Gry multiplayer to nic innego jak gry dla wielu graczy, w których uczestnicy dzielą między sobą tę samą rozgrywkę. Zasadniczo rozróżniamy gry, w których gracze ze sobą rywalizują, współpracują, albo łączą oba te elementy w grach drużynowych.

Gry wieloosobowe są prekursorami tego typu rozrywki. Na przestrzeni wielu setek lat ich forma i tryb rozgrywki znacząco ewoluował. Sposób, w jaki definiujemy gry multiplayer, przeszedł długi ciąg zmian, a największe piętno odcisnęła w nim popularyzacja i rozpowszechnienie się gier online.

Obecnie pierwszym skojarzeniem dla gier multiplayer są cieszące się niesłabnącą popularnością topowe gry RPG, strzelanki, wyścigowe, sportowe, czy bijatyki, a w najpopularniejsze tytuły grają miliony ludzi na całym świecie.

Gry multiplayer w rozgrywce lokalnej

Wiele tytułów na wszystkich platformach do gier oferuje lokalną rozgrywkę dla wielu graczy. Wieloosobowa gra może być realizowana przez tzw. hot seat, dzielony ekran lub na wspólnym ekranie.

Rozgrywka hot seat (gorące krzesło) jest domeną gier turowych na platformie PC. Polega na tym, że gracze po wykonaniu swojego ruchu udostępniają miejsce innemu graczowi, żeby mógł wykonać swój ruch. Przykładami gier hot seat są np. seria Worms, Heroes of Might and Magic czy Warcraft.

gry multiplayer lokalnie

Dzielony ekran pochodzi z konsoli do gier, choć wiele tytułów na PC również korzysta z tej metody. Gra dzielona jest na dwa poziome lub pionowe ekrany, w których każdy z graczy widzi rozgrywkę ze swojej perspektywy. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne w grach wyścigowych lub strzelankach- np. seria Need for Speed, Crash Tag Team Racing, Gears of War, Resident Evil, Halo, czy Borderlands.

Świetnym przykładem gier multiplayer rozgrywanych na wspólnym ekranie są bijatyki. Pojawiły się najpierw na automatach i konsolach do gier, a dopiero później zagościły na komputerach. Legendarne serie Tekken, Street Fighter oraz Mortal Kombat rozpowszechniły ten rodzaj gier i utworzyły podwaliny dla lokalnych gier multiplayer, a później dla bijatyk online.

Gatunki i podgatunki gier online multiplayer

Najpopularniejszymi grami online dla wielu graczy są gry MMO (Massively multiplayer online game). Są to gry tworzone wyłącznie pod rozgrywkę online. Jak sama nazwa wskazuje, zrzeszają wiele milionów graczy na rozległych mapach, oferując przy tym rozbudowane systemy polityki, ekonomii i handlu.

gry multiplayer gatunki

Poza tym gracze mogą wymieniać między sobą informacje dzięki odpowiednio przygotowanym komunikatorom oraz jednoczyć się w grupy, zespoły, klany i gildie. Gry MMO najczęściej stawiają na rozwinięte systemy walki, które pozwalają na potyczki między graczami (PvP) lub na jednoczenie się użytkowników we wspólnych walkach z mobami, lub innymi grupami graczy.

Gry MMO dzielą się na dwie podrzędne grupy- MMOSG oraz MMORPG.

MMOSG (Massively multiplayer online strategic game) obecnie nie są tak popularne, jak parę lat temu. Głównym założeniem gier MMOSG jest rozgrywka przez przeglądarkę internetową. Są to samodzielne pozycje, które nie wymagają instalowania żadnych plików i aplikacji na komputerze lub urządzeniu mobilnym gracza.

Popularnymi grami MMOSG były swego czasu Travian, Plemiona, Mafia oraz Ogame, które poza strategicznym aspektem, skupiały się również na handlu, polityce i ekonomii. Dostęp i gra w tytuły MMOSG są całkowicie darmowe, jednak producenci często stawiają na sklepy z przedmiotami, które usprawniają rozgrywkę.

gry multiplayer strategie

Największą i najstarszą podgrupę MMO tworzą gry MMORPG (Massively multiplayer online role-playing game), które w obecnie znanej formie powstały przeszło 25 lat temu. Najważniejszymi elementami, które charakteryzują MMORPG są: rozgrywka online, rozbudowana fabuła i system rozwijania postaci.

Często gry MMORPG wywodzą się z gier RPG, przez co są pełnoprawnymi tytułami, które można zakupić na fizycznych nośnikach. Najpopularniejszymi grami tego typu są World of Warcraft, Guild Wars, czy Runascape. Obecnie w gry MMORPG gra ponad miliard ludzi na całym świecie.

Trzecim i najszybciej rozwijającym się podgatunkiem gier online multiplayer są gry MOBA (Multiplayer online battle arena). Są to strategie czasu rzeczywistego rozgrywane na planszach- arenach przez wielu graczy przynależących do dwóch wrogich drużyn. Celem graczy jest zdominowanie wrogiej drużyny. Podgatunek zapoczątkowała premiera gry League of Legends, która obecnie jest najpopularniejszą grą MOBA, mającą swoją własną kategorię w e-sporcie.

Płatne gry multiplayer

Płatny dostęp do gier multiplayer spopularyzowały konsole do gier. Gracze, żeby móc pograć w dane, tytuły muszą opłacać abonamenty. Firma Microsoft jako pierwsza wprowadziła usługę Xbox Live Gold na konsoli Xbox 360, bez opłacenia której gracz nie miał dostępu do trybu multiplayer.

gry multiplayer playstation 4

Po pewnym czasie Sony poszło za śladem Microsoftu i również wprowadziło płatną usługę PlayStation Plus na swoich konsolach PlayStation 4. Wyjątkiem są darmowe gry z mikrotransakcjami. Obecnie jedyną ostoją darmowego multiplayera są pozycje tworzone na PC.

Polecane gry z trybem multiplayer