Diablo to seria gier wyprodukowanych przez studio Blizzard Entertainment należąca do gatunku action-RPG. Fabuła gry ma miejsce w fantastycznym świecie zwanym Sanktuarium, któremu grozi niebezpieczeństwo ze strony demonów uwięzionych w kamieniu dusz Diablo. Zadaniem gracza jest stanięcie przeciwko wojskom demonów i uratowanie krainy. Do wyboru gracza są trzy możliwe profesje bohatera: wojownik, czarodziej oraz łotr. Każda z postaci różni się pod względem umiejętności, charakteru, wyglądu oraz sposobu walki. Wybór bohatera ma spore znaczenie w rozgrywce a także w finale gry. Podczas rozgrywki bohater walczy z przeciwnikami w czasie rzeczywistym, wykorzystując do tego celu technikę point and click (wskaż i kliknij), dzięki której gracz wydaje bohaterowi polecenia.

W trakcie postępu fabuły bohater przemierza szesnaście różnych krain a także kilka dodatkowych kolacji. Na swojej drodze napotyka wiele postaci, które zlecają mu zadania. W nagrodę za ich wykonanie bohater zdobywa punkty doświadczenia a także nowe bronie, zbroje bądź wartościowe przedmioty. Diablo pozwala również na prowadzenie rozgrywki wieloosobowej za pośrednictwem Internetu bądź sieci LAN.

Co oprócz Diablo?

Zapalonych graczy Diablo z pewnością zainteresuje kilka podobnych tytułów gier, które zapewnią kolejne godziny niesamowitej rozrywki.

Na uwagę graczy zasługuje produkcja nowozelandzkiego studia Grinding Gear games – Path of Exile. Jest to gra RPG przeznaczona do rozgrywki przez Interent, która przenosi gracza do fantastycznego świata zwanego Wraeclast. Gracz wciela się w postać wygnanego bohatera, który na wrogim kontynencie próbuje przeciwstawić się przeciwnościom losu bądź uratować świat przez zagrażającym mu złem. Do wyboru gracza oddano siedem różnych klas postaci: cień, maruder, łowca, templariusz, mistrz fechtunku, wiedźma oraz potomkini szlacheckiego rodu. Po opuszczeniu głównego miasta gracze poruszają się w grupach 4-8 osobowych, wspólnie przemierzając krainę, prowadząc walki z potworami i innymi drużynami. Ogromnym plusem gry jest szeroko rozbudowany system doświadczeń i umiejętności pozwalający graczowi rozbudowywać zdolności bohatera na wiele różnych sposobów, tworząc unikalne kombinacje. Gra posiada również dobrze rozwinięty system ekonomiczny bazujący nie na pieniężnych walutach, lecz na magicznych umiejętnościach danych stref.

Ciekawą propozycją jest również Sacred – produkcja RPG studia Ascaron Software pozwalająca graczowi na poruszanie się po fantastycznym świecie z perspektywy rzutu izometrycznego. Bogata fabuła gry pozwala na wcielenie się w postać bohatera jednej z sześciu klas: gladiatora, maga, czarnego elfa, leśnego elfa, oraz wampirzej damy. Gracz ma do wykonania trzydzieści misji głównych oraz mnóstwo, bo ponad dwieście, zadań pobocznych. Zaletą gry jest swobodny dostęp do świata przedstawionego. Większą jego część, około 70% można zwiedzać już na samym początku. By odblokować pozostałe lokacje niezbędne jest wykonywanie odpowiednich zadań.

Ranking myszek do Diablo