Zastanawiamy się, który producent gwarantuje lepsze urządzenia multimedialne. Dell czy Lenovo?

W tym celu postanowiliśmy porównać ze sobą dwie niezwykle uniwersalne serie laptopów, które są kierowane do bardzo szerokiej grupie odbiorców. Mowa tu o użytkownikach domowych, osobach szukających sprawnego sprzętu do pracy i nauki, miłośnikom obsługi mobilnej, a także do wszystkich, którym zależy na laptopie do oglądania filmów, grania, obsługi programów multimedialnych czy też przeglądania Internetu.

Wspomniane serie to Dell Inspiron oraz Lenovo IdeaPad. Przedstawiamy kilka szczególnie popularnych urządzeń wchodzących w ich skład. Wszystko po to, aby zawyrokować, która seria ma do zaoferowania więcej.

Dell Inspiron

Zaczniemy od amerykańskiego producenta, który wypuszcza na rynek niezwykle uniwersalne urządzenia. Co ważne, w każdej serii znajdziemy mnóstwo zróżnicowanych konfiguracji sprzętowych, które możemy dobierać w zależności od potrzeb i wymagań.

  • Dell Inspiron 5570standardowe laptopy 15-calowe, które najlepiej sprawdza się w ramach użytku stacjonarnego, przy biurku. Producent zdecydował się na pewne oszczędności (między innymi obudowa z tworzyw sztucznych i matryca TN), co pozwoliło na montaż bardzo przyzwoitych podzespołów, takich jak procesory Intela siódmej i ósmej generacji (polecany jest zwłaszcza model i7-8550U), dedykowana karta graficzna AMD Radeon 530 oraz dyski SSD (w wybranych modelach).

  • Dell Inspiron 5370tym razem mamy do czynienia z laptopami ultramobilnymi. Matryce 13-calowe, kompaktowe wymiary i niewielka waga – wszystko to zapewni wysoki komfort obsługi sprzętu w podróży. Do tego należy dodać jeszcze bardzo przyzwoite procesory niskonapięciowe oraz możliwość wyboru modelu z dedykowaną jednostką GPU.

  • Dell Inspiron 3567seria składająca się z wielu konfiguracji sprzętowych. Potencjalni nabywcy mogą wybrać procesor (modele i3 lub i5 siódmej generacji), matrycę HD oraz Full HD, ilość pamięci RAM DDR4, rodzaj i pojemność dysku twardego, a nawet typ ekranu – na rynku dostępne są bowiem modele obsługiwane dotykowo.

Lenovo IdeaPad

W ten sposób przechodzimy do oferty producenta z Chin. Podobnie jak w przypadku Della, liczyć możemy na bardzo bogaty wybór, zwłaszcza pod względem montowanych podzespołów.

 

  • Lenovo IdeaPad 320seria tanich laptopów (kosztują od 1400 zł do 3200 zł), które występują na rynku w konfiguracjach wyposażonych w dedykowane karty graficzne. Mowa tu o takich jednostkach jak Nvidia GeForce 940MX oraz MX150. Zapewnią one obsługę wielu programów multimedialnych, a także niektórych gier.

  • Lenovo IdeaPad 330multimedialne urządzenia oferowane w wariantach 15-calowych i 17-calowych. Są one niezwykle zróżnicowane, praktycznie pod każdy względem. Zdecydować możemy się na modele o zwiększonej mocy obliczeniowej (np. z procesorem Intel Core i7-8750H i dedykowaną kartą graficzną) lub na laptopy o niskim poborze energii. Co ważne, oferowane są laptopy z procesorami od Intela i AMD.

  • Lenovo IdeaPad 100urządzenia z tej serii sprzedawane są obecnie przede wszystkim w outlecie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zakupić sprzęt przyzwoitej jakości za około tysiąc złotych. Laptopy korzystają z niskonapięciowych procesorów Intela i pamięci RAM DDR3. Co ważne, producent zdecydował się na wypuszczenie również modeli z dedykowaną kartą graficzną. Jest nią Nvidia GeForce 920MX. Nie są to może laptopy super wydajne, jednak z pewnością pozwolą na stabilną obsługę podstawowych programów.
  • Lenovo IdeaPad 520na koniec kolejna zróżnicowana seria. Podstawowe konfiguracje korzystają z niskonapięciowych układów Intela, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić modele z dedykowaną jednostką GPU. Mowa tu o modelu Nvidia GeForce 940MX, który pozwoli na obsługę programów multimedialnych, graficznych, a nawet niektórych gier. Co prawda nie będą to najnowsze produkcje z segmentu AAA, jednak na liście polecanych tytułów znajdzie się kilka perełek, na które warto zwrócić uwagę.

Laptop Dell czy Lenovo – który wybrać?

Obie oferty wydają się być bardzo bogate, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę, że laptopy występują w wielu wersjach konfiguracyjnych. Dzięki temu potencjalny nabywca może dostosować swój wybór w zależności od konkretnych potrzeb i wymagań.

Wszystko to sprawia, że trudno wskazać firmę, która proponuje więcej. W katalogu produktowym Della znajdziemy wiele laptopów ultramobilnych, doskonale sprawdzających się w pociągach, autobusach, samochodach i wielu innych środkach komunikacji. Lenovo często proponuje natomiast konfiguracje z dedykowanymi kartami graficznymi, które warto wykorzystać podczas obsługi programów graficznych i projektowych, a także gier.

Oczywiście wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujecie i co jest dla nas najważniejsze. Niezależnie od wybranego producenta, w każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować specyfikację techniczną sprzętu i porównać ją z wymaganiami programów, które zamierzamy zainstalować.