W tym wpisie przedstawię praktyczne sposoby jakie pomogą obniżyć ping w LoLu. Poprawki te są banalnie proste do wprowadzenia i są dla wielu oczywiste, ale często się o nich zapomina.

Czy dzielisz swój internet?

Sprawdź czy ktoś oprócz Ciebie nie korzysta w tym samym momencie z internetu. W szczególności, gdy ta druga osoba ogląda wideo na Youtubie i innych tego typu serwisach może spowodować wzrost opóźnienia. Najprostszym sposobem rozwiązania tego typu problemu jest zakup szybszego łącza lub wydzielenie priorytetu dla własnej sieci.

Zamknij programy działające w tle

Często powodem wysokiego pingu w League of Legends są aplikacje działające w tle. Programy, które łączą się z internetem np. Steam, Skype, Hamachi mogą bez naszej wiedzy pobierać aktualizacje, co powoduje krótkotrwałe wzrosty opóźnienia. Skutecznym rozwiązaniem tej kwestii jest odinstalowanie nieużywanych aplikacji lub jeśli jest to możliwe wyłączenie ich przed rozgrywką.

Sprawdź zasięg Wi-Fi

Tyczy się to wyłącznie połączeń bezprzewodowych. Sprawdź ile kresek zasięgu widnieje na pasku Start. Jeśli jest ich mniej niż 4, to może być winną wysokiego opóźnienia w LoLu. Przenieś go bliżej komputera, a jeśli to nie pomoże, rozważ jego wymianę, gdyż niewykluczone iż jest on uszkodzony lub słabej jakości i posiada zbyt słaby sygnał Wi-Fi.

Ping League of Legends

Zrestartuj urządzenia

Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zrestartuj komputer oraz router. W wielu przypadkach ponowne uruchomienie sprzętu jest wystarczające i wszystko wraca do normy. Gorzej jeśli sytuacja się powtarza, czyli urządzenia działają, lecz co jakiś czas musisz wykonać restart, aby problem się nie powtórzył. Wtedy może to oznaczać, że czas najwyższy zakupić nowy router, który jest sprawcą wszystkich problemów.

Sprawdź, czy nie masz wirusów

Uruchom skanowanie antywirusowe i sprawdź czy nie zalęgło się w twoim komputerze żadne oprogramowanie szpiegujące. Tego typu programy mogą być odpowiedzialne za znaczny spadek wydajności komputera oraz internetu.

W ostatnim czasie pojawiło się też kilka bardziej zaawansowanych malware, które są wyjątkowe skuteczne jeśli chodzi o spowolnienie internetu. Polecam program Combofix, który znajdzie i wyeliminuje zagrożenie.

Jednakże jeśli powyższe porady nie odniosły zadowalającego skutku warto zastanowić się nad zmianą routera. W poniższym rankingu przestawiamy 5 najlepszych modeli, które zapewnią nieprzerwany dostęp do internetu.

Ranking 5 najlepszych routerów