Choć taki pomysł może wydawać się co najmniej ekstrawagancki, gry opierające się wyłącznie na wrażeniach dźwiękowych to rzeczywistość. Osoby niedowidzące i niewidome w końcu mogą cieszyć się rozgrywką elektroniczną.

Jak to działa?

Tworzenie gry dźwiękowej odbywa się zupełnie inaczej niż tradycyjnej. Każda scena w grze jest nagrywana przy użyciu manekina wyposażonego w zestaw mikrofonów imitujących ludzki słuch. Do nawigacji gracz używa wyłącznie wrażeń słuchowych, dlatego dobre słuchawki są niezbędne podczas rozgrywki w tego typu produkcje.

Blind Legend

Najnowszą produkcją dla niewidomych jest „Blind Legend”, tworzone przez studio Dowino z Lyonu. Produkcja przeznaczona jest na urządzenia mobilne, takie jak smartfony i tablety. Co ciekawe, podczas gry wyświetlacz pozostaje całkowicie czarny – gracz orientuje się w terenie wyłącznie przy pomocy słuchu. Ekran urządzenia wykorzystywany jest jedynie do sterowania postacią. Projekt spotkał się z ciepłym odbiorem wśród francuskich internautów. Twórcy bez problemu zebrali na platformie crowdfundingowej 40000 Euro potrzebne na produkcję.

blind legend art

„Blind Legend” opowiada historię niewidomego rycerza, który stara się uwolnić swoją żonę z rąk porywaczy. Podczas rozgrywki towarzyszyć nam będą intensywne wrażenia słuchowe: szum drzew, śpiew ptaków czy choćby odgłosy kroków i szczęk broni. Naszym przewodnikiem będzie córka rycerza – jej głos będzie wskazywał nam drogę i udzielał niezbędnych wskazówek. Gra była już testowana na grupie niedowidzących i niewidomych.

Czy to przyszłość?

Technologie używane przy produkcji gry nie są nowością. Również sam pomysł nie jest całkowicie nowy. W roku 2010 brytyjskie studio Somethin’ Else stworzyło „Papa Sangre” – thriller, który nie zawierał praktycznie żadnych grafik. Gra okazała się na tyle popularna, że stworzono kolejne części. Nowością natomiast jest tworzenie gry od początku przewidzianej dla niewidomych. Może się to okazać strzałem w dziesiątkę i otworzyć nowy, ogromny rynek gier. Na świecie jest ponad 280 milionów osób niewidomych lub niedowidzących. Będzie to dla nich szansa na wkroczenie w świat gamingu, który zarezerwowany był do tej pory dla pełnosprawnych.

Do usłyszenia?

Gra francuskiego studia nie będzie przeznaczona wyłącznie dla niewidomych – twórcy zapewniają, że klimat gry będzie na tak wysokim poziomie, jakiego spodziewaliby się regularni gracze. Czy okaże się to prawdą – przekonamy się w przyszłym roku, kiedy to gra pojawi się (do pobrania za darmo!) na platformie iTunes.