Defence of the Ancients (w skrócie DotA) to gra video multiplayer online, w której na arenie walki pokonujemy przeciwną drużynę. Korzenie DotA’y to gra Warcraft III: Reign of Chaos oraz jej rozszerzenie, Warcraft III: The Frozen Throne. Celem gry dla każdej drużyny (a grają w rozgrywce dwie naprzeciwko siebie) jest zniszczenie wrogiego „Ancienta“, dobrze strzeżonej struktury na końcu mapy, która powstała na bazie mapy „Aeon of Strife“ ze Starcrafta.

 

Gracze DotA’y używają herosów, bohaterów, którymi sterują i którzy rozwijają się wraz z upływającą rozgrywką. Zdobywają oni kolejne przedmioty, bronie, magiczne zaklęcia oraz kolejne poziomy życia, stając się coraz bardziej silniejszymi i mocniejszymi. Scenariusz gry powstał wraz z „World Editorem“ wspomnainej wyżej Reign of Chaos, i został zakutualizowany wraz z jej rozszerzeniem, The Frozen Throne.

 

Istniało wiele konceptów na DoTa’ę, najpopularniejszy nazywał się DotA Allstars, ewentualnie skracany do DotA. Mod gry był rozwijany przez wiele autorów przed wyjściem gry na świat, z pseudonimicznym autorem na czele, zwanym IceFrog, który opiekował się grą od wczesnych lat 00. XXI wieku.

 

DotA stała się grą czołową na wielu rozgrywkach i turniejach, w tym na Blizzard Enterteinment’s BlizzCon czy w azjatyckim świecie, Cyber Games. Recepcja tej gry była raczej pozytywna, została nazwana jedną z najpopularniejszych gier na świecie w ogóle, które wykorzystują taki, a nie inny, model gry. DotA jest szeroko postrzegana jako jedna wielka inspiracja do innego tego typu gier, takich jak na przykład Liga Legend. Amerykański deweloper gier video, Valve Corporation, wykupił prawa intelektualne do DotA’y i rozwinął franczyzę, na podstawie której powstała kontynuacja, znana jako Dota 2, zrealizowana w lipcu 2013 roku.

 

Jak każda multiplayer online gra video, tak i Dota 2 potrzebuje dobrego sprzętu, by działać bez zarzutu i zapewniać pierwszorzędną rozgrywkę. Do grania w tę grę poleca się szczególnie komputery z linii MSI, to znaczy szczególnie MSI GL62 albo MSI GL72. Oba te laptopy gamingowe zawierają wystarczające komponenty – procesory, karty graficzne, pamięć RAM – do tego, aby w Dotę grać płynnie, bez zacięć i z dużą wydajnością. MSI GL62 i MSI GL72 to bardzo dobre i mocne propozycje do grania w Dotę 2.