Porównujemy ze sobą dwie uniwersalne serie laptopów od firmy Dell. Która z nich okaże się lepszym wyborem?

W ofercie producenta znajduje się mnóstwo urządzeń, które można wykorzystać na różne sposoby. Doskonałym na to przykładem są dwie omawiane dziś serie. Laptopy Dell Inspiron są sprzedawane w odmianach kierowanych do użytkowników domowych, w modelach ultramobilnych, a także jako sprzęty do gier. Co więcej, na rynku znajdziemy również urządzenia 2w1, które mogą pracować w trybie laptopa i tabletu.

Jeśli chodzi natomiast o Dell Latitude, seria składa się przede wszystkim ze sprzętów przygotowywanych dla klientów biznesowych. Poszczególne konfiguracje sprawdzają się podczas pracy biurowej, ale również obsługi programów profesjonalnych. Do tego dochodzą również modele ultramobilne. Na co więc warto postawić?

Dell Inspiron

Zaczynamy od serii, która jest polecana przede wszystkim użytkownikom domowym, szukającym sprawnego, uniwersalnego sprzętu do pracy, nauki, oglądania filmów, obsługi mało wymagających gier czy też przeglądania zasobów internetowych.

  • Dell Inspiron 5570multimedialne laptopy występujące na rynku w wersjach wyposażonych w procesory Intela siódmej i ósmej generacji. Do tego dodać można dedykowaną kartę graficzną AMD Radeon 530, dyski twarde SSD oraz szybką pamięć RAM typu DDR4. W rezultacie otrzymujemy sprzęty, które doskonale sprawdza się w ramach użytku domowego.

  • Dell Inspiron 5370tym razem mowa jest o ultramobilnych laptopach o przekątnej ekranu wynoszącej 13,3 cali. Niskonapięciowe procesory Intela ósmej generacji, szybkie dyski i nowoczesna pamięć RAM zapewnia wydajną pracę w podróży.

  • Dell Inspiron 3567seria nieco już wiekowa, jednak nadal zawiera laptopy, które bardzo dobrze sprawdzą się na co dzień. Wyróżniają się 15-calowymi ekranami i niskonapięciowymi podzespołami. Zapewnią komfortowe przeglądanie zasobów internetowych, oglądanie filmów i obsługę podstawowych programów multimedialnych.

Dell Latitude

W ten sposób przechodzimy do laptopów, z których skorzystają przede wszystkim klienci biznesowi – małe i średnie firmy, ale również freelancerzy oraz profesjonaliści. Na który model warto się zdecydować?

  • Dell Latitude E7440 – na początek wiekowa seria, której laptopy są obecnie sprzedawane głównie w outlecie. Są to 14-calowe urządzenia biznesowe, korzystające z niskonapięciowych procesorów Intela. Pomimo faktu, że ich premiera miała miejsce dawno temu, nadal okażą się wystarczające do obsługi podstawowych programów.
  • Dell Latitude E6430 – kolejne wiekowe laptopy, które jednak coś jeszcze potrafią. Co ciekawe, korzystają one z mobilnych procesorów Intela. W połączeniu z 14-calowymi matrycami, zapewnia to wygodną pracę w podróży.
  • Dell Latitude 7490przechodzimy do urządzeń nowszych. Tym razem mamy do czynienia z laptopami biznesowymi, w których zamontowane zostały procesory Intela ósmej generacji.  Mają one charakter ultramobilny, gdyż dysponują ekranami o przekątnej 14 cali. Uwagę warto zwrócić na możliwość zakupu modelu z dyskiem twardym SSD, zapewniającym bardzo sprawną obsługę systemu operacyjnego.

  • Dell Latitude 5490kolejne laptopy 14-calowe. Producent zdecydował się na wykorzystanie matrycy typu VA, która zapewnia więcej niż przyzwoitą jakość generowanego obrazu. Potencjalni nabywcy powinni być zadowoleni również z podświetlanej klawiatury, czytnika linii papilarnych, a także wzmacnianej konstrukcji obudowy, która okaże się bardzo wytrzymała. Osobom, które stawiają na maksymalizację osiągów, polecane są konfiguracje z procesorami Intel Core i7-8650U.

  • Dell Latitude E7240 – na koniec jeszcze jedna wiekowa seria laptopów, w której znajdziemy modele wyposażone w procesory Intela czwartej generacji. Warto nadmienić, że urządzenia korzystają z 12-calowej matrycy, toteż są niezwykle kompaktowe i lekkie. Bardzo dobrze sprawdzą się w pociągu, autobusie czy też w samochodzie. Poradzą sobie z obsługą podstawowych programów, przydadzą się do sprawdzenia poczty elektronicznej, przeglądania sieci, ale również oglądania filmów.

Laptop Inspiron czy Latitude – który wybrać?

W obu seriach znajdziemy laptopy, które na rynku występują w wielu wersjach konfiguracyjnych. Dzięki temu, każdy jest w stanie zakupić sprzęt dostosowany do konkretnych zastosowań, a także indywidualnych preferencji.

Jeśli szukacie urządzeń przede wszystkim do użytku domowego, modele Dell Inspiron okażą się dobrym wyborem. Wykorzystywane podzespoły zapewniają niewielki pobór energii, przy jednoczesnym utrzymaniu bardzo przyzwoitej wydajności, która okaże się wystarczająca do oglądania filmów, pracy, nauki, a nawet do niektórych gier. Dell Latitude jest natomiast serią kierowaną przede wszystkim do klientów biznesowych. Laptopy często zostają wyposażone w przydatne dodatki (na przykład czytnik linii papilarnych). Na rynku znaleźć można również wiele starszych serii, których laptopy są obecnie bardzo tanie. W każdym przypadku warto oczywiście przeanalizować ich parametry techniczne.