Planszówki to doskonały sposób na spędzanie czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Cieszące się ogromną popularnością właściwie od zawsze, niosą mnóstwo radości, a także wartości edukacyjnych, dzięki czemu nadają się zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Zalety gier planszowych

Główną zaletą gier planszowych jest ich różnorodność. Istnieje ogromna liczba rodzajów tego typu gier, poczynając od tradycyjnych, takich jak: szachy, warcaby, backgammon poprzez coraz nowe, bardziej pomysłowe gry, które pojawiają się na rynku każdego roku. Z tego powodu każdy jest w stanie znaleźć planszówkę, która będzie w stanie go zainteresować.

Gry planszowe są również niezwykle pomocne ze względu na ich edukacyjne wartości. To doskonały sposób, by rozwijać wiedzę i umiejętności dzieci. Prosta formuła rozgrywki zachęca i motywuje, by w pełni ją rozegrać, a wymagające myślenia na wielu różnych płaszczyznach zadania pozwalają pozytywnie stymulować młody umysł. Jednak nie tylko dzieci mogą się czegoś nauczyć! Dzięki pozycjom takim, jak historyczne gry planszowe, dorośli również mogą w przyjemny sposób poszerzać swoją wiedzę.

Rozgrywki planszówek wymagają z reguły większej liczby graczy, dzięki czemu gry pomagają również integrować się w grupie. Uczą zasad uczciwości i fair play, niekiedy mają nawet działanie terapeutyczne, pomagając dzieciom i dorosłym wyzbyć się stresu.

W jakie gry grać, by dziecko wyniosło z nich jak najwięcej korzyści?

Grać w planszówki można już z trzylatkiem. Proste gry typu Chińczyk uczą stosowania się do zasad i czekania na swoją kolejkę. Ze starszymi dziećmi warto grać w gry bardziej rozbudowane, stymulujące, wymagające od graczy większego zaangażowania. Gry dzieli się na kategorie. Bardzo pomocny w wyborze może okazać się ranking gier planszowych dostępny na stronie sklepu Hulahop.pl [http://www.hulahop.pl/ nf]. Do wyboru są między innymi:

  • Gry rodzinne (familijne) – Często o dużym poziomie losowości. Idealne do wspólnego grania z młodszymi dziećmi. Mają ciekawą fabułę, dzięki czemu nie znudzą się szybko ani dzieciom ani rodzicom. Ich reguły są proste do zrozumienia nawet dla młodszych. Popularne gry z tej kategorii to 5 sekund (także wersja junior), Monopoly (wersja junior), Domek czy Super Farmer.
  • Planszówki strategiczne o różnym poziomie trudności. Do zadań graczy należy opracowanie strategii, która doprowadzi do wygranej. Gry są rozbudowane, składają się z wielu elementów. Uczą dzieci przede wszystkim myślenia strategicznego, wybiegania kilka rund do przodu, przewidywania ruchów innych graczy. Popularne gry z tej kategorii to Osadnicy, 7 Cudów Świata, Carcassonne czy Puerto Rico.
  • Gry ekonomiczne. Operuje się w nich gotówką, za którą kupuje się różne przedmioty pomagające w wygranej. Takie gry uczą umiejętności planowania budżetu, oszczędzania, czasem podejmowania ryzyka i ogółem myślenia biznesowego.
  • Gry przygodowe. Przenoszą graczy do różnych światów, w których trzeba rywalizować, współpracować i opracowywać różne strategie. Popularne gry z tej kategorii to Odyseja, Magia i Miecz czy Marco Polo.
  • Gry logiczne. Wymagają pełnego skupienia, uczą logicznego myślenia. Popularne gry z tej kategorii to Blokus i IQ Fit.
  • Gry kooperacyjne. Uczą przede wszystkim współpracy.
  • Gry wojenne. Ich fabuła oparta jest często na prawdziwych zdarzeniach. Dzieci uczą się strategicznego planowania rozgrywki.
  • Gry fantasy. Przenoszą graczy w magiczne krainy i dają dzieciom możliwość rozwoju wyobraźni.
  • Gry edukacyjne. W zależności od rodzaju gry pomagają dzieciom w poszerzaniu wiedzy z różnych dziedzin: języków obcych, historii, biologii, geografii czy chemii. Popularne gry z tej kategorii to: Scrabble, Było sobie życie, Kot w worku czy Albi BrainBox Świat. Zobacz również: ranking gier edukacyjnych

Bez względu na to, jaką grę wybiorą rodzice, mogą oni być pewni, że dzieci wyniosą z czasu spędzonego nad planszówką jedynie korzyści. Gry planszowe to także doskonała rozrywka dla całej rodziny.