W tym poradniku porównujemy dwa gamingowe monitory, które zaproponował Asus. Czy warto rozważyć ich zakup?

Monitory Asus – szczegóły

Firma Asus od wielu lat wzbogaca rynek sprzętu elektronicznego w nowe modele monitorów o różnych zastosowaniach. Czas dokładnie przyjrzeć się urządzeniom gamingowym. Mowa o Asus PG279Q oraz Asus VG248Q. Czy tym razem również możemy liczyć na wysoką jakość? Sprawdziliśmy to, analizując specyfikację techniczną obydwu sprzętów oraz ich design. Lektura naszego poradnika z pewnością pozwoli Ci podjąć właściwą decyzję.

Polecane monitory komputerowe

Monitory komputerowe

Asus PG279Q vs Asus VG248QE – szczegóły techniczne

W przypadku monitorów dla graczy liczy się każdy detal. Do najważniejszych parametrów z pewnością należy rozdzielczość ekranu. To od niej zależy, jak wiele detali ujrzymy na ekranie. Kolejnym czynnikiem, który ma ogromne znaczenie dla entuzjastów wirtualnej rozrywki jest oczywiście częstotliwość odświeżania, która decyduje o tym, ile klatek obrazu w ciągu jednej sekundy wyświetli monitor. Warto również zwrócić uwagę na szybkość reakcji. Poniżej znajdziesz najważniejsze elementy specyfikacji technicznej każdego z omawianych sprzętów. Poznaj je bliżej.

Parametry  Asus PG279Q Asus VG248QE 
Długość przekątnej ekranu 27 cali 24 cali
Typ podświetlenia LED LED
Częstotliwość odświeżania 165 Hz 144 Hz
Czas reakcji na działanie użytkownika 4 ms 1 ms
Elementy konstrukcji Regulacja kąta pochylenia
  • Kensington Lock
  • Regulacja kąta obrotu
  • Regulacja kąta pochylenia
  • Regulacja wysokości
Waga 7 kg 5,5 kg
Wbudowane głośniki Tak Tak
Funkcja obrotu ekranu Tak Tak
Matryca IPS TN
Format ekranu 16:9 16:9
Rozdzielczość ekranu 2560 x 1440 (WQHD) 1920 x 1080 (FullHD)
Najlepsze zastosowanie Dla graczy Dla graczy
Dodatkowe funkcje
  • Nvidia G-Sync
  • Flicker Free
  • Low Blue Light
  • ACSR
  • HDCP
  • Splendid Video Intelligence

Model Asus PG279Q wyróżnia się 27-calowym ekranem podświetlanym za pomocą technologii LED. Obraz pełen szczegółów zobaczymy dzięki imponującej rozdzielczości WQHD. To idealne warunki nie tylko dla graczy, ale również miłośników kina, czy pracowników biurowych. Na rewelacyjnym poziomie stoi częstotliwość odświeżania, która wynosi 165 Hz. Natomiast czas reakcji na działanie użytkownika to 4 ms. Wysoką głębię kolorów oraz szerokie kąty widzenia zapewnia niezawodna matryca IPS.

Asus VG248QE to monitor z nieco mniejszym, 24-calowym wyświetlaczem. W tym przypadku również możemy liczyć na wsparcie diod LED. Urządzenie charakteryzuje się rozdzielczością Full HD na poziomie 1920 x 1080 pikseli. Jednym z najmocniejszych punktów tego modelu jest błyskawiczny czas reakcji, który wynosi 1 ms. Kolejny atut to znakomita częstotliwość odświeżania. Na pokładzie monitora znajduje się matryca TN, która zaprezentuje wyraźny obraz nawet podczas dynamicznej rozgrywki.

Asus PG279Q został wyposażony w technologię Nvidia G Sync, która zapobiega problemom ze zrywaniem animacji. Natomiast Flicker Free to funkcja, która odpowiada za ograniczenie efektu migotania obrazu. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest Low Blue Light, który redukuje emisję szkodliwego dla oczu światła niebieskiego. W przypadku Asus VG248QE możemy liczyć na ACSR. To technologia, która gwarantuje obraz zbliżony do rzeczywistości, nawet podczas ciemnych scen. Dzięki funkcji Splendid Video Intelligence możemy liczyć na wysoką energooszczędność.

Asus PG279Q vs Asus VG248QE – wygląd

Asus PG279Q to model, który wyróżnia się bardzo wąskimi ramkami. Za stabilność odpowiada solidna podstawa. Design monitora idealnie wpisuje się w nowoczesne trendy. Każdy element doskonale do siebie pasuje i tworzy atrakcyjną kompozycję.

Model Asus VG248QE przyjął klasyczny design, zarówno jeśli chodzi o ramki, jak i pozostałe elementy. Ekran oparty jest o okrągłą podstawę. Cała konstrukcja prezentuje się bardzo elegancko. Oba monitory możemy dowolnie obrócić dzięki funkcji PIVOT i korzystać z ekranu o pozycji pionowej.

Asus PG279Q vs Asus VG248QE – czy warto kupić?

Przedstawiliśmy najważniejsze cechy obydwu sprzętów. Czy warto, więc rozważyć zakup któregoś z nich? Asus PG279Q to model, który został wyposażony w szerszy ekran. Cechuje go również kapitalna rozdzielczość i znakomita częstotliwość odświeżania. Na dużą uwagę zasługuje również nowoczesny wygląd. Natomiast Asus VG248QE jest modelem tańszym, a jego ogromną zaletą jest niezwykle szybki czas reakcji. Każdy z tych sprzętów bardzo dobrze zrealizuje oczekiwania graczy.

Asus PG279Q vs Asus VG248QE – ile zapłacimy?

Cena monitora Asus PG279Q wynosi 2 963,21 zł. Natomiast koszt zakupu modelu Asus VG248QE to 1 099 zł.