Dzieci siedmioletnie odczuwają nieposkromiony pociąg do testowania wszelkich nowości. Zabierają rodzicom smartfony, instalują na nich gry i aplikacje, chcą wysyłać maile i surfować po internecie. Nad wymienionymi czynnościami trudno uzyskać pełną kontrolę, o ile nie czuwamy cały czas tuż za plecami dziecka, gotowi interweniować, jeśli natknie się na niestosowne treści. Ponieważ mało kto ma czas i ochotę wprowadzać tak ścisły nadzór, warto zainteresować dziecko grami komputerowymi. Z ich treścią można zapoznać się odgórnie, czytając recenzje w internecie i informacje zawarte na pudełku, a pociechy będą mogły oddać się nieskrępowanej, bezpiecznej rozrywce.

Produkt dobrany do wieku i umiejętności dziecka może mieć wartość dydaktyczną. Trening czytania, pisania i liczenia w szkole zwykle nie jest pociągający, uczniowie traktują go jako przykrą konieczność. Za to po skończeniu nudnych zajęć chętnie sięgają po gry komputerowe, w świecie których potrafią przepaść na długo. Sprytny rodzic nie będzie się temu sprzeciwiał, a jedynie podsunie dziecku takie tytuły, które kształtują pewne zdolności i nie promują stosowania przemocy czy używek. Logiczne myślenie jest niezbędne do ukończenia każdej, nawet najbardziej nieskomplikowanej gry. Aby wybrać najwłaściwszą odpowiedź w dialogu, trzeba ją najpierw przeczytać. Rozwiązanie niektórych zagadek wymaga wykonania prostych obliczeń i znajomości figur geometrycznych. Nauka przez zabawę to metoda znana od lat i niezmiennie skuteczna, a gry komputerowe można w niej z powodzeniem wykorzystać.

Czerpanie wiedzy na temat gier bezpiecznych dla dzieci z internetu to bardzo dobry pomysł – istnieje wiele blogów prowadzonych przez rodziców dla rodziców, gdzie można znaleźć szczegółowe recenzje tytułów. Jeśli ktoś nie ma ochoty na wykonywanie tak dogłębnego researchu, może polegać na klasyfikacji PEGI, która obejmuje każdą grę wyprodukowaną na terenie Europy. Dzięki niej na okładce widnieje docelowa grupa wiekowa oraz obrazkowe oznaczenia, charakteryzujące potencjalnie niebezpieczne elementy, jak przemoc, wulgaryzmy, hazard itp.

Dla siedmiolatków wskazane są gry z wciągającą fabułą i elementami zręcznościowymi, które nie pozwolą im się nudzić. Doskonałym wyborem będą gry na licencji LEGO, gdzie cały świat zbudowany jest z klocków, a bohaterowie to znane z zestawów ludziki. Filmowe produkcje często mają swój grywalny odpowiednik, wydawany wkrótce po premierze; dzieci mogą się tam wcielić w postaci znane z dużego ekranu i ponownie przeżyć z nimi obejrzane wcześniej przygody. Gry przygodowe angażują graczy w złożoną historię, pełną zaskakujących zwrotów akcji. Platformówki wymagają wykazania się zręcznością, a gry logiczne obfitują w nie zawsze łatwe zagadki. Tryb multiplayer umożliwia zabawę z graczami z całego świata przez internet bądź z kolegą przy jednej klawiaturze. Nie zawsze musi on sprowadzać się do współzawodnictwa: np. w tytułach z serii LEGO dzieci muszą nawzajem sobie pomagać, inaczej nie będą w stanie kontynuować zabawy. Ważne, aby wybrana przez nas gra była w pełni spolszczona (szukajmy znaczka PL lub „polska wersja”).

Zaprezentowane poniżej tytuły są przeznaczone dla siedmiolatków i można bez obaw o występowanie szkodliwych treści wręczyć je dziecku.

Plants vs Zombies: Garden Warfare

Plants vs Zombies Garden Warfare

Tytuł, do którego sympatię mają nie tylko dzieci, ale również dorośli, toczący zażarte boje z nieumarłymi na urządzeniach mobilnych. Fabuła i postaci są przezabawne, a choć występujące tu frakcje wzajemnie się zwalczają, ciężko traktować ten rodzaj „przemocy” na poważnie. Gracz spośród roślin (różniących się umiejętnościami) dobiera te, które najlepiej poradzą sobie na danej planszy w starciu z zombie, które próbują przedostać się przez ogród do domu. Nieumarłych nie ma co brać na serio: niektórzy z nich są przebrani za klaunów, inni tańczą disco, a wszyscy bez wyjątku myślą bardzo powoli. Elementów do odblokowania jest tak samo dużo, jak w poprzedniej części, a rozgrywkę udoskonalono wprowadzeniem widoku z trzeciej osoby.

Rayman Origins

Rayman Origins

Dwuwymiarowa platformówka, która przenosi gracza w bajeczny świat atakowany przez senne koszmary. Raymana po raz pierwszy Ubisoft przedstawił publice w 1995, na jego przygodach zdążyło się więc wychować już kilka pokoleń. Ta odsłona to prequel wyjaśniający pochodzenie bohatera i jego kompanów. Decydować o losach krainy można w pojedynkę bądź kooperując w dwie, trzy lub aż cztery osoby. Starcie dobra ze złem osadzono w zróżnicowanej, kolorowej i bogatej oprawie graficznej.

Ethan: Łowca Meteorów

Ethan Łowca Meteorów

Gra wymagająca dużej dozy sprytu i cierpliwości w rozwiązywania zagadek. Gracz wciela się w mysz obdarzoną mocą telekinezy i zdolnością zatrzymywania czasu. Aby zebrać wszystkie kawałki meteoru, Ethan będzie musiał przebyć 50 poziomów, a w każdym czekają na niego śmiertelne niebezpieczeństwa i wyzwania logiczne. Grający muszą unikać niebezpieczeństw, przeskakiwać przepaście, pokonywać trakty wodne i przesuwać blokady. Czasem jednak poruszanie przedmiotów siłą umysłu i wstrzymywanie biegu czasu nie wystarczą; trzeba będzie ruszyć głową i rozwiązać problem w konwencjonalny sposób.

Potwory kontra Obcy

Potwory kontra Obcy

Film animowany o niezdarnych i uroczych mutantach, którzy pod wodzą Susan, głównej bohaterki, starają się uratować świat, doczekał się swojej grywalnej wersji. Fabuła w przewadze pokrywa się z wydarzeniami znanymi z dużego ekranu, choć do dyspozycji graczy oddano również lokalizacje nieznane z filmowego pierwowzoru. Aby uratować świat przed inwazją obcych pod dowództwem złowrogiego Gallaxhara, grający muszą korzystać ze specjalnych umiejętności każdego ze stworków. W razie kłopotów do gry może włączyć się druga osoba, która zyskuje kontrolę nad Dr. Karaluchem, genialnym wynalazcą z dużym zasobem sprytnych gadżetów.

LEGO Harry Potter: Lata 1-4

LEGO Harry Potter Lata 1-4

Harry’ego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Młody czarodziej ma swoich zwolenników i przeciwników, ale osadzenie wydarzeń znanych z pierwszych 4 tomów książek w świecie zbudowanym z LEGO może mu zyskać tylko i wyłącznie tych pierwszych. Dzieci mogą tu zająć się wszystkim, czego zazdrościły czarodziejom podczas lektury czy oglądania filmów. Są więc mecze quidditcha, lekcje czarów, komponowanie mikstur i przemierzanie bezkresnych przestrzeni majestatycznego Hogwartu. Wszystko to zostało okraszone charakterystycznym dla klockowych produkcji poczuciem humoru, choć zdarzają się też momenty, w których można się nieco przestraszyć.

Gry dla 7 latka