Zapraszamy na szczegółowy poradnik, w którym zestawimy dwa monitory marki BenQ. Sprawdź, czy warte są zakupu.

Monitory BenQ – szczegóły

Tym razem omówimy monitory z wyższego segmentu cenowego. Przyjrzymy się bliżej modelowi BenQ EW3270U oraz BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport. Czy warto rozważyć zakup jednego z tych sprzętów? Aby odpowiedzieć na to pytanie, dokładnie sprawdziliśmy, jak prezentują się technikalia oraz design urządzeń. Na tej podstawie określimy stosunek ceny do jakości. To z pewnością ułatwi Ci wybór monitora.

Polecane monitory komputerowe

Monitory komputerowe

BenQ EW3270U vs BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport – specyfikacja

Przy zakupie monitorów klienci często zwracają uwagę przede wszystkim na długość przekątnej ekranu. Należy jednak pamiętać o wielu innych parametrach, które mają kluczowe znaczenie dla komfortu użytkowania. Do najważniejszych należy rozdzielczość ekranu. Gracze z pewnością sprawdzą również częstotliwość odświeżania oraz czas reakcji na działanie użytkownika. Elementy specyfikacji, z którymi warto się zapoznać, przedstawiamy w poniższej tabeli. Dzięki temu będziesz mógł dopasować wybór do swoich preferencji.

Parametry  BenQ EW3270U BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport
Długość przekątnej ekranu 31,5 cala 24 cale
Typ podświetlenia LED LED
Częstotliwość odświeżania 60 Hz 144 Hz
Czas reakcji 4 ms 1 ms
Waga 7,5 kg 7 kg
Funkcja obrotu ekranu Nie Tak
Rodzaj matrycy VA TN
Format 16:9 16:9
Rozdzielczość ekranu 3840 × 2160 (UHD 4K) 1920 x 1080 (FullHD)
Główne zastosowanie Dla graczy Dla graczy
Najważniejsze zalety
  • AMD Free Sync
  • Low Blue Light
  • Eye Care
  • Black eQualizer
  • Motion Blur Reduction
  • Senseye 3
  • Low Blue Light
  • Flicker Free

Model BenQ EW3270U wyróżnia się bardzo szerokim ekranem o przekątnej długości 31,5 cala. Użytkownicy mogą liczyć na bardzo szczegółowy obraz, który gwarantuje rozdzielczość 4K. Czas reakcji wynosi 4 ms. Natomiast częstotliwość odświeżania to 60 Hz.

BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport został wyposażony w mniejszy, 24-calowy wyświetlacz. Mamy do czynienia ze standardową rozdzielczością Full HD, lecz obraz nadal będzie bardzo atrakcyjny. Na duże słowa uznania zasługuje kapitalna częstotliwość odświeżania, która sięga aż 144 Hz. Kolejnym atutem monitora jest bardzo szybki czas reakcji, wynoszący 1 ms.

Każde z urządzeń wyposażono w inny rodzaj matrycy. Model BenQ EW3270U charakteryzuje się matrycą typu VA, co przekłada się na znakomity kontrast i szerokie kąty widzenia. W monitorze BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport zastosowano typ TN. Dzięki temu nie zobaczymy efektu smużenia i uzyskamy świetny obraz podczas dynamicznych scen.

Producent na pokładzie urządzeń zainstalował ciekawe technologie, które uprzyjemnią użytkowanie. Warto wspomnieć o AMD Free Sync, która rozwiązuje problemy ze zrywaniem animacji. Natomiast Low Blue Light ogranicza emisję niebezpiecznego dla wzroku światła niebieskiego. Kolejną funkcją jest Flicker Free, która zapobiega efektowi migotania obrazu na wszystkich poziomach jasności.

BenQ EW3270U vs BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport – wygląd

Model BenQ EW3270U wyróżnia się konstrukcją o bardzo wąskich ramkach. Ekran usytuowany został na prostokątnej podstawie. Intuicyjne rozmieszczenie przycisków i złącz podkreśla wysoką ergonomię. Cała kompozycja prezentuje się atrakcyjnie i nowocześnie.

W przypadku BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport również mamy do czynienia z solidną i prostokątną podstawą. Gamingowy charakter tego sprzętu akcentują detale w kolorze czerwonym. Funkcja Pivot pozwala na obrót ekranu. Możemy korzystać zarówno z poziomego, jak i pionowego położenia wyświetlacza.

BenQ EW3270U vs BenQ ZOWIE XL2430 – czy warto kupić?

Nadeszła pora, aby ostatecznie rozstrzygnąć najważniejszą kwestię – czy sprzęty warte są zakupu? Każdy z nich został stworzony z myślą o graczach, lecz oczywiście monitory spełnią również szereg innych zastosowań. Pomiędzy ich technikaliami zachodzą pewne różnice, jednak każdy prezentuje bardzo wysoką jakość. Głównym atutem BenQ EW3270U jest szeroki ekran oraz rozdzielczość 4K. Natomiast BenQ ZOWIE XL2430 wyróżnia się kapitalną częstotliwością odświeżania. Który monitor wybrać? Decyzja będzie uzależniona wyłącznie od preferencji użytkownika, gdyż każdy śmiało można zaliczyć do kategorii premium.

BenQ EW3270U vs BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport – ile kosztują?

Za monitor BenQ EW3270U zapłacimy 1929 zł. Natomiast koszt zakupu modelu BenQ ZOWIE XL2430 e-Sport wynosi 1499 zł. Chociaż sprzęty nie należą do najtańszych, zdecydowanie warte są każdej złotówki.