Spośród licznych serii urządzeń firmy Dell, ogromną popularnością cieszą modele XPS oraz Inspiron. Kierowane są do nieco innych użytkowników, jednak warto sprawdzić, która seria okaże się lepszym wyborem.

Z jednej strony mamy do czynienia z laptopami klasy premium, które wyróżniają się między innymi wysoką jakością wykonania oraz dostępnością wielu przydatnych dodatków, a z drugiej urządzeniami o bardziej uniwersalnym charakterze – na rynku znaleźć można konfiguracje multimedialne, ultramobilne, gamingowe, a także do użytku domowego.

Tak spore zróżnicowanie sprawia, że warto pokrótce opisać wybrane przykłady laptopów z obu serii i przyjrzeć się im pod kątem możliwych zastosowań.

Dell XPS

Zaczynamy od laptopów klasy premium, które powinny zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów profesjonalnych. Oczywiście należy liczyć się z tym, że za poszczególne konfiguracje należy zapłacić dość sporo.

  • Dell XPS 15 9570piętnastocalowe urządzenia korzystające z możliwości procesorów Intela z serii Coffee Lake. Sporym uznaniem czeszą się zwłaszcza układy i7, gdyż dysponują sześcioma rdzeniami i dwunastoma wątkami. Zapewni to naprawdę wysoką wydajność, zwłaszcza gdy dodamy do tego dedykowaną kartę graficzną Nvidia GeForce GTX 1050 z 4 GB pamięci typu GDDR5.

  • Dell XPS 13 9370tym razem coś dla miłośników urządzeń o ultramobilnym charakterze. Te 13-calowe laptopy bardzo dobrze sprawdzą się w podróży. Są lekkie, poręczne, a także korzystają z niskonapięciowych podzespołów. Gwarantują one obsługę wszystkich kluczowych programów biznesowych i niektórych projektowych. Warto nadmienić, że korzystają wyłącznie ze zintegrowanych jednostek GPU.

  • Dell XPS 13 9380 – nieco nowszy model, który także zapewnia niezwykle sprawne działania zarówno przy biurku, jak i w autobusie, pociągu, samochodzie i w wielu innych miejscach. Uwagę warto zwrócić na wysokiej jakości matryce IPS, a także super szybkie dyski twarde SSD typu M.2, z interfejsem PCIe.
  • Dell XPS 13 9360 – kolejna seria ultramobilnych laptopów, kierowanych przede wszystkim do klientów biznesowych. Skorzystać możemy z procesorów Intela siódmej generacji o niskim poborze energii. Do tego należy dodać również złącze Thunderbolt. Na minus należy zaliczyć jednak pamięć RAM typu DDR3 oraz matryce wykonane w technologii TN.
  • Dell XPS 15 9560 – seria laptopów o przekątnej ekranu wynoszące 15,6 cali. Jej premiera miała miejsce już jakiś czas temu, dlatego na rynku dostępne są modele z procesorami Intela z szóstej i siódmej generacji. Są to sprzęty, które bez problemu poradzą sobie z podstawowymi programami biznesowymi i nie tylko. Co ważne, zakupić można model z dedykowaną kartą graficzną Nvidia GeForce GTX 1050.

Dell Inspiron

Druga z opisywanych rodzin laptopów jest znacznie bardziej uniwersalna. Znajdziemy w niej bowiem urządzenia kierowane do bardzo szerokiej grupy potencjalnych odbiorców.

  • Dell Inspiron 5570na początek laptopy, które potwierdzają wcześniejszy opis serii. Mamy bowiem do czynienia ze sprzętami multimedialnymi, dobrze sprawdzającymi się w pracy, podczas nauki, gry, a także przeglądania zasobów internetowych czy też oglądania filmów. Dysponują one 15-calowymi matrycami Full HD, a za ich osiągi odpowiadają niskonapięciowe procesory Intela siódmej generacji. Na rynku dostępne są konfiguracje wyposażone w dedykowaną kartę graficzną – jest nią AMD Radeon 530 z 2 GB pamięci własnej.

  • Dell Inspiron 5370tym razem mamy do czynienia z laptopami o ultramobilnym charakterze. Wygodną pracę w podróży zapewnia między innymi 13-calowy ekran, a także niewielka waga sprzętu (zaledwie 1,4 kg). Użytkownicy skorzystać mogą również z procesorów Intela ósmej generacji, pamięci RAM typu DDR4 oraz dysków SSD. Bardzo wygodne, uniwersalne laptopy.

  • Dell Inspiron 3567kolejna seria, która składa się wielu zróżnicowanych konfiguracji. Podobnie jak poprzednie modele, Inspiron 3567 także pozwoli na obsługę wielu programów multimedialnych. Okaże się przydatny w pracy i w domu. Urządzenia zostały wyposażone w 15-calowe matryce i niskonapięciowe podzespoły.

Laptop XPS czy Inspiron – który wybrać?

Uczciwie trzeba przyznać, że mamy do czynienia z dwoma zupełnie odmiennymi rodzinami laptopów. Dell XPS to modele klasy premium, kierowane przede wszystkim do klientów z zasobniejszych budżetem. Gwarantują one wysoką jakość wykonania oraz wykorzystania materiałów i części, których próżno szukać w na niskiej i średniej półce. Doskonale sprawdzą się przede wszystkim w pracy.

Dell Inspiron to seria znacznie bardziej zróżnicowana. Znajdziemy w niej uniwersalne laptopy, które mogą posłużyć w pracy, w domu i w podróży. Być może ich obudowy nie zostały wykonane z materiałów tak wysokiej jakości, jak ma to miejsce w przypadku modeli Dell XPS, jednak w zamian otrzymujemy możliwość wyboru jednej z wielu zróżnicowanych konfiguracji. Sprawdzą się one w wielu sytuacjach.