Strategie nieustannie doskonalą się i wychodzą nowe produkcje. Jak sama nazwa podpowiada, w grze strategicznej używa się pewnej strategii, by osiągnąć jak najlepsze wyniki, wygrać rozgrywkę czy też utworzyć jakąś niesamowitą konstrukcję. W tym artykule przyjrzymy się trzem najciekawszym grom strategicznym, jakie przyniósł 2018 rok.

 

24 kwietnia 2018 miała premierę gra Frostpunk. Dostępna jedynie na PC, jest grą wydaną przez polskie studio 11bit Studios. Jest to gra strategiczno-przygodowa z elementami survivalu. Akcja tej gry została osadzona w specyficznym, mroźnym, nieprzyjaznym klimacie, gdzieś w fikcyjnej przyszłości. Przetrwanie temu społeczeństwu zapewniła energia czerpana z silników parowych. Niby to wystarcza, a jednak społeczeństwo musi wynaleźć nowe sposoby i mocno się zmienić, by przeżyć. Ta gra survivalova to nie tylko zbieranie surowców i zarządzanie nimi, a wiele innych aspektów, takich jak podejmowanie ważnych, strategicznych decyzji, często także niemoralnych. Grafika jest w mroźnej stylistyce, a kontrastują z nią ciepłe barwy tego, co pozostało po dawnych cywilzacjach.

 

22 maja 2018 roku odbyła się premiera Ancestors Legacy. Jest to rozbudowana strategia czasu rzeczywistego, zaprojektowana przez rodzime studio Destructive Creations. Dostępna jest na PC, PS4 oraz Xbox OnE. Akcja gry dzieje się w średniowieczu, a kampanie dla pojedynczych graczy zostały wydane w oparciu o prawdziwe wydarzenia historyczne. Pośród frakcji do wyboru są Słowianie, Wikingowie, Germanie albo Anglosasi. W grze nie tylko odbędziemy wielkie bitwy, co do których taktyka musi uzwględniać na przykład ukształtowanie terenu, ale także będziemy zbierać odpowiednie surowce i zarządzać nimi tak, by sfera ekonomiczna naszej wybranej frakcji wzrastała i umacniała się. Możemy także podbijać tereny nieprzyjaciół. Gra wyróżnia się tym, że została bardzo przystępnie wydana i może odpowiadać nawet początkującym graczom.

 

12 czerwca 2018 z kolei będzie miała premierę gra Jurassic World: Evolution. Jest to gra doświadczonego w wydawnaiu strategii studia Frontier Developments (które jest autorem m.in. Rollercoaster Tycoon). Ta strategia ekonomiczna toczy się w niedalekiej przyszłości, w której ludzie posiedli możliwość kreowania dinoaurów dzięki kodowi DNA. Podczas gry wcielamy się w zarządcę parku, w którym nie tylko będziemy prezentować dinozaury, budując różne atrakcje, ale także dbać o turystów w sensie gastronomicznym, jak i w sensie bezpieczeństwa. Głównym aspektem tej gry pozostaje jednakże aspekt ekonomiczny: czyli budujemy wielki park, dzięki któremu będziemy się nieustannie bogacić, by dalej inwestować, a co za tym idzie – jeszcze więcej zarabiać.

 

Gry strategiczne zaprezentowane w tym artykule wymagają odpowiedniej oprawy sprzętowej. By móc w nie grać, potrzebujemy dobrego laptopa – z odpowiednim procesorem, kartą graficzną, pamięcią RAM. Aby zagrać w proponowane gry poleca się m.in. laptop HP Pavilion x360 czy też ASUS R558UQ. Oba modele sprostają powyższym grom sprzętowo. Kupując te laptopy, nie musimy martwić się o płynność i wydajność rozgrywek – nic, tylko cieszyć się strategicznymi produkcjami polskich, i nie tylko polskich, firm.