Trudny wiek – trudny wybór. Odziaływanie otoczenia na dzieci w tym wieku jest bardzo silne, będą się więc starały za wszelką cenę wtopić w tłum i robić to, co wszyscy, również w dziedzinie gier komputerowych. Nie wszyscy rodzice aprobują produkcje, w których misje toczą się wokół kradzieży samochodów czy wzajemnego ostrzeliwania się zza przeszkód. I choć jasne jest, że latorośl w tym wieku wymyka się już nieco spod kontroli i nie zawsze można mieć wpływ na jej wybory życiowe, warto przynajmniej posiadać rozeznanie w rynku gier i ofercie dla tej grupy docelowej.

W tym okresie większość dzieci szczytowe problemy ze skupianiem uwagi ma już za sobą, warto zainwestować więc w tytuł zapewniający przynajmniej kilkadziesiąt godzin zabawy. Będzie to wartościowy sposób spędzania wolnego czasu. Zorientujmy się również, czy dana produkcja oferuje tryb multiplayer, a jeśli tak, to czy służy on wyłącznie współzawodnictwu, czy istnieje też opcja kooperacji. Współpraca w drużynie to ważna cecha, która przyda się w dorosłym życiu, czemu by więc nie zacząć jej kształtować już dziś? Choć może zabrzmieć to niewiarygodnie, dzisiejsze produkcje mogą stanowić dla nastolatków przedsmak dorosłości. Jak to możliwe? Deweloperzy w grach RPG i przygodowych lubią ostatnio podkreślać rozterki moralne bohaterów i konsekwencje ich błędnych decyzji. Co więcej – gry przyzwyczaiły nas, że spośród kilku możliwych ścieżek przynajmniej jedna doprowadzi do szczęśliwego zakończenia. Obecnie sytuacja wygląda inaczej: czasem można odnieść wrażenie, że każdy wybór jest zły i wiąże się z jakąś stratą. Nastolatkowie łatwo zrozumieją przekaz: tak samo jest w prawdziwym życiu.

Klasyfikacja PEGI przychodzi z pomocą rodzicom słabo orientującym się w temacie współczesnych gier PC. Widniejąca na okładce cyfra to sugerowana docelowa grupa wiekowa odbiorców, a czarno-białe ikony przestrzegają, że dziecko natknie się na elementy takie jak np. przemoc, używki, dyskryminacja itp. Wszystkie informacje są przedstawione jasno i czytelnie i można na nich polegać. Dodatkowo szukajmy znaczka PL lub „polska wersja”, o ile nie chcemy zafundować potomkowi przyspieszonego kursu nauki języka obcego.

Czas przejść do najtrudniejszego: co wybrać spośród setek tytułów, aby nie wyjść w oczach adresata prezentu na przynudzającego dinozaura? Poniżej kilka konkretnych propozycji, ale najpierw słów kilka o wartościowych gatunkach w ogóle. Gry strategiczne zmuszają do dalekowzrocznego myślenia i ostrożnego planowania swoich kroków. Mogą się opierać na zarządzaniu własnym biznesem, ale też na kierowaniu miastem czy państwem. Podjęcie kilku nieprzemyślanych decyzji może szybko doprowadzić gracza do bankructwa. Gry wyścigowe od lat jednoczą przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, oferując zawrotne prędkości, znane marki aut i spory zapas zawartości do odblokowania. Symulatory z kolei szczegółowo odwzorowują cechy danego zawodu, a ich szeroka oferta pozwala graczom wcielić się w dowolną rolę. Gry z serii LEGO łączą pokolenia, ramię w ramię stają w nich rodzice i dzieci, i tak samo jak w przypadku klocków, nie ma tu górnej granicy wieku użytkownika.

Przechodząc do sedna: poniżej lista kilku propozycji z różnych gatunków, które być może ułatwią rodzicom skomplikowane zadanie wyboru grywalnego prezentu dla nastolatka.

Need for Speed Shift

Need for Speed Shift

Wyścigi z tradycjami – tak chyba najkrócej można scharakteryzować serię NfS, obecną na rynku od 1995 roku. Jak wskazuje tytuł, przede wszystkim liczy się prędkość, co nie znaczy, że w tej odsłonie nie wprowadzono żadnych ulepszeń. Wręcz przeciwnie: są, i to całkiem znaczące. Podkręcono sztuczną inteligencję oponentów – w konsekwencji miejsce w czołowej trójce stało się trudniejsze do zdobycia. Dodano realistyczny model uszkodzeń pojazdów i widok z oczu kierowcy, a na palenie gum czeka aż 18 torów. Rywalizacja możliwa jest przez sieć lokalną i internet.

Recovery: Search & Rescue Simulation

Recovery Search Rescue Simulation

W wiadomościach coraz częściej, zwłaszcza w sezonie letnim, można usłyszeć o nieszczęśliwych wypadkach, które przydarzyły się niedzielnym turystom. W tym symulatorze gracz będzie miał okazję pospieszyć (bądź niespiesznie ruszyć, w zależności od nastroju) im z pomocą. Oprawa graficzna nie jest powalająca, za to wrażenie robi dopracowana rozgrywka. Różnorodne scenariusze (ok. 50 misji), bogate wyposażenie ratownika, zmienna pogoda i cykl dnia i nocy mają kluczowe znaczenie dla przebiegu zabawy. Większe odległości można przemierzać na rowerze, a w uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość wezwania helikoptera ratunkowego.

SimCity: Miasta Przyszłości

SimCity Miasta Przyszłości

Dodatek wydany z myślą o posiadaczach podstawowej wersji gry SimCity, wydanej w 2013 roku. Twórcy zdecydowali się urozmaicić rozgrywkę, wprowadzając do popularnej strategii innowacyjne rozwiązania. Przede wszystkim planowanie zyskało nowy wymiar: gracz może decydować nie tylko o funkcjach budynków, ale też o przeznaczeniu poszczególnych pięter w drapaczach chmur. W praktyce oznacza to jeszcze więcej obowiązków! Położono również nacisk na ochronę środowiska przed toksynami wydzielanymi przez fabryki, pojawiły się nowe środki transportu, a nawet wszędobylskie drony. Gra zyskała również na wyglądzie: iluminacje świetlne robią wrażenie, a nowe budowle wprowadzają futurystyczny rys.

LEGO The Hobbit

LEGO The Hobbit

Można było przewidzieć, że malutkie figurki LEGO idealnie sprawdzą się w odtwarzaniu przygód Hobbitów. Rozgrywkę oparto na 2/3 filmowej trylogii Jacksona (która, jak wiadomo, wzorowała się na twórczości Tolkiena), okraszono typowym dla produkcji LEGO humorem i napakowano przytłaczającą ilością zawartości do odblokowania. Do zabawy warto zaprosić znajomego, ponieważ bez pomocy drugiej osoby nie uda się odkryć 100% sekretów. Gra łączy elementy walki, zagadki logiczne i typowe składniki platformowe, zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Anno 2070

Anno 2070

Biblijna powódź uderza ponownie i niszczy osiągnięcia z poprzednich części serii Anno. Statek to aktualnie jedyny pewny dobytek gracza, który zostaje z nim z misji na misję. Ponieważ akcja toczy się teraz w większości na wodzie, mechanizmy rządzące grą zostały przemodelowane (m.in. pojawiły się frakcje i nowe surowce w miejsce starych), dzięki czemu nowo przybyli gracze nie będą się czuli wyobcowani. Podobnie jak w SimCity, nacisk położono na ekologię, i tu plus dla deweloperów za dydaktyczny aspekt rozgrywki. Grać można w trybie kampanii, gry ciągłej i w internetowym multiplayerze (w kooperacji bądź rywalizując).

Gry dla 11 latka