Age of Empires jest grą strategiczną stworzoną przez studio Ensemble Studios, w której zadaniem gracza jest rozwijanie jednej z wybranych spośród dwunastu starożytnej cywilizacji. Akcja rozgrywki toczy się w przeciągu dziesięciu tysięcy lat, podczas których gracz przewodzi losami jednej z nacji: Japończyków, Chińczyków, Koreańczyków, Persów, Hetytów, Babilończyków, Egipcjan, Asyryjczyków, Sumerów, Fenicjan, Minojczyków bądź Greków.

Na przestrzeni lat należy przebrnąć wybraną nacją przez cztery epoki: kamienną, neolityczną, brązu oraz żelaza. By to osiągnąć, gracz będzie musiał zdobywać niezbędne surowce, eksplorować świat a także budować armię i zapewniać mieszkańcom terenów niezbędne zasoby. Dzięki nim możliwy jest rozwój cywilizacji.

Do kilku z nacji dostępne są również specjalne kampanie, które dodatkowo urozmaicają rozgrywkę szeregiem interesujących misji. Age of Empires posiada także możliwość grania w grupie za pośrednictwem sieci LAN bądź Interetu.

Podobne tytuły do Age of Empires

Pośród mnóstwa gier znajdzie się nie jedna gratka dla fanów strategii podobnych do Age of Empires, która z pewnością zafascynuje wielu pasjonujących się strategiami graczy.

Ciekawym tytułem jest z pewnością Knights of Honor – strategiczna gra tocząca się w czasie rzeczywistym z mocno podkreślonym akcentem ekonomicznym. Przygotowana przez firmę Blac Sea Studios rozgrywka usytuowana jest w średniowiecznych realiach, w których zadaniem gracza jest stworzenie imperium i pokonanie wrogo nastawionych nacji. By to osiągnąć, gracz będzie musiał wykazać się doskonałą strategią a także zmysłem ekonomicznym i sztuką dyplomacji.

Gra skupia się na atakowaniu fortec przeciwników. Wygrana zależy od przemyślanego działania oraz odpowiedniego rozlokowania wartościowych jednostek, które za sprawą decyzji gracza dołączają do jego imperium. Gra zawiera ponad siedemdziesiąt krain, które można podbijać, a także wiele umiejętności wojowników, budynków oraz jednostek bojowych.

Dużą popularnością wśród fanów strategii cieszy się również Empire Earth – gra twórców Age of Empires stworzona przez firmę Stainless Steel Studios. W rozgrywce gracz ma możliwość odegrania roli głowy narodu, której zadaniem jest poprowadzenie nacji do rozkwitu i bogactwa na przestrzeni tysięcy lat.

Rozgrywkę prowadzić można w kilku trybach: rozwijanie nacji przez lata, kampania – w ramach której trzeba wypełnić odpowiednie zadania, można również przeprowadzić rozgrywkę z komputerem.

Podczas gry zmienia się epoka, podczas której rozwija się dany naród a wraz z nią zmieniają się również realia gospodarcze – surowce potrzebne do rozwoju krainy. Podczas gry decyzje podejmowane przez bohatera mają wpływ na rozwój cywilizacji. Oznacza to, że nie można osiągnąć wszystkiego na raz – jedne decyzje wykluczają w konsekwencji osiągnięcie ulepszeń możliwych przy wybraniu innej opcji, dzięki czemu gra jest bardzo urozmaicona i zapewnia długie godziny rozrywki. Dodatkowym atutem Empire Earth jest szczegółowa i barwna grafika trójwymiarowa.

Ranking myszek do Age of Empires