Minecraft jest kultową grą wyprodukowaną przez studio Mojang AB, która pod prostą grafiką ukrywa nieograniczone możliwość budowania, eksploracji świata i wykonywania prostych zadań. Jest to typowy sandbox, który pozwala graczowi na modyfikację całego świata przedstawionego. Stworzone z kwadratów postaci, przedmioty, rośliny i lokacje stały się tak charakterystyczne, że są obecne na co dzień w kulturze masowej. Gra nie ma jasno określonego celu.

Podczas rozgrywki gracz poznaje świat i zbiera surowce, z których następnie może tworzyć wszystko, co przyjdzie mu do głowy. Grać można w dwóch trybach: klasycznym, który pozwala na swobodny rozwój i poznawanie uniwersum oraz Survival – który stawia wyzwanie w postaci przetrwania nocy, podczas której pojawiają się potwory zdolne zabić bohatera. Przed śmiercią może go uchronić jedynie odpowiednie przygotowanie za dnia. Skonstruowana w trójwymiarowej grafice rozgrywka poprzez przedstawienie wszystkiego w postaci kwadratów nawiązuje do stylu retro, nadając zabawie niepowtarzalnego charakteru.

Co oprócz Minecrafta?

Minecraft jest grą tak znaną i charakterystyczną, że ciężko przywołać na myśl podobne do niej rozgrywki, jednak nie oznacza to, że takowe nie istnieją.

Na zainteresowanie fanów Minecrafta z pewnością zasługuje tytuł Medieval Engineers wyprodukowany w 2015 roku przez studio Keen Software House. W rozgrywce gracz wciela się w średniowiecznego budowniczego, którego zadaniem jest tworzenie budynków oraz sprzętów i maszyn, które posłużą do walki z wrogimi armiami. Jest to kolejna gra typu sandbox, która pozwala na tworzenie budynków maszyn oraz ingerowanie w strukturę terenu i tworzenia dających surowce kopalni.

Niezwykle ciekawym aspektem gry jest bardzo realistyczne podejście do konstruowania maszyn – producenci gry wykorzystali tylko takie konstrukcje i surowce, które w rzeczywistości były wykorzystywane w czasach średniowiecza. Rozgrywka przeznaczona jest dla wielu graczy, którzy mogą skorzystać z dwóch trybów: kooperacji – gdzie współpracują ze sobą, by przeciwstawić się wrogim siłom sterowanym przez sztuczną inteligencje, oraz rywalizacji – podczas którego wojska graczy rywalizują między sobą.

Kolejną z sanboxowych gier pozwalających na dogłębną eksplorację świata przedstawionego i modyfikowanie go jest No Man’s Sky wyprodukowana w 2016 roku przez firmę Helo Games. Jest to przygodowa gra osadzone w świecie science fiction, podczas której gracz ma możliwość uczestniczenia w kosmicznych bitwach a także poznawania generowanego proceduralnie świata, pozwalającego na zwiedzanie nowych planet i odkrywanie ich sekretów.

Dostępna na konsolę Play Station 4 gra posiada niezwykle szeroki i dobrze skonstruowany świat (ponad 8 tryliardów planet), który na każdym kroku zaskakuje podróżnika niespodziankami i cudowną grafiką. Jest to gra sieciowa, która pozwala graczom na wspólną rozgrywkę, jedna niezwykle rozbudowany świat sprawia, że istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że podczas penetrowania kosmosu nie napotka się innego gracza.

Ranking myszek do Minecraft