oba te parametry wpływają na obniżenie grywalności, a nic przecież nie irytuje tak bardzo, jak zacinająca się grafika i opóźniony czas reakcji w grze. Dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym możesz zwiększyć FPS i zmniejszyć PING w WOT.

Jak zwiększyć FPS w WOT (World of tanks)?

Tak zwany klatkarz, czyli liczba klatek wyświetlanych na sekundę (z angielskiego frame per second) ma kluczowe znaczenie dla jakości rozgrywki. Kiedy FPS jest wysoki gra procesuje się szybko i dynamicznie, grafika jest płynna i wyraźna, a to w prosty sposób przekłada się na przyjemność płynącą z gry.

Niski FPS jest jednym z dwóch najczęstszych problemów miłośników WOT. Gra nie ma co prawda wygórowanych wymagań sprzętowych, ale ciągle problematyczna jest dla niej obsługa wielordzeniowości, co powoduje przeciążenie procesora. Rozwiązaniem może być minimalizacja albo usunięcie z gry tych elementów, które powodują największe spadki FPS. WOT ma około 35 ustawień grafiki, w tym te dotyczące renderowania 3D, które można zmniejszyć, odciążając tym samym CPU. Jest to rozwiązanie skuteczne, ale niepozbawione wad – gra czołgiem przypominającym klocek jest zdecydowanie mniej przyjemna.

Jeśli to rozwiązanie wydaje ci się zbyt drastyczne, zacznij od wyczyszczenia komputera albo defragmentacji dysku. Warto również odciążyć komputer z procesów w tle, a w programie antywirusowym zrobić wyjątek dla WOT, dzięki czemu nie będzie on skanował procesu gry, jej zapisów, uruchomień itd. Pamiętaj też o aktualizacjach karty graficznej.

Popularnym wśród graczy rozwiązaniem problemu, jak zwiększyć FPS i zmniejszyć PING w WOT jest stosowanie moodów. Z tym lepiej jednak uważać. Po pierwsze, dlatego że grożą one uzyskaniem bana (na przykład za mood usuwający roślinność z WOT).

A po drugie, dlatego że często nie dają oczekiwanych efektów, ponieważ zamiast usuwać detale, takie jak: drzewa, chmury, mgłę – nakładają na nie filtr przezroczystości, a to obniża FPS zamiast go zwiększać.

Jak zmniejszyć PING w WOT (World of tanks)?

Jeśli chcesz zwiększyć grywalność WOT, powinieneś też przyjrzeć się uważnie swojemu PINGowi. Jego obniżenie powinno bowiem znacznie przyspieszyć czas ładowania gry.

Co to jest PING i dlaczego to takie ważne?

PING to narzędzie pozwalające zweryfikować, czy możliwe jest przesłanie informacji z jednego miejsca w sieci do innego bez wystąpienia błędów. Taką wiązkę danych przesyłanych między urządzeniami nazywa się pakietami, a wysoki PING oznacza dużą liczbę zgubionych po drodze pakietów, co w wynika z napotykanych błędów. Strony internetowe ładują się wówczas wolniej, ociężale, a to przekłada się również na obniżenie grywalności. Im mniejszy PING, tym szybciej możesz reagować na sytuację na ekranie i „komunikować się z grą”.

Jak zatem zmniejszyć PING w WOT?

Warto zacząć od najłatwiejszych rozwiązań, czyli zamknięcia wszystkich programów wykorzystujących połączenie sieciowe, nawet tych pracujących w tle. Co prawda WOT nie wymaga wysokiego transferu (wystarczy 250 kb/s), ale duże znaczenie dla tej, i wielu innych gier internetowych, ma stabilność przesyłania danych.

Drugim możliwym rozwiązaniem zmniejszającym PING w WOT jest zmiana serwera na taki, który fizycznie znajduje się bliżej. Dzięki temu trikowi serwer łatwiej będzie mógł komunikować się z twoim urządzeniem. Ma to również dodatkowe atuty w postaci gry z nowymi użytkownikami.

Jeśli powyższe sposoby nie przyniosą oczekiwanego efektu, warto spróbować jeszcze zmiany priorytetu dla procesu WOT. Okno dialogowe pozwalające na zmianę tych ustawień możesz wywołać znaną kombinacją klawiszy: ctrl+alt+delete. Po otworzeniu menedżera zadań należy odnaleźć proces World of Tanks, wywołać ustawienia prawym przyciskiem myszy i wybrać priorytet – wysoki. Pamiętaj, że nadanie wysokiego priorytetu wielu procesom przyniesie efekt odwrotny do oczekiwanego, więc postępuj z tym rozwiązaniem ostrożnie, a najlepiej używaj go tylko dla jednego zadania.

Spróbuj zastosować powyższe sposoby na zmniejszenie PING w WOT. Jeśli żadne z nich nie pomoże rozwiązać problemu, możesz zdecydować się na zmianę urządzenia służącego do łączenia się z internetem: karty sieciowej, modemu czy routera.

Polecane zestawy komputerowe do WoT