Dobór gry dla dziecka ośmioletniego może być nie lada wyzwaniem. Nieskomplikowana rozgrywka i cukierkowa oprawa graficzna mogą się już nie sprawdzić; trzeba większych wyzwań i złożonej fabuły, aby przyciągnąć uwagę młodych graczy. Co prawda można skorzystać z licznych gier online, oferowanych przez dedykowane temu tematowi strony, jednak wówczas rodzic nie zawsze ma kontrolę nad tym, co prezentuje sobą dana zabawa. Gry online nie podlegają żadnej klasyfikacji, można się opierać wyłącznie na zapewnieniu dewelopera, że są stosowne dla danej grupy wiekowej.

W dzieciach od małego warto wyrabiać umiejętność skoncentrowania się na jednej czynności przez dłuższy czas. Skakanie po kanałach, przerzucanie zabawek czy przechodzenie z jednej strony z grami na drugą nie sprzyja kształtowaniu tej zdolności. Co innego włączenie pełnometrażowego filmu, zaproszenie do wspólnej zabawy czy zaproponowanie gry komputerowej o spójnej historii i wciągającej akcji. Oprócz dobrej zabawy, z rozgrywki mogą wypływać również inne korzyści. Trening umiejętności czytania gwarantuje nawet najprostsza produkcja, i jest on zdecydowanie ciekawszy niż wodzenie oczami po tekście szkolnej czytanki. Wraz z rozwojem akcji grający napotyka zagadki logiczne o coraz wyższym stopniu trudności, myślenie przyczynowo-skutkowe będzie więc odgrywało ważną rolę. Szybkie kojarzenie faktów i podejmowanie decyzji jest kluczowe w przypadku gier dla starszych dzieci, niejednokrotnie może zadecydować o losach protagonisty. Okazuje się więc, że spędzanie czasu przed komputerem, często przedstawiane w mediach jako symbol wszelkiego zła, może przynieść wymierne korzyści.

Każdy rodzic wie, że dziecko nie powinno wpatrywać się w ekran komputera kilka godzin z rzędu ani przedkładać tej czynności ponad naukę i domowe obowiązki. Wybór konkretnego tytułu na prezent dla pociechy to jednak dla wielu dorosłych większe wyzwanie niż ustalenie zasad korzystania z maszyny. Czym się kierować? Pomocna będzie klasyfikacja PEGI, obejmująca wszystkie gry wyprodukowane na terenie Europy. Na pudełku należy szukać liczby oznaczającej grupę wiekową, dla której przeznaczona jest produkcja. Czarno-białe ikony informują, jakie potencjalnie szkodliwe elementy zawiera: może to być przemoc, strach lub wulgarny język. Znaczek PL lub „polska wersja” to dowód, że gra została w pełni spolonizowana.

Zakres gatunków jest szeroki: można celować w symulatory, które dadzą dziecku możliwość sprawdzenia się w dowolnym zawodzie czy roli. Gry przygodowe i gry akcji gwarantują wartką rozgrywkę, która nie pozwala się nudzić i obfituje w nagłe zwroty akcji. Platformówki i zręcznościówki to swoisty trening dla palców graczy, wymagają błyskawicznych reakcji i bezbłędnych decyzji. Warto również zwrócić uwagę na obecność trybu multiplayer, który umożliwi rywalizację lub kooperację zarówno przez sieć, jak i przy jednym komputerze. Ciekawe rozwiązania w tym zakresie oferują gry z serii LEGO, gdzie dzieci mogą wspierać się wzajemnie i pomagać sobie rozwiązywać trudniejsze zadania. Dla młodych kinomanów doskonałym wyborem będą gry oparte na wydarzeniach z filmów animowanych, umożliwiające wcielenie się w bohaterów znanych z dużego ekranu.

Oto kilka propozycji dla rodziców ośmiolatków, którzy w temacie doboru odpowiedniego tytułu czują się nadal trochę zagubieni.

LEGO Przygoda

LEGO Przygoda

Reklama nie kłamie – z LEGO naprawdę można odtworzyć dowolną scenerię. Czy to Hogwart, czy okręt Jacka Sparrowa, klocki podołają każdej konstrukcji. Tym razem ich zadanie było nieco prostsze, ponieważ gra LEGO Przygoda opiera się na obrazie kinowym o tym samym tytule. Gracz wciela się w super bohatera z przypadku, na którego barki spada ciężar odpowiedzialności za całe uniwersum LEGO. Zwiedza 15 zróżnicowanych poziomów, spotyka 90 grywalnych postaci, a dodatkowo buduje z klocków podczas mini-gier. Dwuosobowy tryb kooperacji, znany fanom produkcji, jest obecny i w tej odsłonie. Kolekcjonerzy sekretów z pewnością powrócą do zabawy nawet po jej zakończeniu – nie wszystkie da się bowiem odnaleźć podczas pierwszej rozgrywki.

Ethan: Łowca Meteorów

Ethan Łowca Meteorów screen

Był już Superman, teraz czas na Supermysz. Ethan to niezwykły gryzoń, potrafiący przenosić przedmioty siłą umysłu i mający zdolność zatrzymywania czasu. Te umiejętności przydadzą mu się podczas poszukiwania kawałków roztrzaskanej w drobny mak asteroidy. Poziom trudności jest tu wysoki, ale nie frustrujący: niektóre poziomy to bułka z masłem, inne trzeba powtórzyć kilka… Lub kilkanaście razy. Na życie mysiego protagonisty czyha wiele niebezpieczeństw, zatem chłodny umysł i pewna dłoń przydadzą się w szczęśliwym doprowadzeniu go do celu.

Pressure

Pressure

Idealny wybór dla osób lubiących walczyć z czarnymi charakterami. Złowrogi biznesmen niszczy lokalny ekosystem, a można go powstrzymać wyłącznie eliminując jego sługusów z trasy steampunkowego wyścigu. Po każdym zwycięstwie wóz można ulepszać, dostępny jest też bogaty arsenał broni, które ułatwią nam uporanie się z zastępami przeciwników. Perypetie kierowcy okraszono dużą dawką humoru, ale nie dajmy się zwieść: bez dobrego refleksu nie ma co włączać tej produkcji.

Rodzinka Robinsonów

Rodzinka Robinsonów

Doskonała zabawa również dla tych, którzy nie widzieli kinowego pierwowzoru. Główny bohater to genialny wynalazca Albert, który nie zawsze zdaje sobie sprawę z potęgi konstruowanych przez siebie maszyn. Jedna z nich wpada w niepowołane ręce, co staje się punktem wyjścia dla jego przygód. Wyposażony w przedziwne wynalazki, Albert będzie próbował uratować losy świata i naprawić swój błąd. Pomogą mu w tym znane z filmu postaci, pomocne w pojedynkach z wrogami i rozwiązywaniu zagadek. Rozgrywkę uatrakcyjniają liczne mini-gry i spora ilość dodatkowej zawartości do odblokowania.

Rayman Legends

Rayman Legends

Latające kończyny i lewitująca głowa? Nie, to nie kadr z horroru, to charakterystyka Raymana, głównego bohatera barwnej platformówki, która od dwóch dekad bawi i wciąga kolejne pokolenia graczy. Cel rozgrywki jest jak zwykle ten sam – trzeba uratować świat. Aby osiągnąć ten szczytny cel, Rayman przemierzę plansze osadzone w starożytnych i średniowiecznych realiach, a towarzyszy mu nieodłączny kompan Globox. Poziom trudności jest miejscami wyśrubowany, ale na szczęście zabawę można toczyć również w trybie kooperacji, zapraszając nawet trzech dodatkowych graczy.

Gry dla 8 latka