Heroes of Might & Magic VI to jeden z największych i najbardziej obszernych Heroesów ostatnich lat. Twórcy oddali graczom cztery potężne scenariusze, każdy składający się ze znacznej ilości map. Każda z map oferuje zabawę na wiele godzin. Co więcej, każda z misji może być zakończona na minimum dwa różne sposoby. W Heroes of Might & Magic VI zagramy każdą z pięciu dostępnych frakcji.

Wiele gier spod skrzydła Heroes of Might & Magic porównywane jest do legendarnej III części, przez co fani od samego początku źle podchodzą do Heroes’ów, grając w nie przez pryzmat starych części. Niestety taka praktyka jest bardzo krzywdząca, bowiem Heroes of Might & Magic VI to naprawdę świetna i bogata gra strategiczna, która w dosyć małym stopniu nawiązuje do rozwiązań z pierwszych części gier.

Na wstępie warto zaznaczyć, że stworzenia szóstej odsłony Heroes of Might & Magic podjęło się węgierskie studio Black Hole Entertainment. Dzięki temu możemy obserwować nieco inne podejście do stworzonej gry.

Wątek fabularny prowadzi nas do tajemniczego świata Ashan w czasie, w którym Cesarstwem Gryfów – znanym z Might and Magic: Clash of Heroes i Dark Messiah od Might and Magic – rządzi ród Sokołów. Akcja gry rozgrywa się cztery wieki wcześniej, przed wydarzeniami ukazanymi z wymienionymi tytułami.

Heroes of Might & Magic VI opowiada zatem historię rodu Gryfa, który przejął władze nad rodem Sokoła, tworząc tym samym podwaliny cesarstwa. HoMM VI skupia się na historii Sławoja Gryfa oraz jego dzieci. Fabuła jest bardzo rozbudowana, pełna intryg, knowań, zdrad i innych elementów, które znajdziemy w każdej szanującej się telenoweli brazylijskiej. Niemniej Heroes of Might & Magic VI oferuje naprawdę wiele wartościowego i różnorodnego contentu, zwrotów akcji i wstrząsających graczem wydarzeń.

Każda kampania, którą przyjdzie nam rozegrać, opowiada historię osoby z rodu Gryfa. Sławoj Gryf spłodził pięcioro dzieci, spośród których każde obrało inną ścieżkę kariery. Dzięki temu podczas zabawy pokierujemy każdą z pięciu dostępnych w grze frakcji. I tak najstarszy syn trafił do krainy demonów – Seoghu, Anton prowadził księstwo Gryfów, Sandor kieruje hordą Orków, natomiast Anastazja trafiła do nekromantów na posługę Ashy.

W każdej z misji możemy zdobyć legendarną broń, a także wykonać zadanie poboczne, którego wykonanie najczęściej skutkuje pozyskaniem unikalnego oręża. Podczas rozgrywania każdej z map, poziom uzyskiwanego doświadczenia przez bohatera jest ograniczany odgórnie. Awansując do kolejnej misji w scenariuszu, zachowujemy poziom doświadczenia, umiejętności, a także ekwipunek, który zdobyliśmy. Poza tym do kolejnej mapy przechodzą bohaterzy pomocniczy, którego wykreowaliśmy.

Podczas kreacji bohatera musimy obrać ścieżkę rozwoju bohatera. Możemy podążać drogą Krwi lub Łez. Droga Krwi widzie nas ku agresji, natomiast droga Łez charakteryzuje się działaniami zgodnymi z miłosierdziem.

Wraz z obraną ścieżką możemy w inny sposób poprowadzić swoją postać i zakończyć kampanię. Ścieżka determinuje to, jakie postaci niezależne dołączą do naszej przygody, a także jakie umiejętności będziemy mogli wybrać.

W Heroes of Might & Magic VI standardowo przyjdzie nam rozbudowywać miasto, werbować jednostki w cyklu tygodniowym, przejmować kontrolę nad kolejnymi regionami na mapie, a także ścierać się z wrogiem. Przejmowanie zamków w regionach umożliwia panowanie nad terytorium, co umożliwia między innymi pobieranie surowców z sąsiadujących kopalni.

Walki w Heroes of Might & Magic VI prezentują się niemal identycznie jak w poprzednich odsłonach HoMM. Turowy system walki, w którym jednostki poruszają się na wyznaczonych polach. Warto rozsądnie inwestować w umiejętności dowódców, bowiem odpowiednia korelacja posiadanych umiejętności znacząco poprawi naszą szansę na wygraną.

Heroes of Might & Magic VI to bez wątpienia udana gra strategiczna, wykonana w sposób nawiązujący do najlepszych mechanik znanych z poprzednich odsłon cyklu. Deweloperzy naturalnie rozwinęli niektóre z nich oraz wprowadzili wiele ciekawych nowości podnoszących jakość rozgrywki. Fabuła w Heroes of Might & Magic VI jest odpowiednio rozbudowana i wciągająca, natomiast oprawa audiowizualna prezentuje sobą wysoki poziom. Jednostki oraz otoczenie zostały wykonane bardzo pieczołowicie.

Ranking laptopów do Heroes of Might Magic VI