Banished jest strategiczną grą wyprodukowaną przez firmę Shining Rock Software, której fabuła skupia się na dbaniu o rozwój wioski. Na początku gracz otrzymuje do zarządzania grupę ludzi wygnanych z rodzinnych stron. Jego zadaniem jest utrzymanie grupy przy życiu, a jeśli mu się to uda, następuje powolny proces budowania i rozbudowywania niewielkiej wioski.

By to osiągnąć, gracz musi oczywiście zbierać niezbędne surowce, zarówno te do stawiania nowych budynków, jak również niezbędne do utrzymania przy życiu mieszkańców. System gry jest niezwykle realistyczny, a nawet bezwzględny. Zachowane są wszelkie prawa rządzące naturą i społecznością: decyzje władcy mogą wpływać na zachowania i reakcje mieszkańców, badanie terenu na rosnące na nim uprawy. Przez cały czas wiosce mogą również zagrażać problemy związane z warunkami atmosferycznymi: chłód zimy, choroby, susze i innego rodzaju kataklizmy, dlatego też Banished jest niezwykle wciągającą grą pełną mnóstwa wyzwań dla doskonałych strategów.

Alternatywa dla Banished

Gracze, którzy szukają gier podobnych do Banished, z pewnością zainteresują propozycje innych strategii, które pozwolą im rozwijać ekonomiczne umiejętności.

Niezwykle podobną pod względem fabularnym grą jest Kingdoms of Castels. Jest to strategia, której celem jest rozwinięcie niewielkiej wioski, by stało się wielkim miastem. W międzyczasie trzeba również walczyć z wrogimi najeźdźcami a także dbać o gospodarkę i nastroje mieszkańców. Akcja gry toczy się w fantastycznej krainie, a wyzwaniem, jakie staje przed graczem, jest rozwijanie miasta wbrew wielu przeciwnościom, takim jak zmiany pór roku, choroby czy nawiedzające krainę plagi. Trzeba również zwracać uwagę na zagrożenia ze strony żywych: ciągłe ataki wikingów, smoków i dzikich zwierząt dodatkowo utrudniają rozwój miasta, wymuszając na graczu budowanie murów obronnych.

Wartą zainteresowania grą jest również wydana w 2007 roku przez firmę Blue Byte GmbH The Settlers: narodziny Imperium. Strategiczna gra skupia się na zarządzaniu średniowiecznym miastem, począwszy od jego zalążków w postaci niewielkiej wioski, do rozwinięcia jej w ogromne, nie mające sobie równych imperium. By to osiągnąć, gracz musi wybrać posiadającego unikalne zdolności bohatera, który stanie się podporą mieszkańców wioski w rozwoju ich domu. W grze trzeba dbać o zdobywanie niezbędnych do rozbudowy surowców. Utrudnieniem staje sięautomatyczne wytyczanie ścieżek transportowych, które może nieraz znacznie utrudnić dostarczanie niezbędnych zasobów.

Na uwagę zasługuje również Twierdza: Krzyżowiec autorstwa FireFly Studios. Zadaniem gracza jest tworzenie twierdz na Bliskim Wschodzie oraz rozbudowywanie ich i dbanie o zdrowie i szczęście mieszkańców. By to osiągnąć, należy zdobywać niezbędne surowce, a także przeciwstawiać się nalotowi wrogich sił. Akcja gry rozgrywa się w czasach średniowiecza podczas wypraw krzyżowych i posiada opcję kampanii nawiązującą do historycznych wydarzeń.

Ranking myszek do Banished