Polecane gry planszowe cieszą oczy bogactwem wyboru, a wśród nich na szczycie listy znajduje się Dixit. Ta niesamowita, rozbudzająca wyobraźnię gra, która doczekała się wielu dodatków, dzięki którym stała się doskonałą rozrywką na długie, ekscytujące godziny zabawy, podbiła serca graczy ze wszystkich grup wiekowych.

Gra planszowa Dixit

Dixit to seria gier skojarzeniowych dla dzieci od ósmego roku życia, która pobudza wyobraźnię i logiczne myślenie. Dzięki zestawowi kart zawierających hasła, które należy przedstawić, pozwala graczom gimnastykować umysł w miłej atmosferze. Gry planszowe dla dzieci i młodzieży powinny łączyć w sobie elementy rozrywki, nauki i rozwijania umysłu i na tym polu Dixit sprawdza się doskonale. Pozwalając gracom wcielić się w rolę bajarza, rozwija nie tylko wyobraźnię, ale również kompetencje językowe uczestników zabawy a także ich wiedzę ogólną o świecie.

Zasady gry Dexit

Na początku rozgrywki każdy z uczestników otrzymuje po sześć kart, na których przedstawione są zagadnienia do opisania. Gracz, który rozpoczyna rozgrywkę, wciela się w rolę bajarza. Jego zadaniem jest wybranie spośród swoich kart jednej, na której temat zamierza się wypowiedzieć. Po wyborze karty jego zadaniem jest wymyślenie do niej skojarzenia, którym podzieli się z resztą uczestników. Sposób przedstawienia skojarzenia jest dowolny. Może to być pojedyncze słowo, cała opowieść, bajka, dialog, dźwięk, cytat a nawet piosenka. Wszystko zależy od chęci i wyobraźni osoby rozgrywającej.

Kiedy bajarz skończy opowieść, pozostali uczestnicy wybierają spośród swoich kart jedną, która ich zdaniem najlepiej odpowiada opowieści przedstawionej przez mówiącego. Każdy z graczy wybiera po jednej z kart i odkłada je zakryte na stół. Bajarz zbiera te karty wraz ze swoją i tasuje je, a następnie wszystkie zostają odkryte.

Zadaniem graczy jest wybranie spośród czterech kart tej, którą opisywał bajarz. W tym momencie następuje również przyznawanie punktów. Jeśli bajarz odpowiednio przedstawił swoją kartę i graczom udało się odgadnąć prawidłową, otrzymuje punkty. Jeśli jednak jego skojarzenie było zbyt abstrakcyjne, punkty przyznawane są pozostałym graczom.

Rozgrywka wydaje się prosta i oczywista, jednak rozwinięty system punktowania bierze pod uwagę subiektywne odczucia graczy, za które zdobyć można dodatkowe punkty, dzięki czemu gra łączy w sobie również elementy strategiczne.

Dodatki do gry Dexit

Oprócz podstawowej wersji gry zawierającej osiemdziesiąt cztery karty, dwanaście tabliczek do głosowania, planszę z torem punktów i dwunastoma króliczymi figurkami, popularna gra doczekała się kilku dodatków, zawierających po kilkadziesiąt nowych kart, do których należy wymyślać skojarzenia. Wśród nich znajdziemy takie zestawy, jak: Podróże, Przygody, Początki, Marzenia, Wizje oraz Wspomnienia, których doskonali ilustratorzy włożyli mnóstwo pracy, by gra stawała się jeszcze bardziej kolorowa i atrakcyjna, a podejmowane wyzwania coraz ciekawsze i zmuszające do kreatywnego myślenia i odpowiedniego doboru słów.

Gra planszowa Dixit