Farming Simulator 17 to kolejna odsłona popularnego cyklu gier rolniczych. Gry rolnicze opatrzone licencją Farming Simulator co roku zdobywają rzeszę oddanych fanów, co wśród gier symulacyjnych nie zdarza się tak często. Studio GIANTS Software i tym razem stworzyło ciekawą i dobrze przyjętą grę traktującą o życiu na farmie.

Farming Simulator 17 recenzja/opinie

W Farming Simulator 17 nadrzędnym celem gracza jest budowa gospodarczego imperium. Zaczynamy praktycznie od zera i wraz z rozwojem rozgrywki zaopatrujemy się w nowy park maszynowy, zatrudniamy pracowników i stopniowo z rolnika zmieniamy się w prawdziwego przedsiębiorcę.

Uprawa pól sprowadza się do przejechanie przez nie w odpowiedniej kolejności specjalistycznymi maszynami rolniczymi. Uzyskane w ten sposób surowce i plony możemy gromadzić w silosach lub sprzedawać na skupach. W taki sposób powoli spłacamy zaciągniętą pożyczkę. Wydajność poprawiamy poprzez zakup kolejnych maszyn, poszerzanie pól ornych lub zakup trzody chlewnej. Możemy również parać się wycinką drzew.

Roślin, które możemy uprawiać, jest całkiem sporo. Poza gatunkami obecnymi we wcześniejszych odsłonach Farming Simulator twórcy dodali: słonecznik, soję, rzodkiew. Poza samym rozbudowanym modelem rolnictwa dochodzi całe mnóstwo zadań pobocznych. Musimy przyrządzać paszę dla zwierząt, czy wyrębywać lasy.

Co więcej, do każdej niemal czynności możemy wynajmować pracowników, którzy niestety nadal nie słyną ze zbyt wysokiego AI (IQ). Należy zdecydować, czy dopilnować wszystkiego samemu, czy zdać się na niezdarnych robotników, których co jakiś czas trzeba odblokowywać, gdy zablokują się na przedmiocie i pilnować, aby wykonali swoją pracę. Poza tym wezwanie robotnika może odbyć się dopiero po przejechaniu na skraj pola, co również utrudnia rozgrywkę.

Solą w oku graczy jest także kiepski system upływu czasu. Przyśpieszanie lub zwalnianie rozgrywki wpływa wyłącznie na cykl dobowy i tempo rozwoju roślin, nie zaś na transport lub pracę robotników. W dalszych etapach rozgrywki, gdy zaczynamy wszystko planować na ostatni guzik, nierzadko będziemy zmuszeni spowalniać rozgrywkę, ponieważ poszczególne działania nie będą się zazębiać.

Farming Simulator 17

Twórcy Farming Simulator 17 pozostali głusi na dodanie do gry sadownictwa, ulepszenia AI robotników, a także na wprowadzenie pór roku. Ostatni aspekt rozgrywki znacząco wpływa na realizm „symulatora”. Rośliny wyrastają po kilku dniach, a ilość takich cykli jest nieskończona, ponieważ w grze panuje wieczne lato.

Co więcej, warstwa ekonomiczna również nie powala realizmem. Cała plansza jest całkowicie odizolowana od otoczenia, a ceny i stawki za poszczególne towary generowane są losowo. Wprowadzono również system obrabiania pól sąsiadów, dzięki czemu możemy dorobić, zyskać przychylność sąsiada i w przyszłości zmniejszyć cenę zakupu jego pola. System ten też nie został do końca przemyślany, ponieważ wynagrodzenie za obrobienie pola sąsiada jest niepomiernie większe, niż zyski, jakie przynosi nam praca na własnej farmie.
Na naganę również zasługuje system wycinki drzew.

Poza faktem, że w grze nie istnieją żadne regulacje związane z legalnością wycinki, to sama wycinka daleka jest od praw fizyki Newtona. Po ścięciu, drzewa padają oskryptowane w przedziwny sposób, w losowe niemal miejsca.

Pochwalić natomiast na pewno możemy sporą ilość najróżniejszych pojazdów i narzędzi, jakie możemy wykorzystać do pracy na polu. Twórcy pokusili się również o nieznaczną poprawę fizyki pojazdów. Teraz w Farming Simulator 17 maszyny prowadzą się nieco lepiej, jednak nadal są nadsterowne i nieco nieprzewidywalne w zachowaniu. Oczywiście nie zaimplementowano żadnego modelu zniszczeń.
Twórcy poprawili również oprawę wizualną. Grafika w Farming Simulator 17 stoi na o wiele wyższym poziomie niż w poprzednich odsłonach cyklu. Gra prezentuje się naprawdę ładnie i realistycznie. Największy postem dokonano w przypadku oświetlenia, a także tekstur gleby.

Podsumowanie

Farming Simulator 17 to bez wątpienia dobra gra symulacyjno-rolnicza. Deweloperzy z Codemasters nie wypuścili innowacyjnego tytułu, a raczej odgrzali poprzednie gry opatrzone nazwą Farming Simulator, dodając kilka nowości. Jeżeli po raz pierwszy zderzasz się z tego typu pozycją, wówczas FS 17 z pewnością przypadnie Ci do gustu. Jeżeli jednak grałeś w poprzednie Symulatory Farmy, możesz poczuć się zawiedziony. Gra zaoferuje Ci niewiele więcej poza tym, co wcześniejsze tytuły.

Polecane zestawy komputerowe do Farming Simulator 17