Grand Theft Auto to gra gangsterska z mocno zaznaczonym elementem gangsterskim wyprodukowana przez studio RockStar Games. Jest to jedna z najpopularniejszych serii gier akcji, która pozwala wcielić się w amerykańskiego przestępcę i bez żadnych skrupułów kraść, zabijać, niszczyć samochody i łamać prawo na wiele innych sposobów, dbając o to, by nie zostać złapanym przez policję. Podczas rozgrywki gracze wykonują różnorodne misje zlecane przez gangsterów.

Fabuła gry jest nieliniowa co pozwala na swobodne poznawanie świata i wykonywanie zadań pobocznych, porzucając chwilowo wątek główny. Jedną z najciekawszych części gry jest możliwość kradnięcia samochodów. W świecie przedstawionym, na który składa się – zależnie od serii – konkretne miasto, znajduje się wiele samochodów, które bohater może kraść i prowadzić je, wykonując kolejne dodatkowe zadania. Dzięki grafice wysokiej jakości niszczenie samochodów staje się niezwykle satysfakcjonujące, a możliwość wyboru pomiędzy samochodami osobowymi, dostawczymi i wyścigowymi dodatkowo podnosi atrakcyjność rozgrywki.

Co oprócz GTA?

Kilkuczęściowa gra zapewni wiele godzin wciągającej rozgrywki, jednak po jej skończeniu gracze mogą szukać kolejnych, podobnych wrażeń. Na szczęście na rynku można znaleźć tytuły, które przydaną do gustu fanom GTA.

Jedną z tego typu gier jest Saint Row – gangsterska gra studia Volition Inc., w której gracz wciela się w bohatera – członka mafii. Wcielając się w gangstera, gracz ma możliwość przeżywania wielu niebezpiecznych i ciekawych przygód, wykonując różnorodne misje, w których bohater nie stroni od przemocy i łamania prawa. Rozwijanie mafii jest zadaniem trudnym, dlatego też do dyspozycji gracza twórcy przeznaczyli wiele różnorodnych rodzajów broni a także aut, które urozmaicą i ułatwią rozgrywkę. Wykonując zadania, bohater zdobywa doświadczenie i pieniądze, dzięki którym zyskuje nowe ulepszenia do aut i broni, by skuteczniej osiągnąć cel.

Kolejnym interesującym tytułem jest Mafia II. W grze wyprodukowanej przez Illusion Softworks gracz wciela się w rolę Vito Scalettiego, który stara się wspiąć na szczyt gangsterskiej drabiny kariery. Podobnie jak w GTA zadaniem gracza jest wykonywanie różnorodnych misji, wśród których nie brakuje agresywnej jazdy samochodem i strzelanin. Oprócz głównej ścieżki fabularnej, fani poznawania uniwersum gry mają do dyspozycji całą masę zadań i aktywności dodatkowych, które pozwolą zdobyć doświadczenie i lepiej poznać lokacje w grze.

Na zainteresowanie zasługuje również gra PayDay od OVERSKILL Software – gangsterska strzelanka, w którą grać można w trybie multiplayer. Gracz wciela się w postać gangstera, a jego zadaniem jest napadnięcie na bank. Do wyboru jest kilka możliwych napadów, podczas których w kilkuosobowych grupach gracze współpracują ze sobą, by wypełnić misję obrabowania banku. W wersji singleplayer gracz współpracuje ze sztuczną inteligencją, zaś w multiplayer z ludźmi, a w trakcie rozgrywek rozwija umiejętności swojej postaci.

Ranking myszek do GTA