Wychowywanie dziecka jest procesem wieloetapowym. Największy wpływ na prawidłowy rozwój dzieci mają rodzice. To oni codziennie opiekują się dzieckiem, bawią się z nim i uczą je poznawania i rozumienia świata. Zabawa jest jednym z nieodłącznych i bardzo ważnych elementów wychowania. Dzieci uczą się przez zabawę, dlatego warto sięgnąć po zabawki, które wniosą w ich życie coś więcej, niż tylko zajęcie wolnego czasu. Do tego zadania idealnie nadają się gry planszowe, które stymulują rozwój dzieci na kilku płaszczyznach.

Wpływ gier planszowych na rozwój dziecka

To, że gry planszowe uczą i rozwijają wiele różnych umiejętności, wie prawie każdy. Jednak nie każdy rodzic jest świadomy, jak ogromny, pozytywny wpływ na rozwój dziecka mają planszówki. Na początku trzeba podkreślić, że czas spędzony wspólnie na grze planszowej wpływa na podtrzymanie rodzinnych więzi i umocnienie pozytywnych relacji z dzieckiem. Bez względu na to, czy dzieci grają z rodzicami, czy gdy są nieco starsze – z rówieśnikami lub z rodzeństwem, gry planszowe pomagają im integrować się – wspólne rozgrywki to socjalizacja dzieci, nabywanie umiejętności społecznych. Dzięki temu dzieci w przyszłości mogą nie mieć problemów z komunikacją z obcymi, co jest bardzo ważne chociażby w pierwszych dniach edukacji maluchów.

Planszówki uczą dzieci różnych wartości. Rozgrywki są pełne emocji, tych pozytywnych i negatywnych. Dziecko poznaje nie tylko radość z wygranej, ale także emocje związane z przegraną, maluchy uczą się reakcji na własną porażkę. Rodzice powinni pomóc dziecku nauczyć się tego, jak godzić się z porażką i że przegrana nie zawsze oznacza coś złego i negatywnego. Nie wolno zawsze dawać dzieciom wygrać – przegrana też jest ważna i może dzieci zmotywować do lepszej koncentracji i skupienia, które przyczynią się do wygranej w kolejnej rozgrywce.

W zależności od tego w jakie gry planszowe grają dzieci, mogą z nich wyciągnąć różne wnioski. Przykładowo – gry losowe pokazują dzieciom, że nie zawsze mogą mieć one wpływ na to, co się wydarzy. Bez względu na rodzaj gry, dzieci uczą się cierpliwości – gdy oczekują na swoją kolejkę, maluchy uczą się też przestrzegania zasad i konieczności dostosowania się do reguł gry.

Walory edukacyjne gier planszowych

Najłatwiej uczyć się przez zabawę. Wśród gier planszowych, które w swojej ofercie ma prawie każdy sklep z zabawkami, można znaleźć różne rodzaje gier planszowych. Niektóre z nich to gry typowo edukacyjne. Ich głównym zadaniem jest przekazanie określonej wiedzy lub uzupełnienie wiedzy zdobytej w szkole. Do wyboru są gry, z których dzieci uczą się historii, czy pojęć z dziedziny chemii i biologii. Polecane do nauki są też gry językowe, dzięki którym dzieci uczą się nowych słów w obcym języku.

Różne gry np. przygodowe także mają walory edukacyjne, ponieważ w zależności od rodzaju uczą dzieci nazw i położenia różnych państw. Gry finansowe mogą pomóc dziecku w nauce planowania własnego budżetu – dziecko musi samodzielnie zdecydować, czy kupić coś mniej wartościowego wcześniej, czy może jednak lepiej zaryzykować, poczekać i odłożyć gotówkę na cenniejszy przedmiot.

Z różnych gier dzieci uczą się nowych słów. Planszówki dla najmłodszych pomagają dzieciom poznawać litery, cyfry i kolory. Maluchy uczą się liczyć, wiele z dostępnych gier pomaga także w ćwiczeniu pamięci (najprostsze, znane wszystkim Memory dostępne w wersjach dla dzieci w różnym wieku). Popularne planszówki fantasy i przygodowe pomagają rozwinąć dzieciom wyobraźnię.

Gry planszowe pomagają dzieciom w uświadomieniu sobie, że nauka jest potrzebna i przydatna, chociażby po to, żeby mieć większą wiedzę i zwiększyć swoje szanse w grze.

Emocje dzieci podczas grania

Wspólne granie daje rodzicom możliwość obserwacji reakcji dziecka na różne sytuacje, które mają miejsce w grze. Nie zawsze można takich obserwacji dokonać podczas innej zabawy. Rodzice mogą zobaczyć, jak dziecko reaguje na przegraną swoją i innych graczy. Może to być dobra okazja do rozmowy i zapytania dziecka, dlaczego cieszy się z czyjejś wygranej lub przegranej. Gry planszowe mogą dać rodzicom możliwość przeprowadzenia, często bardzo trudnych, rozmów o emocjach.

Gry planszowe pełne są emocji, tych złych i dobrych. Dziecko uczy się radzenia sobie z nimi. Współpraca, rywalizacja, wspólna radość z wygranej, śmiech, smutek i wzajemna motywacja do wygrania następnej rozgrywki – to wszystko towarzyszy grom planszowym. Dlatego nie ma sensu się zastanawiać, czy warto grać z dziećmi w gry planszowe, lecz zacząć myśleć nad wyborem planszówki, w którą grać będzie cała rodzina. Gra nie jest jednorazowym wydatkiem. Może służyć przez lata.

Kiedy zacząć grać w gry planszowe?

Planszówki powinny pojawić się w każdym domu. Warto je wprowadzić stosunkowo wcześnie, by przekonać dzieci do grania. Tak naprawdę przygodę z grami planszowymi można rozpocząć, gdy dziecko ma około 3 lat. Jest to moment, w którym maluch rozumie już wiele spraw i prosta gra nie sprawi mu dużych problemów. Dzieci, które grają z rodzicami w gry planszowe od małego, chętniej sięgają po tego typu zabawki w późniejszym czasie.

Dzieci bardzo dużo czasu spędzają przed telewizorem i przed komputerem. Jeśli rodzice kontrolują czas spędzony w ten sposób i dbają o to, by dzieci miały zapewnioną także inną rozrywkę, to mieści się to w przyjętych powszechnie normach. Problem pojawia się w momencie, gdy rodzice stracili kontrolę nad czasem spędzanym przez dziecko np. na grach komputerowych. Wtedy może być ciężko zachęcić je do innej aktywności. Gry planszowe mogą stanowić dla dziecka ciekawą alternatywę wirtualnej rzeczywistości, jeśli tylko rodzice umiejętnie wybiorą grę, która zachęci dziecko do odejścia sprzed komputera.

Gry planszowe