Od premiery Nexusa One minęło niemal cztery lata, w czasie których smartfony całkowicie opanowały rynek telefonów, odsyłając większość klasycznych „komórek” do lamusa. Seria urządzeń wydawanych przez Google nie biła w tym czasie rekordów sprzedaży, była jednak ważnym elementem rynku – wyznaczały nowe trendy i stanowiły pokaz możliwości sprzętu i oprogramowania. Nowe dziecko LG i Google naprawia błędy poprzednika i niesie na swoim pokładzie najnowszego Androida 4.4 KitKat.

Nexus5 (1)

Nexus 5, bazujący na niedawno wydanym LG G2, zawiera podobne podzespoły, co high-endowy model koreańskiego potentata. Znajdziemy tu między innymi 2GB pamięci RAM oraz procesor Snapdragon 800, taktowany na 2,26GHz. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, nowy nexus wspiera technologię LTE. Niemal 5-cio calowy wyświetlacz cechuje się rozdzielczością FullHD (1920x1080p) i osłonięty jest Gorilla Glass, co zapewni mu bezpieczeństwo i sprawność działania na długi czas. Nad wyświetlaczem znajduje się kamera o rozdzielczości 1,3 Mpix, natomiast z tyłu – 8 Mpix z optyczną stabilizacją obrazu – jeśli pijecie dużo kawy, wasze zdjęcia nie będą się już rozmazywać;)

W testach 3D Mark Nexus 5 plasuje się pomiędzy wynikiem Galaxy S4 i LG G2. Jednak praktyczna szybkość działania jest wręcz nieporównywalna. W przeciwieństwie do obłożonych dodatkami producentów innych smartfonów, „surowy” Android 4.4 cechuje się ogromną płynnością działania – tak jak chciałoby Google. Ponadto, KitKat cechuje się lekko odświeżoną grafiką, zawierającą więcej przezroczystych elementów. Jest przy tym bardziej czytelny od poprzednich wersji  i nie traci na intuicyjności.

Design nowego Nexusa jest wręcz minimalistyczny. Nexus5 (3)Gdyby nie metaliczna obwódka kamery i napis Nexus na tylnej klapce, wydawać by się mogło, że jest to prototyp nowego modelu, pozbawiony cech charakterystycznych. Jednak jak udowodnił chociażby sukces produktów Apple – takie wzornictwo może się podobać. Poza tym, jest to produkt skierowany do grupy ludzi, którzy wiedzą, czego chcą – wysokiej wydajności przy stosunkowo niskiej cenie i dokładnie to dostają, na dodatek w konkurencyjnej cenie.