Laptopy klasy premium mają do zaoferowania coś więcej, niż urządzenia standardowe. Potwierdzają to sprzęty od firmy Dell i Apple. Na który z nich warto się zdecydować?

Laptopy z serii MacBook od lat królują w kategorii sprzętów premium. Gwarantują niepowtarzalny design, wysoką jakość wykonania, a także pewną elitarność, która została uzyskana między innymi intensywnymi działaniami marketingowymi.

Wielu producentów stara się zagrozić pozycji Apple, wypuszczając na rynek urządzenia podobnej kategorii. Doskonałym na to przykładem jest rodzina laptopów Dell XPS, w której znajdziemy wiele serii klasy premium.

Dell XPS

Wszystko to sprawia, że warto porównać ze sobą oferty dwóch producentów i sprawdzić, czy Dell rzeczywiście jest w stanie dorównać gigantowi z Cupertino. W tym celu przedstawiamy najpopularniejsze modele laptopów z tej właśnie rodziny.

  • Dell XPS 15 9570seria składająca się z wysokiej klasy laptopów biznesowych o zwiększonej wydajności. Odpowiada za nią karty graficzne Nvidia GeForce GT X 1050 i GTX 1050 Ti, a także procesory Intela ósmej generacji. Szczególnie ceniony jest sześciordzeniowy i dwunastowątkowy układ Intel Core i7-8950HK z odblokowanym mnożnikiem. Laptopy zapewnią doskonałą obsługę programów specjalistycznych.

  • Dell XPS 13 9370tym razem mamy do czynienia z urządzeniami ultramobilnymi. Dzięki 13-calowej matrycy i niewielkiej wadze (zaledwie 1,21 kg), laptopy doskonale sprawdzają się w podróży. Ich wydajność również okaże się zadowalającą (głównie ze względu na niskonapięciowe procesory Intela z serii Kaby Lake Refresh), jednak brak tu dedykowanej karty graficznej. Ceny są spore, bo wahają się od 7 do 10 tysięcy złotych.

  • Dell XPS 13 9380 – kolejne 13-calowe ultrabooki, które sprawdzą się podczas obsługi programów biznesowych, a także wielu narzędzi projektowych. Uwagę warto zwrócić na wysokiej jakości matryce IPS, które występują w wersjach Full HD i 4K, a także wszelkie dodatki w postaci na przykład czytnika linii papilarnych czy złącza dokowania.
  • Dell XPS 13 9360 – niezwykle cenione urządzenia ultramobilne, które poza niskonapięciowym charakterem, mają do zaoferowania niezwykle wytrzymałą, a przy tym lekką, obudowę wykonaną z aluminium, złącza Thunderbolt oraz bardzo dobrze wykonany osprzęt. Idealny sprzęt dla osoby pracującej.
  • Dell XPS 15 9560 – na koniec modele piętnastocalowe. Warto podkreślić, że na rynku dostępne są konfiguracje korzystające z procesorów Intela szóstej i siódmej generacji. Co ważne, producent zdecydował się na zamontowanie dedykowanej karty graficznej Nvidia GeForce GTX 1050, która zapewni obsługę zarówno profesjonalnych programów, jak i nowych gier.

Apple Macbook Pro

W ten sposób przechodzimy do doskonale znanej serii ultrabooków od Apple. Warto nadmienić, że na rynku dostępnych jest wiele konfiguracji tego laptopa. Zdecydować możemy się na modele 13-calowe lub 15-calowe, korzystające z procesora Intel Core i5, i7 lub i9, a także zróżnicowane pod względem ilości pamięci RAM oraz pojemności dysku twardego (128 GB, 256 GB, 512 GB lub 1 TB).

W każdym przypadku użytkownicy mogą liczyć na urządzenia premium z prawdziwego zdarzenia. Są one cenione między innymi za bardzo wysoką jakość wykonania, niezwykle wygodny osprzęt, a także za matryce zapewniające obraz o wysokich parametrach. Największym atutem Apple MacBook Pro jest jednak system operacyjny macOS, który sprawuje się rewelacyjnie. Poza niezwykle stabilnym działaniem, wspomnieć należy również o doskonałej współpracy laptopa z innymi urządzeniami Apple. Jeden ekosystem gwarantuje ogromne możliwości.

Warto wspomnieć, że na rynku od pewnego czasu oferowane są również MacBooki Pro z Touch Barerm, a więc cienkim panelem sterowania umiejscowionym nad klawiaturą. Pozwalają on między innymi na sterowanie pracą programów i dostosowywanie ustawień systemu. Trzeba go jednak traktować jako nowinkę, gdyż w praktyce nie okaże się specjalnie użyteczny.

Apple MacBook Pro to sprzęt stworzony do pracy – zarówno przy biurku, jak i w podróży. Wszystko dzięki bardzo pojemnej baterii, która utrzymuje swoje właściwości przez bardzo długi czas. Jak natomiast wygląda kwestia ceny urządzeń? Najtańsze modele kupimy za około 5500 złotych, natomiast najdroższe za ponad 15000 złotych.

Laptop Dell czy Apple – który wybrać?

Obie serie mają wiele zalet, które każe je sklasyfikować w kategorii premium. Wybór laptopa będzie mocno uzależniony od tego, z jakiego systemu chcemy skorzystać. Prawdą jest bowiem to, że osoby, które przez wiele lat pracowały na urządzeniach z Windowsem, mogą mieć trudności w przejściu na macOS. Choć oczywiście po pewnym czasie można się przyzwyczaić.

Jeśli więc celujecie w laptopy z systemem Microsoft Windows lub zależy Wam na konfiguracjach z dedykowanymi jednostkami GPU, celujcie w urządzenia firmy Dell. Apple MacBook Pro jest polecany natomiast tym, którzy pragną poznać wszystkie możliwości systemu macOS, a także posiadaczom innych urządzeń od Apple.