Margonem jest przeglądarkową grą MMORPG stworzoną przez polskie studio Garmony Game Studio. W rozgrywce gracz wciela się w rolę poszukiwacza skarbów, który przemierza fantastyczną krainę w poszukiwaniu niezwykłych przygód i artefaktów. Podczas rozgrywki gracze napotykają wiele ciekawych lokacji oraz potworów, mają do wykonania mnóstwo zadań, a także mogą brać udział w pojedynkach PvP (player vs playaer). Na początku rozgrywki gracz wybiera bohatera spośród sześciu dostępnych profesji: maga, łowcę, wojownika, tropiciela, paladyna oraz tancerza ostrzy. Każda z postaci posiada szereg unikalnych zdolności, które można rozwijać, a ich podstawowe cechy, takie jak siła fizyczna czy intelekt narzucone są automatycznie w zależności od wybranego rodzaju bohatera. Teren gry podzielony został na strefy, na których można rozgrywać pojedynki.

Strefa żółta to miejsca, gdzie walki PvP można przeprowadzać za obopólną zgodą, zaś strefy czerwone to miejsca, gdzie można swobodnie atakować drugiego gracza. Margonem posiada również system społecznościowy, gracze mogą zakładać drużyny, rozmawiać ze sobą, wymieniać się zdobytymi przedmiotami a także zakładać gildie, w obrębie których mogą sobie wzajemnie pomagać.

Gry podobne do Margonem

Oprócz przeglądarkowej gry Margonem, na rynku gier można znaleźć również inne propozycje o zbliżonej tematyce i podobnym trybie rozgrywki.

Do tego typu tytułów należy popularna Tibia. Wyprodukowana przez CipSoft GmbH gra należy do gatunku MMORPG, która pozwala graczom na poruszanie się po tytułowej krainie, by rozwijać postać, poznawać nowe lokalizacje i zdobywać doświadczenie w walce. Gra pozwala na rozwijanie postaci na wiele różnych sposobów, dając graczom do dyspozycji szereg możliwych działań i dróg rozwoju postaci. Początkowym zadaniem gracza jest zdobycie poziomu ósmego, po którym dostaje on możliwość wybrania jednej z czterech profesji: druida, maga, paladyna bądź rycerza.

Od wyboru profesji zależy kierunek rozwoju postaci oraz dobór odpowiedniego ekwipunku i pancerza. Tibia posiada tryb PvP oraz mocno rozwinięty system społecznościowy, który pozwala na wchodzenie w interakcje z innymi graczami. Można z nimi walczyć, rozmawiać, handlować przedmiotami a także wybierać się na wspólne wyprawy bądź zakładać wspomagające się grupy – gildie. Podobnie do Margonem, Tibia jest grą 2D o skąpej, old-schoolowej grafice niewyposażonej w żadnego rodzaju dźwięki.

Na uwagę zasługuje również propozycja firmy Virtys – Therian Saga. Jest to przeglądarkowe MMORPG, którego fabułą rozgrywa się na kontynencie Myriaden. Gracz wciela się w rolę kolonisty, który pragnie sławy oraz bogactwa. By jednak to osiągnąć, będzie musiał stawić czoła dzikim zwierzętom, które staną na jego drodze do poznania całego kontynentu. Gra posiada niezwykle rozbudowany system rzemiosła.

Od samego początku gracz decyduje o profesji i kierunku rozwoju postaci. Możliwości są tak duże, że każdy gracz może stworzyć niepowtarzalnego bohatera, a dzięki rzemiosłom, które wzajemnie się uzupełniają, gra wspomaga system społecznościowy. Głównym celem rozgrywki nie jest jednak walka i zdobywanie nowych poziomów, lecz poznawanie świata i zyskiwanie przydatnych umiejętności oraz pieniędzy.

Ranking myszek do Margonem