Google Docs to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych edytorów dokumentów w chmurze. Nie oznacza to jednak, że jest on jedynym programem do edycji dokumentów online. Na rynku istnieje wiele innych świetnych usług. W artykule zaprezentujemy 5 alternatyw dla Google Docs.

Microsoft Office Online

Usługa, dzięki której możemy wspólnie ze współpracownikami zarządzać, tworzyć i udostępniać dokumenty. W ramach usługi Microsoft Office Online dostępne są programy: Word, Excel, PowerPoint i OneNote i Outlook.
Oferta ta jest na tyle dobra, że niektórzy zaniechali zakupu nowszych pakietów Microsoft Office na rzecz tej darmowej usługi w chmurze. Oczywiście w ramach usługi online nie uzyskujemy pełnowartościowych programów posiadających takich samych funkcjonalności. Haczyk tkwi w ograniczonej funkcjonalności pakietu Microsoft Office Online.
Mimo to narzędzia w zupełności wystarczą mniej zaawansowanym i mało wymagającym użytkownikom. Office Online to świetna alternatywa dla Google Docs.

Zoho Office

Zoho Office oferuje całkiem pokaźny zestaw aplikacji. Sam program do edycji dokumentów tekstowych jest naprawdę dobrze wykonany. Posiada wiele funkcjonalności i stworzony jest w zorganizowany i estetyczny sposób. Zoho Writer oferuje te same funkcje, co Word. Posiada nawet funkcję podpisu elektronicznego i wbudowanego czatu.
Zoho to najbardziej uzupełniony i kompletny program Online, który bez problemu może konkurować z Google Docs.

Etherpad

Etherpad to program, który ukierunkowany jest na współpracę. Aby korzystać z aplikacji, nie trzeba się rejestrować ani instalować Etherpada. Oferuje on bezpieczne i szyfrowane połączenie, dzięki któremu możemy udostępniać pliki, wysyłać zaproszenia i łączyć z kontaktami e-mail.
Program oferuje edycję plików przez wielu użytkowników naraz. Zmiany widoczne są w czasie rzeczywistym, a dodatkowy czat na pasku bocznym poprawia komunikację między edytorami. Etherpad oferuje również wgląd w historię zmian i łatwe ich przywracanie.
Etherpad to edytor tekstowy, który świetnie nadaje się zarówno do pisania, jak i kodowania. Twórcy prezentują nieco inne podejście do edytora online, jednak okazuje się on ciekawą alternatywą dla Google Docs.

Dropbox Paper

Jeden z większych konkurentów Google Docs. Połączenie go z kontem Dropbox pozwala na korzystanie z naprawdę szerokiej funkcjonalności. Poza bardzo przyjemnym edytorem tekstowym, możliwości dodawania komentarzy oraz prostemu hostingowi zdjęć (w usłudze Dropbox), możliwe jest osadzanie plików z usug: YouTube, Vimeo, Spotify, Soundcloud, Facebook, Twitter i Google Docs.
Udostępnianie plików i danych jest bardzo intuicyjne i proste, tak, jak, wspominanie o kimś w dokumencie. Dzięki zaznaczaniu osób w plikach i działaniach możliwe jest sprawne informowanie ich oraz śledzenie przez nich zmian w projekcie.
Dropbox Paper posiada również funkcję przydzielania zadań. Oferuje funkcję prostego tworzenia list, które podepniemy do poszczególnych osób pracujących nad projektem.

Nuclino

Nuclino to kolejny świetny i darmowy edytor dedykowany współtworzeniu plików tekstowych. Jest łatwy w użyciu i oferuje świetny UI (interfejs użytkownika). Ni jest to bezpośredni konkurent Google Docs, jednak narzędzie to zapewnia doskonałe narzędzie do zarządzania projektami wśród zespołu.
Pisanie i edytowanie w Nuclino ułatwiają intuicyjne funkcje edytorskie i redakcyjne. Aplikacja jest wszechstronna. Oferuje zarządzanie wieloma grupami, tablicami, łatwe tworzenie zaproszeń, tagowanie i integracje z serwisami: YouTube, Vimeo i Soundcloud

Polecane laptopy mobilnych