Seria Doom owiana jest wręcz legendarną sławą. Od zawsze były to świetne strzelanki, a po kilkunastu latach przerwy od ostatniej części – Dooma 3, twórcy stworzyli prawdziwie znakomite dzieło, godne naśladowania przez każdą aspirującą do miana brutalnego FPSa grę akcji. Seria powróciła do korzeni, wymazując nieco wrażenia, jakie pozostawił Doom 3 – najgorsza odsłona cyklu.
Najnowszy Doom nie został opatrzony literką 4 ze względu na zerwanie z dotychczasową numeracją i – bądź co bądź – ze względu na chęć wyzerowania kiepskiej sławy, jaką Id Software dorobiło się na Doomie 3. Gra podzielona jest na tryb: singleplayer, multiplayer oraz rozgrywki oparte na SnapMap – edytorze, dzięki któremu powstały i nadal powstają różnorodne mapy i ciekawe tryby rozgrywki online.

Fabuła Dooma jest odpowiednio wyważona. Jak przystało na krwawego FPSa, jakim bez wątpienia jest Doom, opowiadana historia ograniczona jest do minimum. Niemniej wciąga i daje poczucie pewnej immersji.

Doom recenzja

Wątek fabularny przedstawia losy ośrodka badawczego UAC na Marsie w XXII wieku. Fabuła jest znana każdemu, kto choć trochę poznał serię. Samotny Marines ratuje świat i przy okazji eksterminuje hordy wrogich demonów, które przybyły na Marsa wprost z piekła.

Rozgrywka jest prosta jak budowa cepa, a twórcy nie silą się na ułatwianie jej graczom. Już od pierwszych chwil kierowany Marines rzucany jest w samo serce akcji i musi sobie radzić sam – bez samouczków i misji treningowych.

Doom ocieka hektolitrami krwi. Walki są szybkie, dynamiczne i bardzo brutalne, natomiast zabójstwa chwały, czyli ciosy kończące dają diabelnie dużo satysfakcji. Kluczem do zachowania życia jest szybkość i poruszanie się po całych lokacjach. Stajesz w miejscu – giniesz. Twórcy skrzętnie poukrywali na mapach apteczki, zbroje, bronie, znajdźki i różnego rodzaju ulepszenia. Korzystanie z nich w wielu sytuacjach decyduje o być albo nie być naszego Doom Marine.

Doom recenzja

Doom oferuje wiele poziomów trudności i o ile na kilku początkowych stanowi pewne wyzwanie, o tyle na najtrudniejszych poziomach trudności staje się grą niemal niemożliwą do przejścia. Taki właśnie powinien być Doom.

Pewien sentyment fanów serii na pewno rozbudzi arsenał, z jakim będziemy mieć do czynienia. Większość broni znane są z poprzednich odsłon serii. Każda z broni posiada swój unikalny charakter i świetne wyważenie. Co więcej, każda z broni jest równie przydatna przez całą rozgrywkę. Poza tym ilość amunicji jest mocno ograniczona, przez co używanie wielu broni jednocześnie jest na nas niejako wymuszone.

Każdą z broni można ulepszyć poprzez dostosowanie jednego z dwóch dostępnych rozszerzeń. Każde z rozszerzeń można ulepszać w paru krokach. W ten sposób możemy uzyskać funkcjonalną machinę zagłady spersonalizowaną pod osobiste preferencje i styl gry.

Przykładowo działko Gaussa może być wyposażone w nóżki, dzięki czemu stawiając broń, uzyskujemy o wiele potężniejszy strumień energii. Minusem tego rozwiązania jest to, że podczas strzału nie możemy się poruszać.

Ciekawym dodatkiem do wartkiej akcji są również – ograniczone co prawda – tereny, które możemy eksplorować w poszukiwaniu najróżniejszych zakamarków, perków, czy tajemnych lokacji. Twórcy w sprytny sposób połączyli zamiłowania eksploracji z krwawą grą akcji.

Interesujący jest również system rozwoju postaci. Składa się on na poszukiwaniach ulepszeń pancerza, zdrowia i ilości amunicji za pomocą argentu. Poza tym możemy ulepszać różne umiejętności i atrybuty w kilku kategoriach. Demoniczne runy – które uzyskujemy dzięki wykonaniu wyzwania ukrytego w jednej z tajemniczych lokacji – umożliwia nam korzystanie ze swego rodzaju aury, która wpływa na jedną z umiejętności głównego bohatera.

Podsumowując. Doom to świetny shooter powracający do korzeni serii. Szybka akcja, świetnie zaprojektowane, klimatyczne i zróżnicowane lokacje, optymalnie długa, wciągająca i atrakcyjna kampania, dziesiątki sekretów i znajdziek, rozbudowany system ulepszeń, a także świetna oprawa audiowizualna. Jeżeli szukasz mocnej gry, która nie zostawi na Tobie suchej nitki, Doom na pewno Ci się spodoba.

Polecane laptopy do Doom