Czternasty z kolei system, jaki wyprodukował Apple dla swoich użytkowników, jest jeszcze bardziej wydajny i obfituje w mnóstwo różnych aplikacji. W tym artykule przejrzymy drugą część zainstalowanych na macOS High Sierra (10.13) funkcji. Głównym hasłem reklamowym tego systemu jest „Twój Mac na wyżynach.“ Zobaczmy, jak do hasła reklamowego ma się rzeczywistość.

 

Omówiliśmy we wcześniejszym artykule już Zdjęcia, iMovie, GarageBand, Pages, Numbers, Keynote, Safari, Mail, FaceTime oraz Wiadomości. Pierwszą aplikacją w tym zestawieniu są Mapy. Te sukcesywne i bardzo intuicyjne w obsłudze różnego rodzaju mapy są dla tych, którzy poszukują jakiegoś miejsca lub na przykład planują jakąś trasę. Każdy, kto zobaczy Mapy, będzie na pewno zadowolony, bo w niczym nie ustępują na przykład Mapom Google.

 

Kolejna aplikacja, którą uświadczy użytkownik High Sierra, to Notatki. Jak sama nazwa mówi, jest to prosty program to tworzenia, przechowywania oraz edycji notatek. Notatki zawierają podstawowy edytor tekstu, dzięki któremu podkreślimy, pogrubimy czy też wykursujemy wybrane notatki, aby zyskały na pewno na czytelności.

 

Kalendarz – jak sama nazwa mówi, to aplikacja, która prezentuje kalendarium. Możemy przechowywać w nim dane o zaplanowanych wydarzeniach, krótkie notatki, dzięki czemu zaplanujemy dobrze dzień, tydzień czy miesiąc, a nawet cały rok.

 

Kontakty umożliwiają zebranie i trzymanie w jednym miejscu wszystkich potrzebnych naszych znajomych. Ich dane są przechowywane w prosty i funkcjonalny sposób, dzięki czemu w każdej chwili i w każdym momencie możemy się z nimi skontaktować.

 

Aplikacja Przypomnienia bardzo przypomina Notatki – służy do robienia „to do list“, czyli listy z rzeczami do zrobienia. Jak sama nazwa aplikacji mówi, przypomnienia działają na zasadzie przypominania nam o tym, co najważniejsze, o tym, co zaplanowaliśmy.

 

PhotoBooth to bardzo interesująca funkcja na High Sierra – dzięki niej zrobimy zdjęcia wbudowaną w laptopie kamerą oraz zedytujemy je na wiele różnych sposobów. Możemy także w PhotoBooth nagrywać filmy dzięki wbudowanej kamerze.

 

Program Podgląd służy do przeglądania oraz edycji plików graficznych. Różni się od Zdjęć tym, że wyświetla jednorazowe zdjęcie, a nie ich zbiór. Podgląd oferuje szereg funkcji, dzięki którym zmienimy obraz, jego wymiary czy też dodamy różne napisy, wedle uznania.

 

iTunes to rewolucyjny i bardzo znany program na MacBookach. Dzięki niemu posłuchamy muzykę, którą mamy we własnych zbiorach albo kupimy całkiem nową. iTunes działa jak odwtarzacz muzyki, ale także jako efektywny sklep, dzięki któremu nic z nowości muzycznych nam nie umknie.

 

Kolejny program, iBooks, umożliwia nam czytanie, przeglądanie i przechowywanie e-booków. Zarówno z własnych zbiorów, jak i zakupionych. Program, jak właściwie każdy, jest bardzo prosty w obsłudze, działa płynnie i wydajnie.

 

App Store to flagowa aplikacja na High Sierra, jak i pozostałych systemach. W App Store zaktualizujemy nasz system albo wybrane aplikacje, aktualizacje odbywają się na bieżąco i użytkownik jest o nich powiadamiany. Zakupimy także w App Store nowe aplikacje, zainstalujemy bezpłatne, albo na przykład kupimy czy też zainstalujemy za darmo różne przeznaczone na MacBooka gry komputerowe.

 

Time Machine – czyli „kapsuła czasu“ – to aplikacja, dzięki której nie stracimy naszych danych, bo będą one przechowywane na odpowiednio zainstalowanym urządzeniu zewnętrznym. Nasze pliki na MacBooku z Time Machine są bezpieczne i nie skazane na zapomnienie, krótko mówiąc, zawsze do nich będziemy mogli wrócić, nawet, gdy je przypadkowo skasujemy.

 

Do użytkowania systemu High Sierra poleca się takie modele MacBooków jak Apple MacBook Pro 13 czy też Apple Macbook Air 13. Są to kompaktowe laptopy przenośne, bardzo mobilne i wydajne, jeśli chodzi o moc, a także trzyma w nich bardzo długo bateria. Co najistotniejsze, te flagowe modele Apple’a możemy uzyskać z powodzeniem w oficjalnym sklepie Apple na Polskę.

Co oferuje system macOS High Sierra? Cz. 2
5 (100%) 1 vote