Spis treści
Wielu rodziców zarzeka się, że nigdy nie pozwolą dzieciom na korzystanie z rozrywki, jaką oferują gry komputerowe. Niestety, komputery są dziś wszechobecne w szkołach i świetlicach, ciężko więc będzie dopilnować, by pociechy nie miały z nimi kontaktu. Zastanawia również, dlaczego rodziciele uznają niekończące się pasma kreskówek na kanałach dedykowanym maluchom za lepszy wybór. Wrzeszczące postaci, surrealistyczna fabuła, humor zrozumiały tylko dla dorosłych i migające jak szalone animacje wcale nie sprzyjają przecież rozwojowi młodych, chłonnych umysłów.
Gry komputerowe rozwijają koncentrację – dziecko jest najważniejszym uczestnikiem wydarzeń, musi więc skupiać swoją uwagę na toczącej się akcji. W konsekwencji pochłaniają na długo: rodzice mają wreszcie czas dla siebie, a w domu panuje podejrzana wręcz cisza. Mają również wpływ na zdolności motoryczne – tak samo w przypadku myszki i klawiatury, jak i pada. Odczytywanie krótkich informacji tekstowych czy rozwiązywanie prostych zagadek to nic innego, jak trening czytania, liczenia i logicznego myślenia, tyle że w wersji bardziej przystępnej dla dzieci, niż często nielubiane zajęcia w przedszkolu.
Inaczej niż w przypadku kreskówek, rodzice mają pełną kontrolę nad zawartością gry i jej dopasowaniem do wieku malca. Gwarantują to oznaczenia PEGI, czyli jednolity dla całej Europy system klasyfikacji gier. Na okładce każdego tytułu podany jest przedział wiekowy grupy docelowej oraz obrazkowe oznaczenia definiujące elementy rozgrywki, które mogą nie spodobać się opiekunom (przemoc, hazard, strach, wulgaryzmy itp.) Warto też sprawdzić, czy umieszczono tam znaczek PL, informujący o dostępności polskiej wersji językowej.
Jakie gatunki gier będą najbardziej odpowiednie dla pięciolatków? Z pewnością trzeba zacząć od produkcji muzycznych i tanecznych (często oprócz płyty CD w pudełku znajdziemy mikrofon bądź matę z zaznaczonymi krokami). Do wspólnego śpiewania karaoke czy odtwarzania układów widocznych na ekranie można zaangażować też starsze rodzeństwo i rodziców. Kolejna grupa to gry sportowe i wyścigowe: dzieci mają szansę wcielić się w Messiego czy Lewandowskiego bądź zasiąść za kierownicą bolidu jak Kubica. Polecane są też symulacje i maksymalnie uproszczone strategie: prowadzenie farmy, restauracji, poczty i sterowanie różnorakimi maszynami, jak autobusy, koparki, dźwigi. Dzieciaki lubiące bajkowe klimaty ucieszą się z przygodówek, w których muszą odnajdywać potrzebne przedmioty i zdobywać informacje, by pomóc bohaterowi. W grach tego typu oprawa graficzna jest szczególnie urzekająca.
Co się tyczy konkretnych tytułów, wartych zaproponowania rodzicom pięciolatków, jest ich sporo. Poniżej najciekawsze, uwzględniające różnorodne zainteresowania i preferencje chłopców i dziewczynek.
The Night of the Rabbit
Przygodówka osadzona w pięknej, kreskówkowej oprawie graficznej. Główny bohater zostaje uczniem czarodzieja, który posiada moc zmieniania się w królika. Wspólnie muszą uratować świat przed złymi mocami. Rozgrywka polega na poszukiwaniu przedmiotów, prowadzeniu dialogów i uczeniu się zaklęć, które przydadzą się w miarę rozwoju akcji.
Sébastien Loeb Rally EVO
Dla małych kibiców rajdowych, którzy marzą, aby pewnego dnia wziąć udział w wyścigach. Gra oferuje liczne tryby rozgrywki (wyścig, kariera, multiplayer i „śladami Loeba”), co czyni ją idealną dla młodszych i starszych graczy. Ci pierwsi będą pewnie zainteresowani pojedynczymi wyścigami i odblokowywaniem kolejnych tras i pojazdów, których twórcy dostarczyli bez liku. Można też wcielić się w samego patrona produkcji i ponownie przeżyć jego największe triumfy, samodzielnie prowadząc maszynę po zwycięstwo.
Symulator Farmy 2016
Aby rozpocząć grę w Farmville, wymagane jest konto na Facebooku, a jak wiadomo jest to opcja dostępna tylko dla pełnoletnich. Dlatego pokuszono się o wydanie symulatora farmy, który z nieporównywalnie większą dozą realizmu wprowadza graczy w realia pracy rolnika. Uprawa zbóż i owoców, hodowla zwierząt, kupno i ulepszanie maszyn i budynków – praca na roli nie jest łatwa. Mimo to seria zdobyła sobie rzesze fanów i co roku ukazuje się jej nowa edycja.
Dziecięce Przeboje. Śpiewaj i Tańcz
W towarzystwie dorosłych dzieci szybko się nudzą, stają się hałaśliwe i marudne. By móc spokojnie spotkać się i porozmawiać ze znajomymi, warto zaangażować pociechy w grupową zabawę, jaką jest wspólny taniec i śpiew. Do zestawu dołączono prawdziwy mikrofon, a wziąć udział mogą wszyscy bez ograniczeń wiekowych: e-lektorka pomoże najmłodszym, którzy nie potrafią jeszcze czytać, odtwarzać teksty dziecięcych piosenek. Układy ruchowe również zostały przygotowane z myślą o maluchach, uwzględniając ich umiejętności. Można rywalizować na punkty bądź po prostu dobrze bawić się we wspólnym gronie.
Euro Truck Simulator 2
Wielu małych chłopców patrzy z podziwem na kierowców tirów i ogromnych ciężarówek. Można łatwo sprawić im przyjemność, kupując symulator jazdy taką potężną maszyną. Zadbano tu o szczegółowe odwzorowanie realizmu: wykupiono licencje na pojazdy marek takich jak Mercedes czy Scania, europejskie miasta zachowały swoje charakterystyczne elementy, a model jazdy umożliwia nawet kierowanie autem z punktu widzenia kierowcy siedzącego w kabinie. I choć głównym zdaniem jest tu jak najszybsze dowiezienie ładunku z punktu A do B, to gracz może równie dobrze spędzać czas na malowaniu i ulepszaniu swojej ciężarówki czy zwiedzaniu dostępnych tras.
test