Wybór prawidłowej, dopasowanej do siebie czułości myszy spędza sen z powiek większości początkujących, jak i zaawansowanych graczy w CS:GO. Trudność z dobraniem własnej rozdzielczości powiększa spore rozdrobnienie na rynku myszek oraz subiektywne odczucia.

W artykule podpowiemy, jak dobrać czułość myszki do CS:GO i w jaki sposób weryfikować zasadność swoich ustawień.

Trochę podstawowej wiedzy na początek

Przede wszystkim warto wiedzieć, czym jest dpi. Dpi to nic innego jak ilość punktów na cal. Wielu graczy uważa, że im więcej dpi w myszce i ustawieniach w grze tym lepiej. Niestety rozmija się to z prawdą. Dpi powinno być ustawiane do rozdzielczości, w której gramy, a także do komfortu grania.

Na początek zajmijmy się pierwszym czynnikiem. Jeżeli gracz na rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli (Full HD) i 300 dpi, myszka będzie sczytywała mniej punktów na cal, niż jest pikseli na ekranie. Oznacza to, że przy ruchu myszką będziesz mógł zauważyć przeskakiwanie i niezbyt płynne przemieszczanie się wskaźnika.

Jeżeli przesadzimy w drugą stronę, czyli ustawimy np. 4000 dpi do rozdzielczości Full HD, wówczas myszka będzie opóźniona. Zjawisko to nosi nazwę input laga. Pamiętaj, że opóźnienie w dynamicznych fps’ach, jakim jest CS:GO nie wchodzi w grę i nie możesz sobie na nie pozwolić.

Dpi myszki ustawia się do rozdzielczości horyzontalnej ekranu.

400 dpi vs 800 dpi – jak dobrać czułość myszki do Counter-Strika?

Zacznij od ustawień myszy w systemie Windows. Uruchom okno właściwości myszy i dalej opcji wskaźnika. Wybierz początkową wartość na poziomie 400 dpi (6 kreska na podziałce od lewej strony). Koniecznie odznacza zwiększanie precyzji wskaźnika.

Dalej włącz CS:GOP Raw Input komendą „m_rawinput 1”. Po uruchomieniu CS’a ustaw czułość myszy w grze na 2.5 wpisując komendę: „sensitiviti 2.5”. Wszystkie podane do tej pory wartości są wartościami bazowymi, od których rozpoczynamy kalibrację czułości myszy. Wielu ekspertów przy określaniu czułości myszy operuje pojęciem eDPI. Jest to czułość efektywna łącząca nastawy myszy w systemie i nastawy w grze.

Aby dobrać czułość, najpierw się rozgrzej, a następnie obierz punkt na dowolnej mapie. Mapa powinna mieć dużo płaskiej przestrzeni z pionowymi ścianami z punktem, który posłuży Ci za punkt odniesienia.

Stań prostopadle do ściany i ustaw celownik na miejscu punktu odniesienia. Może być to ślad po kuli, znak lub inna odróżniająca się od reszty ściany grafika. Gdy ustawiłeś celownik na punkcie, biegaj od lewej do prawej, korygując pozycję celownika tak, aby ciągle znajdował się na punkcie odniesienia.

Jeżeli wedle Twoich odczuć celownik podczas kalibrowania jego położenia rusza się za szybko, zmniejsz czułość o 0.1, jeżeli za wolno , zwiększ czułość o 0.1. Rób to tak długo, aż uzyskasz idealną czułość dla Ciebie. Gdy doszedłeś już do optymalnej wartości, możesz zmienić czułość o części setne, wpisując komendę: „sensitivity 0.05”.

Duża część zawodników gra na czułości 400 dpi i 2.0 sensitivity, co daje 800 dpi efektywnego. Zawodowi gracze grają na ustawieniach w przedziale od 700 do 1300 efektywnego dpi.

Mysz dla gracza CS:GO – zestawienie najciekawszych propozycji.