Jeśli wraz ze znajomymi zawsze marzyło Ci się zdobycie kontroli nad światem, Ryzyko to gra, która doskonale spełni Wasze wymagania! Rozwijajcie swoje siły militarne, zdobywajcie nowe tereny, opracowujcie taktykę, która pozwoli zmiażdżyć przeciwnika! Wszystko to i jeszcze więcej oferuje Ryzyko firmy Parker!

Czym jest gra Ryzyko?

Ryzyko to militarna gra strategiczna przeznaczona dla graczy od osiemnastego roku życia. W rozgrywce może brać udział od trzech do pięciu osób. Celem gry jest wyeliminowanie pozostałych graczy, lecz osiągnięcie tego celu nie jest wcale takie proste.

W pudełku z grą znajduje się plansza: mapa świata podzielona na sześć kontynentów, która łącznie zawiera czterdzieści dwa możliwe do zdobycia terytoria. Oprócz planszy w pudełku znajduje się również pięć zestawów pionków. Każdemu z rodzajów pionków odpowiada inna wielkość armii gracza. Jest pięć stolic, piętnaście miast oraz siedem kostek i karty z zadaniami specjalnymi, dzięki którym rozgrywka dodatkowo zyskuje na atrakcyjności.

Zasady gry w Ryzyko

Zasady Ryzyka nie należą do najprostszych, dlatego właśnie gra skierowana jest do starszych fanów gier planszowych. Rozgrywkę rozpoczyna rzut kostką, który decyduje o kolejności, w jakiej gracze rozgrywają swoje tury. Pierwsza część gry polega na zajmowaniu terenów. Gracze rzucają kostką, a potem kolejno zajmując wolne tereny do czasu, kiedy wszystkie nie zostają obstawione przez pionki graczy. Po obstawieniu pól przechodzi się do części właściwej.

W każdej rundzie gracz wykonuje trzy czynności: uzupełnia wojska, atakuje i umacnia swoją pozycję. Niezależnie od momentu rundy może zmieniać pionki mniejszych armii na te bardziej liczebne.

  • Uzupełnianie wojsk: gracz dostaje jednostki w zależności od terenu, który zajmuje. Za zajęcie wszystkich obszarów danego kontynentu przysługuje dodatkowa premia. Nowe wojska otrzymuje też za wymianę Kart Ryzyka. Nowo zebrane armie należy od razu umieścić na planszy.
  • Atak: po uzupełnieniu wojsk gracz przechodzi do ataku. Możliwe jest atakowanie jedynie terenów, na których znajduje się więcej niż jedna jednostka wojenna. Gracz wybiera atakowany teren i liczbę wojsk, a o wyniku rozgrywki decydują rzuty sześcienną kostką. Wygrywa gracz, który w ostatecznym rozrachunku zebrał większa liczbę punktów. Jeśli wynikiem potyczki jest remis, rozstrzyga się go na korzyść gracza, który został zaatakowany. Po zdobyciu w walce nowego terytorium zwycięzca stawia na nim liczbę pionków odpowiadającą liczbie kości, którymi rzucał.
  • Umacnianie pozycji: Kiedy faza ataku dobiegnie końca, gracz ma prawo przesuwać swoje pionki dowolnie pomiędzy terytoriami, by odpowiednio przygotować się na prawdopodobne ataki ze stron pozostałych graczy.
  • Karty: To dodatkowe urozmaicenia w grze. W trakcie rozgrywki gracze zdobywają karty od siebie wzajemnie lub z puli. W fazie uzupełniania wojsk mają prawo zgodnie z zasadami wymienić karty na dodatkowe armie. Karty, które zostały wymienione na wojska, odkłada się z boku planszy – podczas rozgrywki nie wracają już do gry.

Strategiczne gry planszowe