Dirt Rally to kolejna odsłona legendarnego cyklu gier symulacyjno-wyścigowych. Studio Codemasters odpowiedzialne za serię wróciło do korzeni, tworząc tytuł w całości skupiający się na rajdach – zarówno w trybie multiplayer, jak i singleplayer.

Dirt Rally recenzja/opinie

Jak przystało na grę symulacyjną, twórcy Dirt Rally w dużej mierze skupili się na odwzorowaniu realnych mechanik i fizyki towarzyszącej kierowaniu pojazdu wyścigowego. Rozbudowany i zaawansowany model jazdy, na który składa się między innymi odpowiednie wyczucie nawierzchni, stabilizacja toru jazdy i wiele innych elementów budują bardzo wysoki poziom immersji wirtualnego kierowcy.

Dirt Rally recenzja

Omawiany tytuł został świetnie przyjęty przez fanów serii. Twórcy ze studia Codemasters odrzucili model gry znany z poprzednich odsłon i skupili się na dostarczeniu fanom prawdziwych wyścigów, bez udziwnień.

Podczas rajdów samochody ulegają uszkodzeniom, które można naprawić u mechaników. W zespole może być aż 4 różnych serwisantów. Podczas rozgrywki werbujemy kolejnych członków załogi, negocjując ich wynagrodzenie oraz podpisując umowy. Jak widać, nie tylko w kwestiach prowadzenia pojazdu twórcy postawili na dużą dozę realizmu.

Wraz z kolejnymi rajdami wzrasta doświadczenie kierowcy, za które może on kupować nowsze i lepsze elementy poprawiające parametry lub walory wizualne prowadzonego pojazdu. Dirt Rally oferuje siedemnaście pojazdów, które dzieli się wedle sześciu klas. Wyścigi mogą odbywać się na jednej z 36 tras umiejscowionych w Monte Carlo, Powys lub Akropolu.

W grze możemy wziąć udział w jednej z kilku dostępnych rozgrywek. Są nimi między innymi rajdowe mistrzostwa w trybie singleplayer oraz indywidualne i pojedyncze wyścigi. Nie zabrakło również trybu multiplayer, który działa w sposób asynchroniczny – oznacza to, że ścigamy się z duchami innych graczy, którzy ukończyli daną trasę.

Tytuł był dopracowywany wraz z udziałem fanów serii. Dzięki temu twórcy z Codemasters oddali fanom to, czego najbardziej oczekiwali – brudnych, dynamicznych i surowych wyścigów. Dirt Rally oddaje istotę prawdziwych rajdów i w żaden sposób nie sili się na udawanie gry, którą nie jest.

Dirt Rally recenzja 2

Tryb kariery został stworzony z odpowiednim balansem trudności, dzięki czemu przez cały czas rozgrywka stanowi dla kierowcy wyzwanie. Im dalej w las, tym wyścigi stają się coraz bardziej wymagające i trudniejsze, a wygraną w rajdzie może zniweczyć jeden niewielki błąd.

Każdy pojazd posiada własną mechanikę i fizykę, inaczej zachowuje się na trasach oraz wymaga innego podejścia kierowcy. Liczba dostępnych samochodów nie robi może wrażenia, jednak to, jak bardzo różnią się od siebie prowadzeniem, na pewno spodoba się fanom starego i dobrego Dirta.

Do wyboru mamy pojazdy podzielone na grupę A i B, R4, pojazdy z lat 60-tych i 70-tych, a także te z lat 2000 i 2015. Spośród najciekawszych samochodów możemy wymienić Sierrę Cosworth RS500, Lancię Stratos, Subaru Imprezę z 95′, czy Seata Ibizę Kitcar.

To oczywiście tylko niewielki wycinek świetnych maszyn, które tylko czekają, aż zasiądziesz za ich kierownicą.
Deweloperzy ze studia Codemasters nie zapomnieli również o rozbudowanym i realistycznym modelu zniszczeń. Przy mocniejszych uderzeniach fizyka może nieco szwankować, jednak sam system działa bez większych zarzutów, zwinnie, sprawnie i w pełni realistycznie. Nie zapomniano nawet o drobnych, pozornie nieistotnych detalach.

Grafika Dirt Rally również prezentuje wysoki poziom. Nie jest to może najwyższy osiągalny poziom, jednak omawiany tytuł nie sili się na bycie najładniejszą grą motoryzacyjną. Modele pojazdów wykonano z dużą dbałością o szczegóły, a warunki pogodowe panujące na trasach tworzą odpowiedni klimat. Czego chcieć więcej?

W ogólnym rozrachunku gra Dirt Rally wypada naprawdę świetnie. Miejscami możemy obserwować pewne niedociągnięcia, jednak w aspektach drugorzędnych, takich, które nie mają istotnego wpływu na całą rozgrywkę. Tytuł skupia się na oddaniu prawdziwego charakteru rajdów i robi to naprawdę dobrze. Dirt Rally na pewno przypadnie do gustu wszystkim, którzy cenili sobie wcześniejsze odsłony tej legendarnej serii.

Nasza ocena: 8,5 /10

Polecane laptopy do Dirt Rally