Zapomnieć hasło zdarza się nawet najlepszym. W przypadku, gdy mieliśmy ustawioną podpowiedź, która automatycznie przypominała nam ciąg znaków ustawiony w ramach hasła, wtedy nie ma żadnego problemu. Gorzej, gdy podpowiedź jest niejasna lub co gorsza – nie ma jej wcale. W tym poradniku napiszemy, jak odzyskać lub zresetować hasło w systemie Microsoft Windows 10.

Co zrobić, gdy zapomniałeś hasła do Windowsa 10?

  • Jeżeli używasz hasła lokalnego, należy skorzystać ze wskazówki
  • Gdy korzystasz z konta Microsoft, sprawa jest nieco prostsza, ponieważ możesz zresetować hasło online
  • Gdy komputer przynależy do domeny, hasło może zresetować administrator

W artykule zajmiemy się samodzielnym resetowaniem hasła w przypadku haseł lokalnych. Napiszemy również nieco o resetowaniu hasła na koncie Microsoft.

Odzyskiwanie/resetowanie hasła Windows 10 lokalnie

Jeżeli mimo wielu prób nie udało Ci się przypomnieć swojego hasła, należy wytoczyć ciężkie działa. Przede wszystkim musisz przygotować bootowalny pendrive z systemem, nagrać obraz systemu na płytę DVD lub skorzystać z fabrycznie nagranego systemu na nośnik.

Kiedy masz już swój system, wystarczy umieścić nośnik w systemie i w Biosie ustawić miejsce, z pierwszeństwem bootowania. Następnie uruchom ponownie komputer i gdy pojawi się czarny ekran z napisem „Press any key to boot from CD or DVD…” kliknij dowolny przycisk na klawiaturze.
Pojawi się okno powitalne instalatora systemu Windows. Będąc w widoku okna, należy kliknąć skrót klawiszowy SHIFT + F10. W ten sposób uruchomimy wiersz poleceń. W tym miejscu należy podać partycję, na której zainstalowaliśmy system Windows 10 (domyślnie partycja C). W konsoli powinniśmy uzyskać linijkę „X://Source>c:”. Poleceniem DIR sprawdzimy, czy faktycznie znajduje się na niej system Windows 10.

Dalej korzystając z polecenia MOVE, zmieniamy nazwę pliku ultiman.exe na ultiman.exe.bak. Polecenie MOVE umożliwia przeniesienie plików oraz zmianę ich nazwy. Żeby to zrobić, w konsoli wpisujemy linijkę: „MOVE c:\windows\system32\ultiman.exe c:\windows\system32\ultiman.exe.bak.

Dalej kopiujemy plik i zmieniamy jego nazwę na ultiman.exe. W tym celu wpisujemy w konsoli linijkę: „COPY c\windows\system32\cmd.exe c:\windows\system32\ultiman.exe.  Następnie wyłączamy konsolę i restartujemy komputer.

W ekranie startowym, w którym powinniśmy wpisać hasło, klikamy ikonę Ułatwienia dostępu. Jeżeli wszystko wykonaliśmy poprawnie, możemy przejść do drugiego etapu, w którym ustawimy nowe hasło komendą: net user nazwa_użytkownika nowe_hasło_użytkownika. Przykładowo wyglądałoby to tak: net user Techfresh.pl QWERTY.

Odzyskiwanie/resetowanie hasła do Windows 10 za pomocą konta Microsoftu

Jeżeli nie możesz zalogować się na swoje konto Microsoft, należy za pomocą innego urządzenia wejść na stronę: https://account.live.com/password/reset. Tutaj zostaniemy poproszeni o adres e-mail, telefon lub nazwę użytkownika Skype oraz wpisanie kodu zabezpieczającego. Dalej postępuj zgodnie ze wskazówkami pokazującymi się na kolejnych ekranach usługi. Cały proces jest krótki, prosty i intuicyjny.

Polecane laptopy do użytku codziennego.