Motyw wojny to jeden z najpopularniejszych tematów gier komputerowych. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem pojawiają się nowe tytuły, które nawiązują do różnych konfliktów zbrojnych. Prym wiodą klasyczne strzelanki z widokiem z pierwszej osoby oraz gry strategiczne, w których decydujemy o ruchach całych armii. Foxhole to nowatorska propozycja na rynku, która łączy w sobie oba wspomniane modele gry. Jest to multiplayerowy sandbox na gigantyczną skalę, w których będziemy toczyć walki o wielkie połacie terenu, ale skupiając się na roli pojedynczego żołnierza, a nie całych batalionów.

Wykupując dostęp do Foxhole otrzymujemy produkt gwarantujący nam naprawdę kawał świetnej gry. Jak to w tytułach typu sandbox bywa, od nas, oraz od pozostałych graczy zależy, jak będzie kształtować się świat gry. W Foxhole dostajemy narzędzia do budowy, atakowania i przemieszczania, ale cała reszta elementów związanych z prowadzeniem walki, jak na przykład dostarczenie amunicji, prowadzenie bitew, czy wypady na terytorium wroga, zależą już tylko od inwencji i logistyki graczy. W Foxhole nie chodzi tylko o to, aby wyeliminować jak największą liczbę przeciwników w jak najszybszym czasie. Tutaj liczy się każdy drobiazg walk, ze szczególnym naciskiem na taktykę, logistykę i zaopatrzenie.

Fabuła gry opiera się o fikcyjny konflikt, który toczy się na przestrzeni lat 1920 – 1950. Mimo wielu elementów nawiązujących do typowej strategii czasu rzeczywistego, Foxhole nie można zwyczajnie zaliczać do tej kategorii. Przez cały czas naszego działania decydujemy o poczynaniach jednego żołnierza. Może on uczestniczyć w walkach na pierwszej linii, gdzie toczą się zacięte wymiany ognia. Może także pozostać na tyłach, gdzie zajmie się budową potrzebnego sprzętu i jego dostarczaniem w rejon walk. Albo, dla tych graczy, którzy czują w sobie nutkę budowniczego, nasz żołnierz może zająć się budowaniem schronów i umocnień. Bez względu jednak na to czym będziemy się zajmować, wszechobecne zagrożenie towarzyszy nam przez cały czas. Niemal w każdej chwili i miejscu można natknąć się na wrogie jednostki, które zapuszczają się w odległe zakątki mapy. Dlatego trzeba być gotowym do podjęcia walki, nawet siedząc w na pozór bezpiecznym okopie, z dala od linii frontu.

Nasz żołnierz otrzymuje dostęp do różnych modeli broni i pojazdów. Oczywiście aby z nich korzystać potrzebna jest amunicja oraz paliwo, które najpierw muszą zostać wyprodukowane (przez nas samych lub innych graczy). Czegokolwiek będziemy chcieli użyć, musi to zostać wyprodukowane przez graczy i dostarczone w odpowiednie miejsce, dlatego współpraca pomiędzy graczami w Foxhole jest filarem powodzenia wszystkich działań. Na każdym etapie gry, w każdej czynności jaką podejmujemy w Foxhole, towarzyszą nam inni gracze, z którymi interakcja pozwala osiągać większe cele. W końcu jest to gra MMO, więc jednym z głównych jej założeń jest współpraca. W ten sposób możemy wspólnie kierować i decydować o losach wojny, której wynik pozostaje sprawą otwartą i zależną od zaangażowania poszczególnych osób. Założeniem twórców gry jest stworzenie świata, w których setki graczy będzie mogło razem tworzyć całą machinę wojenną – od linii zaopatrzeniowych, przez misje na tyłach wroga, po obronę strategicznych rejonów. A wszystko to przy pozostawieniu graczom maksymalnej swobody wyboru działania.

Foxhole oferuje trzy tryby rozgrywki wieloosobowej: pojedyncza bitwa na fragmencie mapy (do 120 graczy walczących jednocześnie), kampania, gdzie konflikt toczy się na kilku mapach i kończy po zajęciu wszystkich przez jedną ze stron, oraz podbój, który przypomina tryb kampanii, ale z tą różnicą, że mapy są połączone i możliwe jest przemieszczanie się pomiędzy polami bitew.

Foxhole to gra, jakiej jeszcze nie było. Łączy ze sobą akcję rodem z wojennych strzelanek ze strategią i taktyką z klasycznych RTS-ów. Jako sandbox daje możliwość kreowania świata i wpływania na wiele z jego aspektów, a poprzez interakcję i współpracę z innymi graczami, gwarantuje wiele godzin genialnej zabawy.

Wymagania sprzętowe:

  • Procesor: Dual Core 2.0 GHz,
  • Pamięć: 4 GB RAM,
  • Karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza,
  • Przestrzeń na dysku: 2 GB HDD,
  • System operacyjny: Windows 7 lub nowszy.

Polecane zestawy komputerowe