W tym poradniku prezentujemy monitory firmy Asus. Sprawdź, czy warto zdecydować się na zakup jednego z nich.

Monitory Asus – szczegóły

Producent oferuje szeroki wybór monitorów o różnych zastosowaniach. Tym razem bierzemy pod lupę model Asus VP228DE oraz Asus VS197DE. Urządzenia znajdziemy na niskiej półce cenowej. Czy mimo tego możemy liczyć na funkcjonalność i wysoką jakość? Aby się o tym przekonać, przeanalizowaliśmy dane techniczne obydwu sprzętów, a także sprawdziliśmy, jak prezentuje się ich design. Ten artykuł pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję.

Polecane monitory komputerowe

Monitory komputerowe

Asus VP228DE i Asus VS197DE  – specyfikacja

Sprawdźmy, jak wyglądają najważniejsze dane techniczne. Warto się z nimi zapoznać, aby dokonać zakupu monitora, który sprosta naszym oczekiwaniom. Za jakość obrazu i komfort użytkowania odpowiada rozdzielczość ekranu. Gracze z pewnością zwrócą uwagę na czas reakcji i częstotliwość odświeżania. Nie bez znaczenia pozostają również dodatkowe technologie. Wszystkie szczegóły znajdziesz w poniższym zestawieniu.

Parametry Asus VP228DE Asus VS197DE
Długość przekątnej ekranu 21,5 cala 18,5 cala
Typ podświetlania LED LED
Częstotliwość odświeżania 60 Hz 60 Hz
Czas reakcji 5 ms 5 ms
Format 16:9 16:9
Rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 (FullHD) 1366 x 768 (WXGA)
Zastosowanie Do domu i biura Do domu i biura
Dodatkowe funkcje
  • Technologia Flickr free
  • Technologia Asus Blue Light Filter
  • Technologia Vivid Pixel
  • Technologia Asus Eye Car
  • Technologia GamePlus
  • Technologia ASUS Smart Contrast Ratio
  • Technologia Smart view
  • Technologia SPLENDID Video Intelligence

Model Asus VP228DE charakteryzuje się ekranem o przekątnej długości 21,5 cala. W przypadku monitora Asus VS197DE zastosowano mniejszy, 18-5 calowy wyświetlacz. Ta różnica może okazać się kluczowa dla miłośników kina, czy gier komputerowych. Im większy ekran, tym praca i rozrywka będzie bardziej komfortowa. W obydwu przypadkach możemy liczyć na częstotliwość odświeżania, która sięga 60 Hz. Ten parametr mówi o liczbie klatek animacji, jaką monitor prezentuje w ciągu jednej sekundy.

Za podświetlanie ekranów odpowiada niezawodna technologia LED, która stanowi standard w dzisiejszych urządzeniach. Na dobrym poziomie stoi rozdzielczość – możemy liczyć na jakość Full HD lub WXGA w zależności od modelu. Każdy z monitorów znajdzie zastosowanie zarówno w pracy biurowej, jak i rozrywce. Gracze mogą liczyć na czas oczekiwania, który wynosi 5 ms. Ten parametr mówi o tym, jak długo monitor realizuje polecenie wydane przez użytkownika.

Producent wyposażył każdy z monitorów w dodatkowe funkcje, które uprzyjemnią użytkowanie. Asus VP228DE charakteryzuje się technologią GamePlus. Dzięki temu w grach pojawi się czasomierz oraz celownik. Natomiast na pokładzie Asusa VS197DE zainstalowano opcję Splendid Video Intelligence, która pozwoli na optymalizację wydajności.

 Asus VP228DE i Asus VS197DE – wygląd

Design również może przemawiać za wyborem konkretnego modelu. Urządzenia są do siebie podobne, jednak warto zwrócić uwagę na kilka zalet, które leżą po stronie obydwu urządzeń. Projekt monitorów wpisuje się w standardową, lecz elegancką stylistykę. Ekrany zostały usytuowane na solidnej podstawie o owalnym kształcie. Rozmieszczenie przycisków i złącz świadczy o wysokiej ergonomii. Monitory zostały wykonane z bardzo solidnych materiałów.

Asus VP228DE i Asus VS197DE – ile kosztują?

Koszt zakupu monitora Asus VP228DE wynosi 355 zł. Natomiast za Asusa VS197DE zapłacimy 245 zł. Każdy z nich charakteryzuje się wysoką jakością, lecz droższy model jest nieco bardziej nowoczesny. Oznacza to wyższą rozdzielczość i nieco szerszy ekran. Wybór zależy oczywiście od tego, czego oczekujemy od monitorów. Za dopłatą 105 zł możemy uzyskać wyższą funkcjonalność. Stosunek ceny do jakości stoi na bardzo dobrym poziomie. To niedrogie sprzęty, które zaskoczą wielu użytkowników. Przed zakupem warto zapoznać się z opisami produktów, aby podjąć rozsądną decyzję.