Ukończenie sześciu lat to magiczna granica, coś na kształt pierwszego kroku w odległą jeszcze dorosłość. Nowa szkoła, nowi znajomi, nowe obowiązki; wiele dzieci dochodzi w tym wieku do wniosku, że pomiędzy nimi a młodszymi kolegami z przedszkola istnieje przepaść wiekowa. Dlatego też zaczynają uzurpować sobie prawo do rozrywek, które jeszcze niedawno były dla nich niedostępne – w tym, rzecz jasna, do gry na komputerze. Ponieważ zajęcia komputerowe są teraz w planie lekcji każdej szkoły, rozsądny rodzic nie będzie bronił dziecku dostępu do nowych technologii, a jedynie czuwał nad przebiegiem zabawy.

Pozwolenie na włączenie ulubionej gry może być elementem pedagogicznym – np. jako nagroda za wypełnienie obowiązków czy dobre wyniki w nauce. Lepiej, jeśli dziecko spędza przy jednej czynności jedną lub dwie godziny, niż gdyby miało bezmyślnie przerzucać pilotem kanały czy rozrzucać zabawki, nie mogąc się na nic zdecydować. Choć gry komputerowe to przede wszystkim rozrywka, stawiają one przed graczem pewne wymagania. Bez umiejętności czytania, a czasem nawet pisania i liczenia nie można liczyć na postęp w rozgrywce. Trzeba wykazać się logicznym postępowaniem, dobrą pamięcią, spokojem i skupieniem. Zazwyczaj takie zachowania przychodzą maluchom z trudem, zwłaszcza jeśli są wynikiem nacisku ze strony dorosłych. Zupełnie inaczej jest w przypadku gier – dziecko zdaje sobie sprawę, że tylko od niego zależy progres w zabawie, i jeśli chce ją kontynuować, skoncentruje swoje siły na osiągnięciu celu bez wysiłku i marudzenia.

Rodzice muszą, rzecz jasna, mieć pieczę nad czasem spędzanym przez latorośl przed ekranem, jak również nad specyfiką zabawy. To drugie zadanie ułatwia system PEGI, który przydziela każdy wydany w Europie tytuł do konkretnej grupy wiekowej, a dodatkowo informuje o potencjalnie niebezpiecznych elementach gry poprzez obrazkowe oznaczenia (np. wulgarny język, hazard, przemoc). Jeśli na okładce widnieje znaczek PL bądź „polska wersja” oznacza to, że gra została spolonizowana i nie zawiera treści w obcym języku.

Co najlepiej sprawić w prezencie sześciolatkowi? Jest kilka gatunków gier szczególnie polecanych dla tej grupy wiekowej. Chłopców zainteresują gry wyścigowe i symulatory pracy maszyn. Można w nich zasiąść za sterami bolidu, samochodu rajdowego, tira czy nawet dźwigu. Jeśli gra oferuje tryb multiplayer, gracz może współzawodniczyć za znajomymi. Tytuły sportowe umożliwiają wcielenie się w słynnych piłkarzy, koszykarzy czy hokeistów. Dziewczynki ucieszą się z symulatorów restauracji czy sklepów, gdzie będą odpowiedzialne za proste mechanizmy zarządzania własnym biznesem i obsługę gości. Przygodówki lubią wszyscy: są to gry o rozbudowanej fabule, w których trzeba odnajdować przedmioty kluczowe dla rozwoju akcji, rozmawiać z napotkanymi postaciami, aby zdobyć potrzebne informacje, wreszcie wykazywać się sprytem i logiką w rozwiązywaniu zagadek. Gry zręcznościowe i platformowe wymagają rozwiniętych umiejętności manualnych – ważne elementy to skakanie, wspinanie się, omijanie przeszkód, a wszystko to w szybkim tempie.

Poniżej krótkie kompendium wartych uwagi tytułów dla rodziców, których dzieci dopiero wkraczają w świat gier komputerowych. Każdy z nich zaaprobowany został przez klasyfikację PEGI dla sześciolatków.

Last Knight. Ostatni Rycerz

Last Knight. Ostatni Rycerz

Gra platformowa utrzymana w bajkowej konwencji. Jak to w baśniach bywa, na głowę nieśmiałego giermka spada odpowiedzialność za uratowanie całego królestwa. Po drodze stacza więc pojedynki ze smokami, staje do walki w turniejach i przemierza różne lokacje. We wszystkich przygodach towarzyszy mu wierny wierzchowiec.

WRC 5

WRC 5

Piąta odsłona cieszącej się niegasnącą popularnością gry wyścigowej. Warto zwrócić uwagę na szczegółową grafikę i przeniesienie do zabawy prawdziwych zawodników, ich pilotów i pojazdów. Tak, uprzedzając pytania – jest tu postać Roberta Kubicy, a ścigać się można m.in. na terenie Polski. Rozgrywkę można prowadzić w trybie kariery, krok po kroku zyskując sławę i sięgając po kolejne zwycięstwa, bądź współzawodniczyć w multiplayerze.

Symulator Poczty

Symulator Poczty

Jeśli nasze dzieci cieszyła kiedyś zabawa w pocztę za pomocą banknotów, czeków, znaczków i kopert, Symulator Poczty będzie doskonałym wyborem. Począwszy od małej placówki pocztowej, zadbać trzeba będzie o wysoki poziom usług, zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników, ustalanie zakresu ich obowiązków i kupno odpowiedniego wyposażenia. Nie można zapominać o czyhającej na każdym kroku konkurencji!

American Truck Simulator

American Truck Simulator

Dla fanów osiemnastu kółek. Gracz wciela się początkowo w najemnego kierowcę, który swoją ogromną ciężarówką przemierza poszczególne stany Ameryki. Z czasem zyskuje możliwość założenia własnego przedsiębiorstwa i zatrudniania pracowników, nie rezygnując przy tym wcale z przyjemności samodzielnej jazdy. Na drogach czają się patrole policji, a parkingi w punktach docelowych czasem okazują się mikroskopijne, trzeba więc ćwiczyć manewrowanie przy każdej możliwej okazji.

Diner Mania

Diner Mania

Nie tylko Magda Gessler może kierować losami restauracji. Teraz tego zadania mogą się podjąć również małe (i większe!) dziewczynki dzięki Diner Manii. Kelner ma mnóstwo obowiązków na głowie: skierowanie gości do stolików, podanie im menu, przyjęcie zamówienia, przekazanie go do kuchni. Manager odpowiada za zaopatrzenie, ulepszanie i remont lokalu. Kucharze biorą udział w mini-grach związanych z przygotowywaniem posiłków. Gracz odpowiedzialny jest za powinności wszystkich trzech wymienionych zawodów, a przy tym jeszcze musi pamiętać, że klienci restauracji to ludzie szybko tracący cierpliwość…

Gry dla 6 latka