Komputer może okazać się fantastycznym narzędziem wspomagającym rozwój dziecka. Pozwala on bowiem na doskonalenie umiejętności poznawczych, manualnych, a także tych związanych z planowaniem czy chociażby radzeniem sobie w trudnych sytuacjach.

Zwłaszcza jeśli wykorzystamy go do obsługi wielu rozmaitych gier, które z jednej strony mogą bawić, a z drugiej uczyć. Wiele mówi się o tym, że dzięki odpowiednio przygotowanym grom dziecko jest w stanie nauczyć się zdrowej rywalizacji czy chociażby pracy w grupie. Wszystko to sprawia, że naprawdę warto rozważyć umiejętne wprowadzenie go w świat gier.

Polecane gry dla dzieci

Jakie tytuły są warte uwagi?

Chcąc Wam to ułatwić, przygotowaliśmy Wam krótką listę darmowych produkcji, które łączą w sobie wszystkie wymienione wyżej cechy. Przygotowane zostały one w taki sposób, że ich atrakcyjna, często bardzo kolorowa forma, zawiera w sobie duży pierwiastek edukacyjny, który pozwala dzieciom czerpać z nich naprawdę wiele.

Gry w kulki

Ich nazwy są niezwykle zróżnicowane. W sieci natknąć można się na produkcje o tytułach „Bubble Shooter”, „Bubblez”, „Bubble World” czy po prostu „Kulki”. Ich rozgrywka polega mniej więcej na tym samym, a więc łączeniu kulek o podobnych kolorach. Przed młodym graczem najczęściej wyświetla się plansza, na które znajduje się od kilkunastu do kilkudziesięciu kulek w różnych kolorach. Jednocześnie ma on za zadanie wystrzeliwanie kolejnych, które dołączają do ogólnego zbioru.

Celem gry jest umieszczanie kulek w taki sposób, aby łączyły się one z innymi kulkami tego samego koloru. Powoduje to ich wyeliminowanie, dzięki czemu na planszy pojawia się więcej miejsca. Gra kończy się wtedy, gdy wszystkie kulki znikną poprzez ich połączenie.

Ta niezwykle prosta mechanika pozwala na szlifowanie wielu przydatnych umiejętności. Dziecko uczy się przede wszystkim odróżniania kolorów i łączenia ich w pary. Co więcej, ze względu na dynamikę tego typu gier, nasza pociecha musi radzić sobie w warunkach wymagających podjęcia szybkiej decyzji. Rozwijana jest więc umiejętność odpowiedniego reagowania na powstałą sytuację, ale również planowania, gdyż ono również ma znaczenie w tego typu grach.

Auta

Tym razem przechodzimy do produkcji, które rozwijają przede wszystkim umiejętności manualne. We wszystkich dostępnych w sieci grach samochodowych chodzi o to, aby wyprzedzić swoich oponentów lub utrzymać samochód (bądź inny pojazd) w stabilnej pozycji. W produkcjach drugiego typu największą trudnością staje się zmieniona grawitacja (lub jej brak).

Wszystko to sprawia, że nasze dziecko rozwija umiejętności manualne, a także uczy się szybkiej reakcji i współzawodnictwa

Puzzle

Kolejna kategoria gier logicznych, dzięki którym dziecko nauczy się logicznie myśleć, a także rozwinie wyobraźnie przestrzenną. Elektroniczne puzzle nie różnią się w zasadzie niczym od tych standardowych kupowanych w sklepie. Często jednak okraszone są atrakcyjna oprawą graficzną oraz różnego rodzaju dźwiękami, które zachęcają do gry

Gry muzyczne

Zazwyczaj na ekranie generowane jest elektroniczne pianino, cymbałki, gitara i kilka innych instrumentów. Dziecko, używając odpowiednich kombinacji, układa melodie. Dzięki atrakcyjnej otoczce jest ono zachęcane do rozwijania swojej muzykalności

Gry ekonomiczne

Przeznaczone są dla nieco większych dzieci, jednak często są one przedstawione w taki sposób, że nauka ich zasad nie powinna sprawiać większych trudności. Uczą przede wszystkim zarządzania – czasem, pieniądzem i dostępnymi zasobami. Mogą one dotyczyć między innymi kierowania farmą, placówką szpitalną czy chociażby lokalem gastronomicznym.

Gry dla dzieci, poza rozwijaniem potrzebnych umiejętności, często po prostu stanowią atrakcyjną rozgrywkę, w którą wciągnąć mogą się nie tylko najmłodsi, ale również ich rodzice. Wiele produkcji posiada tryb gry wieloosobowej, dzięki któremu w bardzo miły sposób możemy spędzić wolny czas ze swoim dzieckiem. Warto zachęcać je również do rywalizowania ze swoimi rówieśnikami – oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad fair play.

Polecane gry dla dzieci

Darmowe gry dla dzieci, polecane gry edukacyjne
5 (100%) 1 vote