„Szalony” balon Google pobił rekord czasu okrążenia Ziemi. Wczoraj na oficjalnej stronie Google+ projektu podano, że Ibis-167 dokonał pełnego okrążenia naszego globu w 22 dni. Ten bezzałogowy balon jest częścią projektu mającego na celu dostarczenie usług internetowych w odległych i słabo rozwiniętych partiach świata, bez konieczności używania drogiej technologii światłowodowej.

„Projekt Loon” jest programem badawczo-rozwojowym, wykorzystującym balony krążące na dużej wysokości do dostarczania bezprzewodowego połączenia z internetem. Można powiedzieć, że są to wielkie, latające routery WiFi, krążące wokół Ziemi. W założeniu mają one pozwalać na połączenie z prędkością porównywalną do sieci 3G (czyli około 7,2Mb/s, jednak jest to wartość osiągana w idealnych, wręcz laboratoryjnych warunkach). Nazwa programu, oznaczająca dosłownie „Szalony projekt” została wybrana ze względu na niezwykłą oryginalność pomysłu.

Projekt realizowany przez światowego potentata technologicznego jest generalnie dobrze odbierany przez opinię publiczną. Powstały jednak obawy w środowisku astronomów, że częstotliwości używane przez balony (2,4Ghz oraz 5,8 Ghz) będą zakłócały pracę SKA (Square Kilometre Array), czyli sieci radioteleskopów pracujących między innymi na tej częstotliwości.

Trasa przelotu balonu Ibis-167
Trasa przelotu balonu Ibis-167

Więcej informacji o projekcie znajdziecie na oficjalnej stronie Google+ Project Loon